Hlavní obsah

Inflace v Německu vyskočila na 2,6 procenta. Rostla i v celé eurozóně

Foto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Christine Lagardeová, šéfka Evropské centrální banky.

Inflace v eurozóně pomalu roste, byť v souladu s očekáváním analytiků. Nejvíc se ceny zvýšily v Chorvatsku, nejméně pak v Irsku. V Německu se míra inflace dostala na 2,6 procenta.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Růst spotřebitelských cen v Německu v prosinci opět zrychlil, míra inflace se dostala na 2,6 procenta. V předběžné zprávě to dnes uvedl Spolkový statistický úřad.

V listopadu byla míra inflace na 2,2 procenta. V průměru inflace za loňský rok dosáhla také 2,2 procenta, a byla tak výrazně pod průměrem předcházejících tří let.

Podle odborníků, na které se odvolává agentura DPA, zůstane inflace i letos na relativně nízké úrovni. S růstem cen jako například v roce 2022 teď nepočítá žádný z oslovených expertů. Například hospodářský institut Ifo předpokládá růst spotřebitelských cen v letošním roce o 2,3 procenta.

Po ruské invazi na Ukrajinu z února 2022 vzrostly především ceny energií, inflace v Německu se tak dostala na téměř devět procent. V průměru v roce 2022 činila inflace v Německu 6,9 procenta, o rok později 5,9 procenta. I v roce 2021 byla průměrná inflace v Německu vyšší než teď, činila tehdy 3,1 procenta.

Statistický úřad Eurostat dnes v rychlém odhadu uvedl, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v celé eurozóně v prosinci zrychlilo na 2,4 procenta z listopadových 2,2 procenta.

Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, nejsou v něm tedy ani čísla za Česko. Prosincový údaj je vyšší než dvouprocentní inflační cíl Evropské centrální banky, je ale v souladu s očekáváním analytiků, napsala agentura AFP.

Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, v prosinci zůstala na 2,7 procenta. Ceny služeb stouply o 4,0 procenta (v listopadu to bylo o 3,9 procenta), zatímco potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,7 procenta, což je stejná hodnota jako v listopadu. Ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,5 procenta (v listopadu o 0,6 procenta), ceny energií o 0,1 procenta (v listopadu naopak o 2,0 procenta klesly).

Nejvyšší inflaci v rámci eurozóny vykázalo v prosinci Chorvatsko, kde se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 4,5 procenta. Rovněž v Belgii ceny vzrostly o 4,4 procenta. Nejnižší byla inflace naopak v Irsku, kde ceny vzrostly pouze o 1,0 procenta.

Konečnou zprávu o vývoji inflace, včetně údajů za celou Evropskou unii, Eurostat zveřejní 17. ledna.

Doporučované