Článek
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že lednová inflace zůstane v zemích platících eurem na stejné hodnotě jako byla v prosinci, tedy 2,4 procenta. Eurostat ale dnes ve svém odhadu oznámil zvýšení na 2,5 procenta.
K růstu přispěly zejména ceny energií. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, nejsou v něm tedy ani data za Českou republiku. Meziměsíčně ceny o 0,3 procenta klesly.
Ceny energií se meziměsíčně zvýšily o 2,9 procenta, meziročně pak jejich růst zrychlil na 1,8 procenta z tempa 0,1 procenta v prosinci.
Přestože inflace v lednu mírně vzrostla, ekonomové dál očekávají, že se vrátí k poklesu a bude nadále směrovat k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB). To znamená, že by nic nemělo bránit tomu, aby ECB pokračovala ve snižování základních úrokových sazeb. Hrozbu pro vývoj evropské ekonomiky nyní představují také cla, kterými Evropě pohrozil americký prezident Donald Trump.
V meziročním srovnání mají na lednovou inflaci největší vliv služby, kde růst cen činil 3,9 procenta. To je pouze mírné zpomalení ze čtyřprocentního tempa v prosinci. Následuje kategorie potraviny, alkohol a tabák, kde meziroční růst zvolnil na 2,3 z prosincového tempa 2,6 procenta.
ECB v lednu snížila základní úroky o čtvrt procentního bodu, a to už počtvrté v řadě. Depozitní sazba, kterou ECB platí komerčním bankám za to, že si u ní přes noc uloží peníze, je teď na 2,75 procenta.
Konečnou zprávu o vývoji inflace za leden, včetně údajů za celou Evropskou unii, zveřejní Eurostat 24. února.