Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Unijní statistický úřad Eurostat zveřejnil data o inflaci v zemích EU. Míra inflace v lednu vzrostla o 0,1 procentního bodu na 2,8 procenta. V České republice růst spotřebitelských cen podle jeho údajů meziročně zvolnil, míra inflace se tak snížila o 0,4 bodu na 2,9 procenta.
Eurostat zároveň potvrdil svou předběžnou zprávu ze začátku tohoto měsíce, podle níž míra inflace v eurozóně v lednu vzrostla o desetinu bodu na 2,5 procenta. To je v souladu s odhady analytiků. Před rokem inflace v EU činila 3,1 procenta a v Česku 2,7 procenta. V eurozóně byla na 2,8 procenta.
Meziměsíčně se ceny v EU nezměnily, v České republice ale o 1,4 procenta vzrostly. V eurozóně ceny v lednu proti předchozímu měsíci naopak o 0,3 procenta klesly. Meziměsíční růst cen v Česku je pátý nejvyšší v EU, hůř na tom je Bulharsko, Slovensko, Litva a Maďarsko.
Nejnižší inflaci letos v lednu mělo Dánsko, kde činila 1,4 procenta. Následují Irsko, Itálie a Finsko, kde byla shodně 1,7 procenta. Naopak nejvyšší inflaci mělo Maďarsko, kde dosáhla 5,7 procenta, dále Rumunsko, kde činila 5,3 procenta, a pak Chorvatsko – tam činila 5,0 procenta.
Ve srovnání s prosincem se míra inflace v osmi zemích EU snížila, ve čtyřech zůstala beze změny a v 15 členských zemích se zvýšila.
V eurozóně letos v lednu k inflaci nejvíce přispěly služby, jejichž příspěvek činil 1,77 procentního bodu. Následuje kategorie potraviny, alkohol a tabák, jejíž příspěvek činil 0,45 procentního bodu, pak energie s příspěvkem 0,18 procentního bodu a kategorie neenergetické průmyslové zboží, jejíž příspěvek k inflaci činil 0,12 procentního bodu.
Český statistický úřad v polovině tohoto měsíce oznámil, že míra inflace v České republice v lednu podle jeho údajů klesla na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Vývoj podle statistiků výrazně ovlivnily ceny potravin, které pokračovaly v meziročním růstu, a také ceny bydlení. Lednová inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka.