Hlavní obsah

Hospody budou mít víc volnosti v nalévání panáků, dostanou větší lahve

Foto: ecoSPIRITS, SZ

Vratné 4,5litrové obaly na lihoviny, které jsou zatím v Česku zakázané.

Sněmovnou prošla změna pravidel, podle kterých se české hospody a bary zásobují tvrdým alkoholem. Dosud se směl vozit jen v litrových lahvích, nově to bude pět litrů. Domácí likérky jsou proti, bojí se podvodů a metanolu

Článek

V Česku se po 12 letech mění pravidla pro rozlévání lihovin v restauracích, barech a hotelech. Končí omezení, zavedené po metanolové kauze, podle kterého se dnes panáky smějí rozlévat maximálně z litrových lahví.

Strop se zvedá na pět litrů, budou-li tyto větší barely opatřené jednocestným uzávěrem. Úpravu schválili poslanci v rámci širší novely pravidel pro fungování Celní správy, a to v závěrečném třetím čtení.

Co vypadá na první pohled jako technikálie, je pro firmy z oboru velké téma. O zvýšení stropu už delší dobu usilovali distributoři alkoholu, ve snaze dostat do Česka nové typy větších balení z jiných zemí. Proti jsou velké domácí likérky a Ministerstvo zemědělství, změna však nakonec prošla naprosto hladce.

Za úpravu lobbovala Hospodářská komora a prosadila ji už do vládní verze upraveného zákona. Vyšší strop podpořilo Ministerstvo financí coby garant novely a také Celní správa, která nakládání s alkoholem dozoruje kvůli výběru spotřební daně.

Proti posunu z jednoho na pět litrů se původně v lednu vyslovil rozpočtový výbor Sněmovny, když letos v zimě rozebíral jednotlivé paragrafy. V lednu k vládní verzi přidal pozměňovací návrh, který by vracel regule zpátky do dnešních kolejí. Na další schůzi v únoru pak ale výbor z této iniciativy vycouval a do seznamu doporučení k jednotlivým pozměňovacím návrhům překvapivě uvedl, ať Sněmovna jeho původní pochyby ignoruje a úpravu povolí.

To se také nakonec stalo. Zavržený pozměňovací návrh sice ve sněmovním tisku zůstal, ale nezískal ani jeden hlas. Naopak pro vyšší pětilitrový strop byla ve středu ráno většina 109 poslanců a poslankyň, a to napříč koalicí i opozicí.

„Jednáme o tom s Ministerstvem zemědělství,“ uvedl po hlasování Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihu, která zastupuje velké domácí likérky jako Stock nebo Rudolf Jelínek, změnu pravidel kritizuje a chce ji ještě zkusit zvrátit v Senátu.

Větší balení podle Unie znamená pětkrát větší pokušení pro podvodníky z černého trhu, a to hlavně u populárních neznačkových lihovin, jako je rum, vodka nebo zelená, kde konzumenti jdou po nejnižší ceně. „Spotřební daň na jednom pětilitrovém balení čtyřicetiprocentní lihoviny i s DPH je 946 korun. A to vydělat na jednom balení už stojí za pokus,“ obává se Darebník.

Podvody podle něj budou probíhat třeba tak, že se na trh dostanou barely s takovým typem jednocestných uzávěrů, které půjde kleštěmi vyjmout a lahev znovu naplnit nezdaněnou tekutinou. Chuť k těmto machinacím podle něj roste úměrně s povolenou velikostí lahví.

„Změna náplně v těchto obalech je velmi jednoduchá a důsledky extrémně rozsáhlé,“ přidává se mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Větší balení jsou podle něj riziková i proto, že někoho mohou znovu svést k experimentům s metanolem. Podvodné přilévání této jedovaté látky do pančovaných lihovin v roce 2012 zabilo 48 lidí.

Kontrola neubude a pomůže to přírodě, tvrdí zastánci

Stoupenci větších obalů ale namítají, že jde o vyzkoušenou distribuční metodu, která se v zahraničí běžně používá. K lobbingu za zákonnou úpravu se hlásí firma ecoSPIRITS, ve které má minoritní podíl globální likérka Pernod Ricard a barely používá k zásobování velkoobrátkových podniků, jako jsou velké kluby nebo zaoceánské výletní lodě.

„Naše řešení naopak přináší víc kontrolovatelnosti než momentální systém,“ říká na námitky skeptiků barman Zdeněk Kaštánek, který se snaží vratné barely ecoSPIRITS do Česka dostat. Snazší dohled podle něj spočívá v tom, že jeho hliníkové boxy se sklem uvnitř lze plnit jen u výrobce a vyprazdňovat jen přes firemní pípu na baru. Navíc lze přes QR kód trasovat jejich původ a pohyb.

Firma původem ze Singapuru už působí v Německu, ve Francii nebo v USA. Jako své hlavní plus prosazuje to, že její boxy lze recyklovat, a tak není potřeba vyhazovat klasické skleněné lahve na jedno použití.

Zvýšení stropu – a tím pádem vpuštění obalů tohoto typu – je součástí rozsáhlé úpravy zákona, která primárně vznikla kvůli reorganizaci Celní správy. Místo patnácti celních úřadů s řídicí pravomocí jich nově bude jen šest, 300 pracovních míst v Celní správě se zruší.

Celníci se také zbaví některých dosavadních úkolů, jako byly kontroly zaměstnávání cizinců nebo příležitostného prodeje lihovin třeba na plesech. Jiné pravomoci se naopak posílí – například oprávnění Celní správy vymáhat a vybírat pokuty uložené jinými státními orgány v režimu správního řádu, což Ministerstvo financí chválí jako praktický posun ohledně nakládání s dlužníky.

Celý balíček nyní putuje do Senátu. Pokud Senát navrhne vlastní úpravy, zákon bude putovat zpět do Sněmovny a bude se projednávat na poslední chvíli před letními prázdninami. Jinak by kvůli volbám a rozpuštění stávající Sněmovny spadl pod stůl. Účinnost je v něm naplánovaná od července.

Doporučované