Článek
Inflace v květnu poklesla na 2,6 procenta, přesto nejsou experti České národní banky (ČNB) spokojeni. „Potraviny v meziročním pohledu poklesly méně, než bylo očekáváno,“ postěžoval si ředitel měnové sekce Petr Král na to, že potraviny, které tvoří pětinu útraty tuzemských domácností, v průměru zlevnily jen o necelá čtyři procenta. „Také růst regulovaných cen byl oproti predikci o něco silnější,“ upozornil ředitel. Dosáhl totiž podle ČNB 5,9 procenta (podle Eurostatu 8,1 procenta), tedy výrazně víc než ceny běžného zboží. V tom má Česko takřka evropský primát. Srovnatelně se regulované ceny zvýšily podle Eurostatu jen v Rumunsku a Francii, podle dubnových statistik o 8,6 resp. 7,1 procenta.
Úřady kontrolují nebo ovlivňují ceny u zboží a služeb, za které Češi dohromady utratí rovněž něco přes pětinu příjmů. Většinu z toho pohltí energie pro domácnosti a tabákové výrobky společně s alkoholickými nápoji, v menší míře vodné, stočné, odvoz odpadu, veřejná doprava nebo léky. Přitom mezi deseti komoditami, za které si Češi v květnu nejvíc připlatili, bylo šest regulovaných položek. Na prvním místě se udržela elektřina, která v květnu proti loňsku pro zákazníky zdražila o 11 procent.
Naopak nejvíc, o 6,6 procenta poklesl plyn. Cena plynu se však snižovala z vyšší základny, proto domácnosti pořád platí za kilowatthodinu dvojnásobnou taxu proti roku 2021. To je víc než u elektřiny, která během tří let zdražila o čtyři pětiny případně u dálkového tepla, které je proti květnu 2021 o tři čtvrtiny dražší.
Tím tuzemské úřady prokázaly značně benevolentní vztah ke své povinnosti regulovat. Elektřina zdražila víc jen v Estonsku, plyn v Rakousku a Lotyšsku, teplo v Rakousku a Německu.
Teoreticky je možné, že se naplní přísliby dodavatelů energií, podle kterých se cena elektřiny od července sníží automaticky odběratelům s časově neomezenou smlouvou. Pokud by byl pokles skutečně citelný, mohla by celková tuzemská inflace poklesnout pod jedno procento, jako se stalo v Itálii, Litvě nebo Lotyšsku, kde šly donedávna vysoké ceny energií prudce dolů.
Tuzemští experti však s obdobným vývojem nepočítají. Podle prognózy zůstane inflace u regulovaných cen na šesti procentech až do konce roku, a celková cenová hladina bude proti loňsku i nadále o 2,5 procenta vyšší.