Článek
Cena elektřiny v předchozích měsících meziročně rostla. V lednu se trend konečně obrací. Český statistický úřad zveřejnil čísla o inflaci za první letošní měsíc, přičemž meziročně cena elektřiny oproti prosincovému růstu o osm procent změnila směr a přešla k poklesu o 4,7 procenta.
Zatímco ceny energií v minulosti přispívaly k růstu inflace, nyní ji táhnou dolů. Oproti loňskému lednu spotřebitelské ceny celkově zpomalily na 2,8 procenta z prosincových tří procent. „Už začal převažovat efekt nižších cen silové elektřiny na burze a pomohly kompenzovat cenový růst i v dalších segmentech,“ říká k aktuálnímu vývoji analytik PwC Dominik Kohut.
Do výsledku se tak v lednu naplno promítl pokles silové elektřiny pro koncové zákazníky. „Důvod časového prodlení propsání nižších cen silové elektřiny na burze do cen elektřiny pro spotřebitele v České republice je mimo jiné ten, že velcí dodavatelé jako E.ON nebo ČEZ nenakupující na spotovém trhu, ale hedgují se, tedy nakupují energie na šest nebo i 24 měsíců dopředu,“ říká Kohut.
Ceny elektřiny tak sice zdražovaly ne tak zásadně jako dříve, ale zdražovaly. Rostoucí ceny navzdory trendu, kdy dodavatelé energií zpravidla zlevňují, způsobilo meziroční zvýšení regulované složky ceny elektřiny, která je pro všechny domácnosti po celý rok stejná. Toto zdražení dokonce převýšilo zlevňování samotné komodity.
V roce 2025 platí domácnosti za regulovanou složku v průměru o 1,4 procenta více než předloni. K výraznému nárůstu této položky v konečném účtu došlo v roce 2024, kdy oproti roku 2023 vzrostla o 65,7 procenta. Její velkou část totiž před dvěma lety dotoval stát, aby zmírnil dopad cen na zákazníky. Od loňského ledna ale musí domácnosti opět plně hradit poplatky za distribuci, síťové služby i jističe, ale především i poplatek za obnovitelné zdroje (POZE), který činí 599 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh) s DPH (495 korun bez DPH).
Podle ředitele dodavatele energií Yello Michala Kuliga by však mohl být meziroční cenový pokles i širší než 4,7 procenta. „Pořád mi to přijde vůči vysokým cenám málo. Myslím, že v budoucnosti by mohl být pokles ještě větší. V průměru se budou objevovat čím dál častěji poklesy těch cen na celém portfoliu,“ říká.
V následujících měsících proto očekává ještě větší pokles. „Už je to poněkolikáté, co většina dodavatelů zlevňovala na celém portfoliu, což by se mělo v poklesu promítnout,“ předpokládá Kulig.
Jelikož se do koncových cen pro zákazníky promítá příznivý vývoj na burze až zpětně, měly by průměrné ceny energií meziročně ještě klesnout. „V průměru by měly domácnosti na elektřině ušetřit přes 10 procent, na plynu 8,5 procenta,“ říká Kohut.
V pokles cen elektřiny od začátku letošního roku energetici doufali, už když ČSÚ zveřejnil údaje o inflaci za loňský rok.
Úřad počítá ceny elektřiny z cen, které aktuálně platí zákazníci u čtveřice největších společností dodávajících elektřinu českým domácnostem. Do výpočtu zahrnuje více než 500 různých cen silové elektřiny, distribučních sazeb, stálé měsíční platby a poplatků za ostatní služby. Výsledek by tak měl co nejobjektivněji vypovídat o tom, kolik za elektřinu platí většina domácností.
Velcí dodavatelé zlevňovali své produkty na dobu neurčitou už se začátkem roku, což by se mělo do výsledku inflace také promítnout. Podle nového a levnějšího ceníku od ledna platí například zákazníci společností ČEZ, E.ON či Centropol.
Podle ředitele dodavatele Tedom Energie Jakuba Odložilíka jsou však ceny, které nabízí většina dodavatelů, stále výš než u spotových produktů a měsíčních fixací. Obchodníci však nakupují energie pro své zákazníky dopředu, aby jim mohli garantovat stabilní ceny po delší dobu.
„Tito zákazníci mají většinou standartní tarify na dobu neurčitou a energie neřeší, za tuto nevědomost pak platí vyšší cenou. Již dlouho upozorňujeme na to, že alespoň základní znalost a orientace v energetice se vyplatí, levné ceny energií jsou pryč a už se nevrátí, každý by se o svůj účet měl aktivně zajímat,“ myslí si Odložilík.
Někteří odborníci se ale domnívají, že by obchodníci mohli jít s cenami ještě níže. „Je podle mě nutné dodat, že i když zlevňovali několikrát, stále jsou jejich ceny pro stávající zákazníky zbytečně vysoké a domácnosti přeplácejí naprosto zbytečně obrovské peníze, jen u elektřiny a jen u zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou to je v letošním roce více jak 10 miliard Kč navíc,“ domnívá se Lukáše Kaňok, energetický analytik cenového srovnávače Kalkulátor.cz.
Poklesu meziroční inflace napomohly právě ceny energií pro domácnosti. Kromě elektřiny klesly i ceny zemního plynu, a to o 7,7 procenta. Zemní plyn však podle ČSÚ zlevňoval už loni, v prosinci se jeho cena snížila o 5,5 procenta.