Článek
Akcie největší německé banky v pátek zamířily prudce dolů a za březen už ztratily přibližně pětinu své hodnoty. Současně s tím vzrostly na trhu takzvané swapy úvěrového selhání, tedy jakési pojistky proti úpadku banky. Finanční trhy tak mají i nadále obavy o stabilitu evropských bank.
Nouzová záchrana banky Credit Suisse, která následovala po krachu americké banky Silicon Valley Bank, vyvolala mezi investory obavy z nákazy bankovního sektoru, které ve středu prohloubilo další zpřísnění měnové politiky ze strany americké centrální banky.
Švýcarské a světové regulační orgány společně s centrálními bankami doufaly, že zprostředkování prodeje Credit Suisse jejímu domácímu konkurentovi UBS pomůže trhy uklidnit a vyvrátit obavy o bezpečnost celého bankovního sektoru. Investoři ale zjevně nejsou přesvědčeni, že tato transakce bude stačit k uklidnění napětí.
Pokles akcií se v Evropě týká i dalších bank. Německý konkurent Commerzbank ztrácel v pátek dopoledne přibližně devět procent, Société Générale a UBS klesly každá o více než sedm procent. Barclays a BNP Paribas odepisují asi šest procent.
Akcie švýcarských bank Credit Suisse a UBS pak oslabují po zprávě agentury Bloomberg, že americké úřady vyšetřují, zda tyto finanční ústavy nepomáhaly ruským oligarchům vyhnout se sankcím. Akcie rakouské Raiffeisen Bank International klesají v důsledku zprávy agentury Reuters, že Evropská centrální banka tlačí firmu k tomu, aby se zbavila svých vysoce ziskových aktivit v Rusku.
Euro klesá
Obavy o bankovní sektor dopadají i na kurz jednotné evropské měny. Euro v pátek výrazně ztrácí, k dolaru po 14. hodině bylo níže 0,8 procenta a prodávalo se zhruba za 1,0748 dolaru. Situaci nezlepšila ani relativně příznivá statistika o vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně.
Deutsche Bank vykázala deset čtvrtletí zisku v řadě po dokončení restrukturalizace v hodnotě několika miliard eur, která začala v roce 2019 a jejímž cílem bylo snížit náklady a zvýšit ziskovost. V roce 2022 zaznamenala banka roční čistý zisk ve výši pěti miliard eur (přes 118 miliard korun), což je o 159 procent více než v předchozím roce, píše server CNBC.
Deutsche Bank je jednou z nejvýznamnějších investičních bank v Evropské unii. Podobně jako padlá švýcarská banka Credit Suisse měla několik skandálů, krizí a nezdarů. Nyní se v prostředí rostoucích úrokových sazeb finanční trhy mohou začít obávat, zda není další bankou, kterou by mohly potkat vážné problémy.