Článek
Česká národní banka má důvod k radosti. Její zisk za rok 2024 dosáhl rekordní sumy 154,8 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných výsledků zveřejněných v dekádní bilanci ČNB.
Důvodem růstu zisku jsou především rostoucí akciové trhy v čele s americkým. Jen na amerických akciích ČNB loni vydělala 93 miliard korun. Rostly nicméně i další akciové indexy, do nichž centrální bankéři investují část devizových rezerv.
Česká národní banka výsledek vzhledem k předběžnosti nekomentovala, nicméně upozornila, že konečný výsledek zveřejňovaný na konci března se příliš lišit nebude.
Banka investuje do dlouhodobějších cenných papírů či zlata zhruba 80 procent z celkových devizových rezerv, které ke konci loňského roku dosahovaly 140,9 miliardy eur (3,5 bilionu korun). Na akcie všeho druhu z těchto 80 procent přidá zhruba 20 procent, například hodnota portfolia amerických akcí ke konci loňského roku dosahovala 10,8 miliardy dolarů (264,3 miliardy korun), tedy zhruba 7,5 procenta z celkové hodnoty devizových rezerv.
Centrální banka si nevybírá k investici jednotlivé akcie, ale investuje výhradně pasivně čili kopíruje akciové indexy. Na americkém trhu pak je to index S&P 500, v kterém je obsažených pět set co do tržní kapitalizace největších firem. Právě sázka na Ameriku se ČNB vyplatila, protože loni trhy v USA zažily nejmasivnější růst.
ČNB má však akcie i v Evropě, zejména v indexu MSCI Euro, který loni představoval zhruba polovinu akciového portfolia. Rostly i kanadské či japonské akcie, v nichž má ČNB zainvestováno.
Kumulovaná ztráta ČNB ke konci loňského roku přesahovala 423 miliard korun, a současným účetním ziskem se výrazně sníží. Snaha vyrovnat hospodaření centrální banky patří mezi cíle současného guvernéra Aleše Michla, třebaže zisk není primárním úkolem banky. Tím je cenová stabilita, průměrná míra inflace za rok 2024 činila 2,4 procenta.
K rekordnímu zhodnocení pomohl národní bance i slábnoucí kurz koruny. „Stačí změna kurzu eura o desetník a hodnota našich rezerv se změní o 13 miliard korun,“ uvedl pro SZ Byznys na podzim radní Jan Kubíček.
Ve volatilitě akciových trhů a kurzu koruny však také spočívá největší nebezpečí pro investice ČNB. V případě finanční krize se může cena akcií překotně zřítit, a ztráta ČNB se skokově zvýší.
Dvě části devizových rezerv
Devizové rezervy ČNB aktuálně přesahují 140 miliard eur (3,5 bilionu korun). Od roku 2017 rozděleny na tzv. likviditní a investiční tranši.
Likviditní tranše je denominovaná pouze v hlavních rezervních měnách eurech a dolarech a obsahuje vysoce likvidní instrumenty nejvyšší kreditní kvality s krátkou splatností do jednoho roku (úložky u centrálních bank, repo operace, státní pokladniční poukázky apod.), jež lze v případě potřeby snadno a bez významného rizika kapitálových ztrát převést do peněžní formy. Likvidní tranše tvoří zhruba 20 procent devizových rezerv.
Cílem investiční tranše je využít delšího investičního horizontu a dosáhnout vyššího výnosu. Součástí investiční tranše je i akciové portfolio, jehož podíl je 20 procent velikosti tranše (ve skutečnosti se toto číslo pohybuje kvůli tržním pohybům v úzkém intervalu okolo 20 %). Cílem ČNB je postupně podíl zvýšit až na 30 procent. Investiční tranše tvoří zhruba 80 procent devizových rezerv.