Hlavní obsah

Cla poškodí nás i konkurenci. Nějak to zvládneme. České firmy tarify prý ustojí

Foto: Shutterstock.com

Den, kdy americký prezident Donald Trump vydal dekret o clech, označil za „Den osvobození“.

Nová americká cla tvrdě dopadnou i na české exportéry do USA. Na druhou stranu firmy, které už ve Spojených státech vyrábějí, se obchodních bariér neobávají.

Článek

Evropští exportéři do USA včetně těch českých budou muset počítat s 20procentními cly, která na zboží z EU uvalila americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Čeští vývozci, které oslovila redakce SZ Byznys, se na dopady nové celní politiky Spojených států připravují a analyzují další postup. Někteří doufají, že se jich cla nedotknou, protože část výroby už do USA přesunuli. Jiní zase věří, že se o zvýšené náklady podělí se svými americkými distributory.

Budějovický Budvar

Český pivovar již několik let dováží své pivo do Spojených států pod značkou Czechvar. „Zavedení cel pravděpodobně naše exporty do USA ovlivní, což se může projevit mírným poklesem prodejů. Spojené státy ale nepatří mezi naše klíčové exportní trhy, takže celkový dopad na firmu bude spíše marginální. Nasmlouvané kontrakty a jejich cenové podmínky budeme řešit individuálně podle konkrétní situace a dopadů nového celního nastavení,“ komentuje situaci tisková mluvčí Budvaru Barbora Povišerová.

Podle ní lze u prémiových značek očekávat pokles poptávky, protože spotřebitelé budou kvůli vyšší ceně pravděpodobně volit piva z tamních pivovarů, popřípadě zahraniční, které mají v USA licencovanou výrobu.

Trumpova cla na Seznam Zprávách

Americký prezident Donald Trump ve středu večer 2. dubna 2025 oznámil tvrdá cla na zboží z téměř celého světa. Cla poškodí i Evropskou unii a především její průmysl, na kterém stojí i Česká republika. Akcie a trhy reagovaly okamžitým propadem.

Seznam Zprávy publikovaly články, analýzy a rozhovory k tomuto tématu. Zde vám přinášíme ty nejdůležitější.

Contipro

Jedna z největších firem, která se zaměřuje na výrobu kyseliny hyaluronové, zatím nezvažuje přesunutí výroby do Spojených států. „Dopadne to na nás jako na veškerou evropskou konkurenci, která kyselinu hyaluronovou, potažmo další produkty, vyrábí. Stejně tak to dopadne na čínskou konkurenci. Pro nás je velké štěstí, že klíčové produkty v Americe nikdo nevyrábí, takže konkurence na tom bude úplně stejně,“ hodnotí středeční zavedení cel výkonná ředitelka Contipra Zuzana Bubnová. Podle ní by nemělo dojít ke snížení spotřeby či poptávky.

„Kyselina hyaluronová je tak velký trend a je v zásadě nenahraditelná jak ve farmacii, tak v kosmetice,“ vysvětluje. Kvůli následné možné vysoké inflaci ve Spojených státech ale může podle jejích slov dojít k poklesu zájmu o kvalitnější kosmetiku, do které se přidává právě tato látka. Poklesu poptávky po této kyselině ve farmacii se ale neobává.

PBS Group

Jediný český výrobce proudových motorů neočekává, že by kvůli clům musel omezovat vývoz do USA. „Tento trh je pro budoucnost klíčový a přizpůsobujeme naši výrobní i cenovou strategii nové situaci. Konečným zákazníkem je často americká vláda, která se případnému zdražení bude bránit,“ říká generální ředitel PBS Group Petr Kádner.

PBS Group zahájila přesun výroby za oceán již dříve v rámci navyšování výrobních kapacit. Kádner podotýká, že společnost nestíhá pokrýt poptávku z jiných trhů a Ukrajina se Spojenými státy pro ně zůstane nadále prioritou. Jediným dopadem na firmu podle něj bude nutnost odložit plánované zlevnění připravované na základě sériové výroby v Evropě.

Rudolf Jelínek

„Aktuální situace je opravdu složitá, v podstatě každý týden se podmínky mění,“ popisuje poslední týdny Zdeněk Chromý, ředitel exportu a prodeje vizovické likérky Rudolf Jelínek. „Tušili jsme, že k těm clům dojde v nějaké době, přípravy jsme zahájili již v loňském roce,“ říká s tím, že v rámci příprav poslali do USA větší množství alkoholu ještě na přelomu roku.

Rudolf Jelínek podle Chromého momentálně vyváží přes 35 procent své produkce do zahraničí a odhaduje, že samotný vývoz do Ameriky, kde dodává alkohol pro více než 60 tamních velkoobchodů, tvoří pět až deset procent celkové produkce.

Linet Group

„Situaci analyzujeme a máme připravené nějaké scénáře, které teď budeme akorát probírat na globálním mítinku,“ vysvětluje současný plán Tomáš Kolář, ředitel Linet Group, která patří k významným výrobcům speciálních nemocničních lůžek. „Většina scénářů má buď nějaký „poločas“ nebo formu rizika,“ komentuje možnosti. Také zdůrazňuje, že se zdaleka nemusí jednat o finální stav a podobu cel.

Petrof

„Prodáváme zboží do 65 zemí celého světa, tak se s tím nějak popereme. Věřím, že je to přechodná záležitost,“ říká jednatelka a prezidentka známé české továrny na klavíry a pianina Petrof Zuzana Ceralová Petrofová. Dodává, že je zatím předčasné budoucí vývoj společnosti hodnotit. „Cla postihují všechny, EU méně než Japonsko, Čínu a Koreu, kde jsou naši konkurenti. Jediné, co se tedy dá říct, je, že v tuto chvíli máme nižší clo než konkurence.“

CSG

Jedna z největších evropských zbrojovek, skupina CSG, se cel nebojí. „Jsme daleko větší výrobce ve Spojených státech než importér do Spojených států. Z tohoto pohledu si myslíme, že se nás to vůbec netýká. Pokud se nás to týká sekundárně, co se týče materiálu nebo komponent, tak věříme, že to budeme schopni absorbovat,“ hodnotí nově zavedená cla finanční ředitel společnosti Zdeněk Jurák.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované