Článek
Včera vstoupila v platnost odvetná čínská cla na americký vývoz v hodnotě 14 miliard dolarů. Obchodní válka mezi USA a Čínou by se tak mohla obnovit, píše deník Financial Times.
Prezident Donald Trump minulý týden zavedl dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, aby Peking donutil více bojovat proti vývozu fentanylu do USA a Mexika, a pohrozil dalšími cly, pokud by Čína přijala odvetná opatření.
Peking nyní vrací úder. Nejnovější čínská cla na americké zboží zahrnují například 15procentní přirážku na dovoz amerického uhlí a zkapalněného zemního plynu a 10procentní na americkou ropu, zemědělské stroje a velké motorové automobily.
„Tohle by mohl být jen začátek této fáze obchodní války. Mohlo by to přerůst ve velmi, velmi špatnou situaci,“ uvedl pro Financial Times Čang Jen-šen z Čínského centra pro mezinárodní ekonomické výměny.
Zatímco představitelům Kanady a Mexika se zavedení 25procentních cel, která Trump uvalil na jejich výrobky, podařilo odložit, Čína žádnou takovou dohodu neuzavřela. Trump a čínský vůdce Si Ťin-pching měli minulý týden jednat, k rozhovoru však nakonec nedošlo. Poté, co Čína oznámila svůj plán odvetných opatření, Trump prohlásil, že na nic nespěchá a cla jsou pouze úvodní salvou. Velmi podstatná opatření prý teprve přijdou, píší Financial Times.
Experti v Pekingu podle Financial Times konstatovali, že Trumpova šoková taktika, jejímž cílem bylo donutit Čínu k rychlé dohodě, se mu možná vymstila. Mezi ohlášením a zavedením poplatků totiž byly pouhé dva dny. „Čína o takovou dohodu nestojí,“ řekl deníku Ma Wej, výzkumný pracovník amerického institutu CASS napojeného na Čínu.
„Musíte vést rovnocenné rozhovory a uzavřít rovnocennou dohodu, ne že nejdřív uvalíte vysoké clo a pak řeknete, že se musíme nějak dohodnout,“ dodal.
Prostor pro vyjednávání
Analytici však podle Financial Times upozornili, že omezený rozsah čínských odvetných opatření, která zahrnují antimonopolní vyšetřování společností Google a Nvidia, ale zasahují užší okruh zboží než americká cla, naznačuje prostor pro vyjednávání.
Trump v pátek uvedl, že v příštím týdnu představí odvetná cla vůči zemím. Neřekl však, vůči kterým. Bílý dům také dočasně pozastavil opatření na zrušení celní výjimky pro levné zásilky z Číny, která byla výhodná pro společnosti jako Shein nebo Temu.
Chuej Šan, hlavní ekonom pro Čínu společnosti Goldman Sachs, odhadl, že každé zvýšení amerických cel o 20 procentních bodů srazí růst čínského HDP o 0,7 procentního bodu. Peking by to mohl částečně kompenzovat znehodnocením měny, stimulací spotřebitelů a dalšími opatřeními, ale i tak by pravděpodobně utrpěl úder zhruba 0,2 procentního bodu.
Podle Johna Gonga, profesora na Univerzitě mezinárodního obchodu a ekonomie, je však Čína lépe připravena tolerovat cla. Vývoz do USA představoval v loňském roce 15 procent obchodu. „Většinu z něj stejně platí američtí spotřebitelé a mnoho čínských společností již přesunulo část svých aktivit do zámoří,“ uvedl pro Financial Times.