Článek
Míra inflace v Evropské unii v lednu pokračovala v poklesu z předchozích dvou měsíců a snížila se na deset procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo z prosincových 10,4 procenta, oznámil evropský statistický úřad Eurostat.
Naproti tomu v Česku inflace po prosincovém poklesu opět zrychlila. S hodnotou 19,1 procenta byla třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí – za Lotyšskem a bezkonkurenčním Maďarskem.
Eurostat zároveň zpřesnil dřívější odhad lednové inflace v eurozóně, která z prosincových 9,2 procenta klesla na 8,6 procenta. Úřad ji původně odhadoval na 8,5 procenta. Inflace se přes postupné snižování stále pohybuje výrazně nad průměrem posledních let. Loni v lednu činila v EU 5,6 procenta, v eurozóně pak 5,1 procenta.
V porovnání s prosincem klesla meziroční inflace v 18 členských zemích a vzrostla v devíti.
Leden potvrdil klesající vliv zpomalujícího zdražování energií na celkovou inflaci v eurozóně. V prvním měsíci roku se na něm nejvíce podepsaly ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků podílem 2,94 procentního bodu. Podíl energií klesl na 2,17 procentního bodu. Následovaly služby (1,80 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (1,73 bodu).
Jádrová inflace roste
Agentura Bloomberg upozornila, že se jádrová inflace, tedy růst cen očištěný o kolísavé položky typu potravin či energií, vydala opačným směrem než všeobecná – v lednu činila 5,3 procenta.
Je proto pravděpodobné, že Evropská centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb i nadále, přesně v souladu s dřívějšími výroky jejích představitelů. Na dalším zasedání bankéřů, které se má konat 16. března, tak přijde další skok o půl procentního bodu.