Hlavní obsah

Česko kvůli slintavce omezí dopravu přes hranice se Slovenskem

Foto: Filip Horáček, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Kvůli výskytu vysoce infekční slintavky a kulhavky ve čtyřech slovenských chovech chce vláda omezit provoz nákladní dopravy na čtyři hraniční přechody. Opatření se má týkat nákladní dopravy.

Článek

O půlnoci má být kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky omezena doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla.

Řekl to ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) při příchodu na jednání vlády, která se věcí bude zabývat. Situace se podle ministra začíná výrazně zhoršovat. Nové ohnisko přibylo na pomezí Slovenska, Maďarska a Rakouska, ochranné pásmo zasahuje i do Rakouska.

„Pokud se ohnisko potvrdí, je tam 3000 kusů dojného skotu, takže další obrovské místo nákazy,“ uvedl Výborný. Vláda bude podle něho reagovat mimořádným veterinárním opatřením s účinností od dnešní půlnoci.

Dezinfekční rohože mají sloužit pro nákladní vozidla. Jde o jedno z chystaných opatření. S veterinární správou a experty jedná ministerstvo o dalších.

Chovatelé na jižní Moravě v nichž jsou chovy dobytka, prasat, koz či ovcí, již začali s preventivními opatřeními. Pro některé by vybití chovu mohlo znamenat i likvidaci podniku. I kdyby dostali peníze od pojišťovny, obnovit rychle chov je nereálné.

Slintavka a kulhavka

  • Slintavka a kulhavka (SLAK) je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob na světě. Vylučuje se slinami, močí, trusem, mlékem a přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem (např. v mírném klimatickém pásu, až na vzdálenost 60 km nad pevninou, případně až 300 km nad mořskou hladinou), dále pak mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Nemocnost dosahuje 100 %, úmrtnost je u dospělých zvířat nízká (do 5 %).
  • Toto onemocnění sudokopytníků je charakterizované horečkou, tvorbou puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, na mulci, nozdrách a spárcích. Onemocnění způsobuje virus slintavky a kulhavky patřící mezi RNA viry z čeledi Picornaviridae. Nejvnímavější k infekci je skot, prase a ovce. Člověk onemocní velice zřídka.

Do zemědělských podniků na jižní Moravě, v nichž jsou chovy dobytka, prasat, koz či ovcí, se už řadu dnů nedostane nikdo, kdo tam nutně nemusí.

Virové onemocnění je totiž fatální a nezbývá než usmrtit veškerá zvířata v chovu. „Musíme udržet chov čistý. Už jsme uzavřeli statek pro výuku, exkurze i návštěvy a dovnitř můžou jen ti, co nezbytně musí. Zaměstnanci si po příchodu dezinfikují boty a oblečení, převlékají se do pracovního oblečení a to zde také nechávají a my ho pereme,“ řekla zootechnička Školního zemědělského statku Mendelovy univerzity v Žabčicích Kristýna Tučková. Také aktivovali funkci dezinfekční vany, kterou projíždí auta, stejně tak se dezinfikují auta zvenčí. „Evidujeme, kdo kdy a odkud přijel,“ řekla Tučková.

Podle ní by chovatelé ocenili lepší informovanost od Státní veterinární správy o tom, co se děje, a o tom, co všechno mohou zemědělci udělat. Současný stav informovanosti považuje za neuspokojivý s ohledem na velké riziko. Podle ní by bylo vhodné v současné situaci republiku důsledně uzavřít tak, aby se riziko přenosu nákazy do Česka co nejvíce minimalizovalo.

Doporučované