Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Česká ekonomika se po covidu rozbíhá jen pomalu. Zatímco některé ekonomické ukazatele, jako je spotřeba domácností nebo zahraniční poptávka, rostou, tuzemské investice se propadají. Redakce SZ Byznys přináší porovnání ekonomického vývoje od roku 2005 se sousedními zeměmi a Maďarskem.
Ze srovnání vyplývá, že tuzemsko v ničem zásadně nevyniká, ani neztrácí více než okolní státy. Například v případě zahraničních investic je vidět, že nejvíce od roku 2005 propadlo Slovensko (téměř o 95 %), o více než polovinu přišlo i Rakousko, zatímco u nás se kapitál ze zahraničí propadl zhruba o třetinu.
Na druhé straně je ale Polsko, jediný stát, který ve sledovaném období narostl. A to na 250 % hodnot z roku 2005.
Rakušané, Maďaři i Slováci si dokonce vyzkoušeli, jaké to je, když zahraniční investoři v zemi více likvidují aktiva, než do ní investují.
Sílící Polsko ukazuje i index průmyslové produkce, který pravidelně vytváří Evropská hospodářská komise OSN. Pokud vezmeme rok 2010 jako standard (hodnotu 100), tak Polsko k loňskému roku mělo tuto hodnotu o více než tři čtvrtiny větší.
Vyšších hodnot než Česko dosahují v tomto ukazateli všichni až na Německo.
Pro schování či zobrazení jednotlivých zemí klikněte na jejich jméno v legendě.
Česko si pozici průměrného státu v tomto srovnání drží i při srovnávání HDP. Ze šesti srovnávaných států jsme sice v té silnější polovině, na Německo s Rakouskem však zdaleka nestačíme.
Stavebnictví jako česká slabina
Tuzemsko se nemůže ničím chlubit, co se stavebnictví týče. Mezi srovnávanými zeměmi nás od posledního místa zachraňuje pouze Slovensko. Na druhé straně nejvíce se v poslední době staví v Maďarsku a jako již tradičně v těchto srovnáních – v Polsku.
Naopak tuzemská inflace nevídaně klesá. Aktuální hodnota 2,2 % patří k podprůměru Unie, je však třeba pamatovat na to, že ještě nedávno jsme patřili mezi státy nejvíce zasažené a že kumulativní inflace od roku 2019 se odhaduje na 35 %.