Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve srovnání s předchozím kvartálem se výkon tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zvýšil jen o 0,3 procenta, ukazuje první odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). Experti nejuznávanějších institucí ještě v létě očekávali víc – ti z Ministerstva financí 0,5procentní růst, jejich kolegové z České národní banky dokonce 0,8 %.
Rozdíl proti předpovědím není tak velký, aby rozhodoval mezi prosperitou a krizí, naznačuje však budoucí trend. Po studené sprše od statistiků se vzdaluje vize, podle níž tuzemský HDP dosáhne napřesrok tříprocentního růstu. „Růst v České republice zůstává zabrzděný,“ potvrzuje analytik Martin Kron z Raiffeisenbank.
Důvodem je podle něho to, že se spotřeba domácností sice nadále zvýšila, ovšem pomaleji, než by odpovídalo růstu příjmů. Nelze vyloučit, že rodiny dosud doplňují své vklady na bankovních účtech, které v uplynulých letech ztratily na hodnotě vinou inflace.
ČSÚ ve své předběžné zprávě vysvětluje, že mírně roste také obrat ve službách, stavebnictví a výrobě spotřebního zboží nebo strojů. Ve srovnání s první polovinou roku však zaostávají ostatní průmyslové obory, mezi které patří například energetika a těžký průmysl.
Francii pomohla olympiáda, Německo se těsně vyhnulo recesi
Zklamání z vývoje tuzemské ekonomiky nemusí být tak hluboké, pokud se srovná s prvními daty ostatních evropských zemí. Češi mají dosud daleko ke Španělům, Irům a Litevcům, jejichž ekonomiky se podle Eurostatu už z krize vymanily, mimo jiné zásluhou zahraničních investic. Přesto patříme společně s Francií, Belgií nebo Portugalskem do druhé kategorie zemí s mírným růstem, přitom Francouzům ve třetím čtvrtletí pomohly olympijské hry.
Na skutečnost, že zdejší výkony nejsou úplně zanedbatelné, upozorňuje srovnání s Německem, kde oslavují už mezičtvrtletní růst o 0,2 procenta. „Národohospodáři převážně očekávali lehký pokles,“ pochválil výsledky Frankfurter Allgemeine Zeitung s tím, že pomohla spotřeba domácností i státních institucí.
Radost u sousedů vychází z toho, že Německo se díky výsledkům za třetí čtvrtletí vyhnulo návratu recese, tedy poklesu ekonomického výkonu ve dvou kvartálech po sobě. Takové štěstí neměli podle prvních odhadů Švédi, Lotyši a především Maďaři, jejichž ekonomiky také letos klesají. Důvodem v případě Maďarska může být to, že se tamní inflace dosud drží na vysoké úrovni. Od počátku roku nepoklesla pod tři procenta, přitom potraviny a služby zdražují ještě vyšším tempem, a tím brání centrální bance zlevnit peníze.