Článek
Opožděná splátka nebo půjčka na zájezd k moři? Tak s tím se české banky setkávají čím dál méně. Češi se totiž zlepšují v tom, jak a na co si půjčují peníze. Vysoce rizikově se chová jen sedm procent dlužníků. Česká bankovní asociace, která zveřejnila Index rizikovosti splácení, tak označuje případy, kdy klient není schopen své závazky splácet nebo splácí tři a více půjček najednou.
Ve srovnání s loňskem (11 procent) jde o výrazné snížení. Nejrizikovější skupinou jsou lidé ve věku 36–44 let s nižším vzděláním. Zároveň stoupl počet Čechů, kteří se nechovají rizikově vůbec, a to z 42 procent na 48 procent.
„V letošním roce sledujeme postupný návrat finančního optimismu spotřebitelů, který se projevuje mimo jiné v tom, že se méně lidí z hlediska úvěrových produktů chová vysoce rizikově,“ říká Michal Straka z agentury Ipsos, která pro asociaci průzkum realizovala.
Obava z nesplácení zůstává
Oproti době před dvěma lety, kdy byla ohledně ekonomické situace ve společnosti velká skepse, je podle jeho slov letos vidět nárůst těch, kteří výši své půjčky považují za bezpečnou nebo naopak menší podíl lidí, kteří si musí spotřebitelský úvěr vůbec pořídit.
Obavy ze schopnosti své dluhy splácet ale úplně nemizí. Tento problém podle ČBA řeší zhruba čtvrtina Čechů. I v tomto ohledu se ale situace postupně zlepšuje. Letos se splátek neobává šedesát tři procent respondentů. V roce 2022 to bylo jen padesát šest.
V případě neschopnosti by více než třetina respondentů situaci řešila vyjednáváním o odkladu splátek (což samotné banky doporučují jako nejideálnější postup), necelá čtvrtina by si pak půjčila od známých a příbuzných.
Půjčka za půjčkou
Část respondentů by ale stále problém se splácením půjčky řešila i jinak, a to další půjčkou, tedy tou nejméně šťastnou cestou. Podle ČBA by tento způsob zvolila zhruba desetina oslovených.
„Podíl těch, kteří uvádějí, že by si vzali půjčku na splacení jiné půjčky, ale meziročně poměrně výrazně klesl,“ říká hlavní právník a náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík.
Ještě v loňském roce by se k tomu scénáři přiklánělo čtrnáct procent respondentů.
Češi mají také jasno v tom, na jaké investice by si nikdy půjčku nevzali. Na vrcholu tohoto stojí zážitky a dovolené, které chtějí respondenti platit převážně z vlastních úspor. Nechtějí si půjčovat také na sportovní vybavení a nebo na zmiňované splácení jiné půjčky.