Článek
„Ceny v zemědělství v meziročním srovnání klesly již sedmý měsíc v řadě, a to o více než 16 %. Naopak ceny průmyslových výrobců zrychlily svůj růst a meziročně rostly téměř o jedno procento. Ceny stavebních prací se meziročně dle odhadů zvýšily o 3,3 % a ceny tržních služeb pro podniky o pět procent,“ upozorňuje Jiří Šulc, vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Meziročně klesly ceny v rostlinné výrobě o 19,4 %, zlevňovaly hlavně olejniny (35,8 %) a obiloviny (36,3 %). Levnější byla i živočišná výroba (10,5 %), tento trend táhlo mléko (18,5 %), vejce (2,9 %), skot (3,1 %) a drůbež (čtyři procenta). Dražší naopak v meziročním srovnání bylo ovoce (40,1 %) či brambory (31,6 %). Zdražila také prasata, a to o 9,5 %.
„Výkupní ceny zemědělských komodit jsou často nižší než před začátkem války na Ukrajině. Megawatthodina elektrické energie se na burze obchoduje za méně než 100 eur. K tomu navíc již sedm měsíců klesají ceny zemědělských výrobců a od Nového roku dojde ke snížení DPH na potraviny. To vše by mělo nevyhnutelně vést ke zlevňování potravin v supermarketech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle ČSÚ rostly ceny průmyslových výrobců o 0,8 procenta. „Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o osm procent, černého a hnědého uhlí a lignitu o 61,6 %, oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 9,7 % a motorových vozidel o 2,9 %. Klesly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny základních kovů se snížily o 15,1 %, dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 23,1 %, chemických látek a chemických přípravků o 9,7 % a potravinářských výrobků o 3,3 %,“ uvádí úřad na svých stránkách.
„Obavy energeticky náročných firem zmírnila dohoda, v rámci které vláda uvolní 3,5 miliardy korun na pomoc s úhradou regulované složky ceny elektrické energie. Pomoc se zaměří na firmy připojené na hladině vysokého a velmi vysokého napětí a bude se týkat přibližně 25 tisíc odběrných míst. Podle odhadu Energetického regulačního úřadu sníží tento krok platby firem za rezervovaný měsíční příkon z původně vyměřených 365 tisíc korun za každou rezervovanou megawattu na 115 tisíc korun, což představuje snížení přibližně o dvě třetiny,“ říká Křeček.
A v meziročním srovnání zdražovalo stavebnictví. Ceny v tomto sektoru rostly o 3,3 %. „Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,5 procenta, což bylo způsobeno útlumem ve stavebnictví. Oživení stavební produkce čeká na výraznější snížení úrokových sazeb, které by mělo přijít v průběhu roku 2024,“ říká Křeček.
„Celkově listopadová čísla po smíšeném vyznění říjnových čísel opět potvrzují pokračující dezinflační trend v řadě kategorií cen pro podniky a budou pak na čtvrtečním jednání ČNB sloužit jako další argumenty, proč centrální banka již může zahájit mírně snížení úrokových sazeb,“ uvedl pro ČTK hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.