Článek
Akciovým trhům se letos nedaří a žádný z velkých indexů není od ledna v plusu. Například hlavní americký index S&P 500 aktuálně ztrácí přibližně 16 procent, a to už velkou část ztrát dokázal odmazat.
Ve Spojených státech se hovoří o přicházející recesi a agresivní měnová politika americké centrální banky (Fed), která zvyšuje sazby, ji skutečně může způsobit. Vyhlídky pro akcie tak stále nejsou nejrůžovější.
Podobný scénář se odehrává také v Evropě. Sledovaný index STOXX 600 je od ledna níže o 11,5 procenta, hlavní index pražské burzy pak proti lednovým hodnotám ztrácí asi deset procent.
U evropských indexů hraje zásadní roli blízkost ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Jeho politický, a především ekonomický dopad je daleko důležitější než v případě amerických indexů.
Pokud bychom se podívali blíže na takzvané blue-chips akcie, tedy na akcie největších, nejčastěji obchodovaných a nejlépe hodnocených podniků na burzách, byl by pohled na většinu z nich možná ještě děsivější.
Vývoj tzv. blue-chips akcií v USA a Evropě
Poznámka: Pro USA jsou uvedeny ceny v dolarech, pro státy Evropy kromě ČR v eurech, pro ČR v korunách. Cenový vývoj představuje rozmezí od letošního ledna do konce října.
Zdroj: Český statistický úřad, Datawrapper, výpočty Seznam Zpráv
Například akcie gigantického internetového obchodníka Amazon od začátku roku ztratily 40 procent hodnoty. Neuspokojivý vývoj akcií můžeme vidět rovněž u dalších velkých společností. Na burze v Česku se pak nedaří akciím bank, na které dopadá nejistý budoucí ekonomický vývoj s vyhlídkami možné recese i nová válečná daň – windfall tax.
Co ale již od loňského roku naopak roste, jsou ceny základních potravin. Kvůli koronavirové pandemii a také válce na Ukrajině šplhají vzhůru a v tomto směru mohou pokračovat, pokud budou dále růst ceny energií. Mezi potravinami tak najdete opravdu jen málo položek, které by neprošly výrazným zdražením.
Cenový vývoj základních potravin v ČR od ledna do října
Zdroj: Český statistický úřad, Datawrapper, výpočty Seznam Zpráv
Například průměrné ceny másla a kuřecích prsou od ledna do října vyskočily o více než 50 korun za kilogram, což představuje nárůst přibližně o třetinu. Cukr krystal značky Tesco zdražil o deset korun na 30 Kč. Slunečnicový olej Deliol z 50 na 80 korun. A podobné skoky zaznamenaly téměř všechny potraviny.
S trochou nadsázky se dá říct, že pokud byste v lednu místo do akcií investovali do potravin, mohli jste po několika měsících inkasovat pěkný zisk, což dokládá i interaktivní grafika níže.
„Investice“ do potravin ale berte spíše jako odlehčení a ukázku, kolik by investice v teoretické rovině vydělala.
Aktualizace: Do interaktivní kalkulačky jsme pro srovnání doplnili i akcie.