Článek
Letošní tradiční charitativní oběd s Warrenem Buffettem, jedním z nejúspěšnějších investorů historie, bude letos zároveň tím posledním. Po dvouleté odmlce vynucené koronavirovou pandemií se znovu může kdokoliv zúčastnit speciální aukce a v případě výhry zasednout se slavným finančníkem k jednomu stolu.
Pokud byste snad s Buffettem opravdu chtěli poobědvat, můžete začít přihazovat peníze prostřednictvím internetového tržiště eBay od 12. června. Zájemci budou moci podávat nabídky ještě dalších pět dní. Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední charitativní akci tohoto druhu, lze očekávat, že nabízené částky budou opravdu vysoké. V roce 2019 byl oběd s Buffettem vydražen za více než 4,5 milionu dolarů (asi 103,5 milionu Kč).
Budoucí vítěz červnové aukce může přivést až sedm přátel a strávit s Buffettem několik hodin v rozhovoru na jakékoliv téma. Jedinou výjimkou jsou budoucí investice Buffetta nebo jeho firmy Berkshire Hathaway.
Před více než dvaceti lety dostala první manželka Warrena Buffetta nápad – uspořádala dražbu, jejíž vítěz mohl s jejím manželem posedět u jednoho stolu. Výtěžek z této aukce pak dnes již zesnulá Susie Buffettová věnovala kalifornské nadaci Glide Foundation, která pomáhá chudým lidem bez domova. Tento první charitativní oběd se v roce 2000 vydražil za 25 tisíc dolarů.
Organizace Glide v pondělí uvedla, že tradiční charitativní akce od jejího vzniku vynesla více než 34 milionů dolarů, přičemž od roku 2008 vítězná nabídka vždy přesahovala milion dolarů. Organizace zároveň oznámila, že letošní aukce bude tou poslední, ačkoliv veřejně důvod nesdělila. Nicméně Buffettovi bude v srpnu úctyhodných 92 let, což může být právě jedna z příčin. „Cenné přátelství a spolupráce s panem Buffettem budou ovšem pokračovat i nadále,“ uvedla organizace pro zpravodajskou CNBC.
Rekordní suma
V roce 2019, tedy při zatím poslední charitativní akci, měla vítězná nabídka rekordní výši 4,57 milionu dolarů a z oběda se slavným investorem se mohl těšit tehdy 28letý podnikatel Justin Sun, který je tvůrcem kryptoměny Tron. Ten oběd s Buffettem využil k tomu, aby mu přiblížil investice do kryptoměn.
Zdá se ovšem, že Sun slavného investora nepřesvědčil. Buffett několik týdnů po tomto obědě televizi CNBC řekl, že stále žádnou kryptoměnu nevlastní a nikdy ji vlastnit nebude, což je jeho dlouho trvající neměnný postoj k této třídě aktiv.
Mezi předchozí Buffettovy společníky u jednoho stolu patřil například manažer hedgeového fondu David Einhorn, který v roce 2003 zaplatil přes 250 tisíc dolarů a po skončení aukce věnoval dalších 250 tisíc dolarů pro charitativní účely.
Guy Spier, který v roce 2007 zaplatil spolu s dalšími dvěma společníky 650 tisíc dolarů, dokonce pak napsal knihu o tom, jak mu během oběda získané poznatky pomohly proměnit se z „drzého, krátkozrakého a sebestředného“ bankéře z Wall Street v přemýšlivého investora.
Bývalý manažer hedgeového fondu Ted Weschler v aukci v letech 2011 a 2012 zaplatil za společný oběd více než 5 milionů dolarů a „investice“ se mu rozhodně vyplatila. Brzy poté ho totiž Buffett najal jako jednoho ze svých dvou investičních manažerů v Berkshire Hathaway.
Steak a cola
Tradiční obědy s jedenadevadesátiletým investorem se konají v newyorské steakové restauraci Smith & Wollensky již od první aukce v roce 2000, kde si Buffett podle tamního personálu a minulých vítězů tradičně objednává středně propečený steak s bramborami a třešňovou colu.
Warren Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa s majetkem vyšším než 120 miliard dolarů a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Jeho firma Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích.
Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v technologické společnosti Apple či v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola. Začátkem dubna Buffettova společnost koupila téměř 121 milionů akcií výrobce osobních počítačů a tiskáren HP, a získala v něm tak podíl 11,4 procenta.
Buffett je zároveň velkým filantropem. Vzhledem ke svému odhodlání rozdat více než 99 procent svého majetku je pravděpodobně největším lidumilem všech dob. Jeho dary se již vyšplhaly do výše 46 miliard dolarů.
V roce 2010 se tento investor podílel na vytvoření kampaně Giving Pledge, kde se miliardáři mohou zavázat, že rozdají více než polovinu svého majetku pro charitativní účely. Také věnoval několik miliard čtyřem charitativním organizacím, které založily jeho tři děti a jeho zesnulá manželka.