Hlavní obsah

Investice do whisky zhořkla. Majitel nabízí věřitelům soudek, nebo čekání

Foto: Archiv Trebitsch old town distillery, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Investoři, kteří odkoupili sudy s whisky firmy Trebitsch, stále čekají na peníze. Na odpověď, proč firma nedostála závazkům a nekomunikuje, čekali týdny. Nyní majitel nabízí alternativní řešení. Věřitelé však zvažují insolvenci.

Článek

„Chci vás ujistit, že jsme přijali opatření, aby se něco podobného již neopakovalo,“ sliboval věřitelům v polovině dubna v omluvném e-mailu šéf společnosti České Whisky, firmy mateřské Trebitsch Holding, Ondřej Chládek.

Zpráva přišla poté, co Chládek nebyl schopen vyplatit věřitele, kterým se letos na jaře měly zhodnotit investice do sudů s whisky. Komunikace vázla a investoři, kteří se na Chládka několikrát obrátili s výzvami k zaplacení a žádostmi o vysvětlení, neměli týdny tušení, kam jejich peníze zmizely.

V hromadné zprávě Chládek uvedl v podstatě to samé, co popsal krátce předtím pro SZ Byznys. Omlouval se za selhání komunikace a vnitřní organizace firmy a žádal investory, aby ho neváhali kontaktovat a mohli tak vyřešit „všechny otázky a připomínky“.

„Po třech týdnech jsem mu zavolal a telefon vzal. Ohromně si sypal popel na hlavu, že všechno řeší,“ sdělil SZ Byznys jeden z investorů Tomáš Macoun. Ten v březnu roku 2021 investoval do 50litrového sudu přes 90 tisíc korun. Ačkoliv se na Chládka obrátil, kromě vyjádření lítosti se žádné vysvětlení podle svých slov nedozvěděl.

Jedním z poškozených je i Miroslav Matucha. Ten na začátku roku 2021 odkoupil 30litrový sud za téměř 55 tisíc korun. Výplatu, slibovanou po uplynutí tříleté lhůty od vkladu investice, měl obdržet na začátku tohoto roku. Podobně jako Macounovi se mu podařilo s majitelem telefonicky spojit, kromě slibů se prý konkrétního řešení nedočkal.

Rozhodl se ovšem pokračovat v naléhání prostřednictvím e-mailu. „Žádal jsem, aby mi fyzicky vydal sud, který jsem zakoupil, ale na to už vůbec neodpovídá,“ dodal. „Teoreticky by to mělo být jednoduché. Jestli tu whisky opravdu vypálil a leží ve skladu, tak bychom se k ní měli dostat a samostatně ji prodat,“ uvažoval Matucha.

Majitel České whisky má tři řešení

Chládek, který v pátek investorům konečně nabídl tři možnosti řešení, uvedl právě vyzvednutí sudu jako jednu z variant. Navrhuje také prodloužit stávající smlouvy o další dobu zrání, nebo „nalahvování“ zakoupených sudů, jejichž výnosy z prodeje by investoři dostali do tří měsíců.

To však některým investorům nestačí. „Rozhodně budu chtít peníze, které plynou ze smlouvy, tedy částku plus úroky,“ řekl Macoun, který trvá na dodržení řádného vyplacení dle smluvních podmínek. Za zhodnocený sud měl obdržet výplatu v hodnotě 112 530 korun. Smlouva ovšem navíc ukládá firmě pokutu 0,05 procenta z kupní ceny za každý nevyplacený den po uplynutí lhůty.

Firmě už Macoun nevěří, prodloužení smlouvy podle něj nepřipadá v úvahu a vyzvednutí sudu pro něj není uspokojivou alternativou. „Za prodej lahví by to vycházelo asi 109 tisíc, jak jsem si počítal, na tom bych tratil,“ popisuje investor a vychází z předpokladu prodeje zhruba 100 lahví whisky, které firma nabízí v rozmezí 790 až 1490 korun.

Investoři: „Uvidíme, co policie“

„Jsme před hlavní prodejní sezónou,“ vysvětluje Chládek pro SZ Byznys a konstatuje, že je firma schopná prodat takový počet lahví whisky, který by zajistil výplatu investorů. „Umíme se zavázat investorům, že to do tří měsíců zvládneme,“ dodává.

Zároveň počítá s tím, že věřitele vyplatí včetně úroků. „U případů, které byly v prodlení, počítáme s úrokem, který by se počítal až do dne vyplacení,“ uvedl.

Zpoždění výplat Chládek připisuje technické závadě. „Každá smlouva byla zanesena do interního systému,“ popisuje šéf. „Byla uvedena expirace smlouvy a automatickými e-maily mělo chodit upozornění investorům a my jsme měli dostat notifikace, s kým a jak komunikovat, tam nastal problém,“ pokračuje. Vedení totiž podle Chládka tímto selháním nedostalo upozornění v tříměsíčním předstihu a nezvládlo sudy prodat včas.

„Pro představu potřebuji zhruba tříměsíční časový horizont, abych to dokázal zobchodovat,“ vysvětluje Chládek. Dodal, že někdy se podaří sud prodat i dřív, záleží ovšem na roční době, přičemž nejobtížnější jsou pro obchod první dva měsíce v roce.

„Ke komunikaci jsme používali systém, který neodpovídá tomu, co potřebujeme, museli jsme teď vynaložit úsilí do nového systému,“ říká Chládek. Platforma, kterou firma využívala, podle něj nebyla vhodná.

Matucha i Macoun spolu s dalšími investory, kteří se navzájem zkontaktovali, už podali na firmu trestní oznámení. Po komunikaci s policií Macoun pro SZ Byznys sdělil, že škody věřitelů mohou dosáhnout vyšších stovek tisíc až několika milionů korun.

Investoři zvažují i další společný postup. „Osudu to nenechávám,“ přiznává Matucha, který by sice byl ochotný vyzvednout si z daňového skladu sud s whisky, Chládkovo jednání vnímá ovšem jen jako snahu o pozdržení výplaty a ukázat orgánům v trestním řízení „vstřícný přístup“. „S postiženými jsme se bavili co dál a zvažovali jsme insolvenci, ale uvidíme, jak to bude řešit policie,“ uzavírá.

Firma začala vyrábět vlastní whisky v roce 2015 a možnost investovat do sudů nabízí od roku 2019. Využívá investiční fond SICAV, který funguje na principu kolektivního investování.

Doporučované