Článek
Ukrajina od začátku vojenského konfliktu s Ruskem už obdržela v kryptoměnách dary za více než 70 milionů dolarů (přes 1,5 miliardy korun). Za ně mohla nakoupit vybavení pro armádu či humanitární pomoc.
Informace pocházejí ze zprávy společnosti Chainalysis, která se zabývá analýzou kryptoměnového sektoru. Ta uvedla, že většinu darů Ukrajina obdržela prostřednictvím etherea a bitcoinu.
Napadená Ukrajina obdržela rovněž dary ve formě takzvaných nezaměnitelných tokenů (NFT). To je obdoba digitálního dluhopisu a vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují.
Dokonce se uskutečnila aukce tokenů s ukrajinskou vlajkou, která vynesla 6,1 milionu dolarů (zhruba 134 milionů korun).
Důvodů, proč Ukrajina dostává dary právě ve formě digitálních aktiv, je hned několik. Ukrajina byla v minulosti silně ovlivněna politickou nestabilitou a korupcí. Úroveň korupce může i v současné době vést k tomu, že tradiční finanční pomoc z běžných zdrojů se nedostane tam, kam původně směřovala.
Kryptoměny tudíž mohou pomoci tento problém odstranit, neboť jsou decentralizované (měnu nelze kontrolovat vládou či jinými institucemi) a lze je převést přímo na účet příjemce. Tímto krokem se tedy minimalizuje riziko zneužití finančních prostředků.
Zrychlení procesu
„Zatímco bankovní převody standardních měn mohly trvat i několik dní, ve světě kryptoměn jde o několik minut,“ uvedl pro list Financial Times další klíčový důvod Mychajlo Fedorov, ukrajinský vicepremiér a ministr digitální transformace.
Společnost Chainalysis dále uvedla, že přibližně 80 procent z celkové darované částky 70 milionů dolarů přišlo v prvních měsících války a právě rychlost plateb v kryptoměnách urychlila schopnost země reagovat na ruskou invazi.
V rozhovoru z 24. února letošního roku, tedy k prvnímu výročí války, to vysvětlil Alex Bornyakov, náměstek ukrajinského ministra digitální transformace.
„Pokud bychom použili tradiční finanční systém, zabralo by to až několik dní. Podařilo se nám zajistit nákup životně důležitých položek prostřednictvím kryptoměn a úžasné je to, že přibližně 60 procent dodavatelů dokázalo kryptoměny přijmout,“ sdělil finančnímu serveru Yahoo Finance.
Kryptoměnové dary Ukrajině
Kryptoměna | Částka |
---|---|
Ethereum | 28,9 |
Bitcoin | 22,8 |
Tether | 11,6 |
USD Coin | 1,3 |
DAI | 1,1 |
Ostatní | 0,2 |
Poznámka: Částky jsou uvedeny v milionech dolarů.
Zdroj: Chainalysis
Ukrajinská vláda totiž s počátkem války zareagovala poměrně pružně a s vojenskými dodavateli zajistila nové dohody ohledně přijímání plateb v kryptoměnách.
„Jsme paralelním bankovním systémem pro tuto zemi. Je nám jedno, kdo nás podporuje, ať jsou to hackeři, kryptozločinci, pokud nám posílají peníze,“ uvedl podle Financial Times zakladatel kryptoměnové burzy Kuna Michael Chobanian, který je zároveň prezidentem Ukrajinské blockchainové asociace.
Alona Ševčenková, ukrajinská aktivistka a spoluzakladatelka projektu UkraineDAO, říká, že kryptoměny se staly logickým řešením, když byla na ukrajinský bankovní systém uvalena omezení ze strany centrální banky.
Centrální banka Ukrajiny totiž zavedla určité limity, aby omezila možnosti spekulantů a snížila riziko nestability na trhu. Tyto limity zahrnovaly například omezení objemu převodů peněz, omezení maximální částky převodu nebo omezení počtu transakcí za určité období.
„Centrální banka zavedla limity na převody zahraničních měn na Ukrajinu a z Ukrajiny, aby zastavila nápor kolem hřivny. Díky kryptoměnám jsme však byli schopni pokrýt některé okamžité potřeby našich obránců, jiný způsob v té době doslova neexistoval,“ řekla pro Yahoo Finance.
Podle srpnového tweetu Mychajla Fedorova byla velká část plateb v kryptoměnách použita na financování vojenského vybavení či řady vozidel a léků.
With $54 M raised by @_AidForUkraine, we've supplied our defenders with military equipment, armor clothes, medicines and even vehicles. Thanks to the crypto community for support since the start of the full-scale invasion! Donation by donation to the big victory. Report below. pic.twitter.com/lifHAP8R4f
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) August 17, 2022
Rostoucí závislost na kryptoměnách na Ukrajině současně zvýšila přijetí kryptoměnových aktiv v zemi. Zářijová zpráva společnosti Chainanalysis například uvádí, že Ukrajinci jsou v globálním měřítku na předních příčkách v „adopci kryptoměn“.
Analytická Chainalysis však připomíná, že milionové kryptoměnové donace pomáhají ve válce i Rusku. Kromě financování vojenského vybavení používá tato aktiva také pro financování dezinformačních kampaní či proinvazivní propagandy.