Hlavní obsah

Trump začal dělat pořádek ve světě kryptoměn. A vydělávat na něm

Foto: Shutterstock.com, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Kryptosvět vstupuje do nové éry. Prezident USA slibuje regulace a digitální tokeny se staly neoddělitelnou součástí jeho politiky. Trump tuto skutečnost svými kroky podtrhává, kudy chodí. Získává na kryptu voliče i peníze.

Článek

Donald Trump se ještě nestačil v Oválné pracovně ani ohřát a přesto do nejistého světa decentralizovaných financí vpouští jednu bombu za druhou.

Shrňme si to. Loni padaly i největší hvězdy tohoto vesmíru. Například bitcoin, kdysi vzývaný jako digitální zlato, stál 23. ledna 2024 „pouze“ necelých 40 tisíc dolarů. Odborníci dokonce před republikánovým vítězstvím ve volbách předpovídali konec kryptoměnového boomu. Jenže Donald Trump si přál získat voliče z odvětví, které Bidenova administrativa poslední roky svým represivním přístupem vytáčela.

Přání nového prezidenta se podle dosavadních ukazatelů začalo plnit. Bitcoin stál v týdnu po Trumpově inauguraci místo loňských čtyřiceti zhruba 102 tisíc dolarů, tedy necelých 2,5 milionu korun.

„Svět očekává, že Trumpovo zvolení promění kryptotrh k lepšímu, ale to se nemusí stát. Taky může jít jen o strategii na voliče s investicemi v decentralizovaných financích, jimž se hlava Bílého domu chtěla zalíbit. Prostě že by vzal holku na rande a teď už jí nezavolá. Předpokládám ale, že část slibů dodrží,“ říká pro SZ Byznys makroekonom a kryptoměnový analytik Jakub Jedlinský.

Jeho narážka na voliče Spojených států je na místě. Kryptoměnová komunita, kdysi vnímaná jako skupina libertariánů v zapraných tričkách, se náhle stala jedním z významných voličských bloků USA. Podle průzkumu Digitální komory USA jeden ze sedmi dotazovaných voličů ve Spojených státech považoval krypto za „extrémně“ nebo „velmi“ důležité pro to, komu hodí hlas do urny. Jak se zdá, Trump a kryptoměny se vzájemně potřebovali.

Prezident také na Světovém ekonomickém fóru v Davosu slíbil, že se USA stane hlavní zemí kryptoměn na světě.

Spekulace, sny a realita

Zásadním impulzem pro další růst ceny bitcoinu může být umetání jeho cesty do „trezorů“ americké centrální banky. Možnost, že by největší kryptoměna byla součástí amerických strategických rezerv by ještě před pěti lety zněla jako sci-fi, ale dnes se o ní na ekonomických konferencích běžně debatuje.

Trumpova administrativa převzala správu přibližně 200 tisíc BTC zabavených během kybernetických operací. Celé odvětví dosahuje velikosti 3,7 bilionu dolarů, tedy zhruba 90 bilionů korun. Je tudíž logické nebrat ho na lehkou váhu.

K zařazení bitcoinu mezi státní rezervy proto podle Jedlinského časem dojde. „Nestane se to však v roce 2025 a nemyslím si, že k tomu dojde v následujících čtyřech letech, kdy bude Trump u moci,“ říká expert.

Podle ekonomického novináře a autora podcastu Kryptospace Petra Lukáče by zařazení mezi státní rezervy „vystřelilo“ hodnotu bitcoinu až na milion dolarů. „Nedokážu předpovědět, jestli se to stane, ale pokud by ho Trump mezi rezervy umístil, nastal by obrovský boom. Neuvěřitelně by v očích veřejnosti stoupla relevance kryptoměn. Mým odhadem k tomu však dojde tak z dvaceti procent,“ říká odborník pro SZ Byznys.

Trump o digitálním zlatu během kampaně v roce 2024 prohlásil:. „Je to aktivum, které může chránit Ameriku před ekonomickou nejistotou.“

Podle některých ekonomů však zůstává otázkou, jestli by zařazení bitcoinu do státních rezerv přineslo stabilitu, nebo naopak přidalo další vrstvu volatility do už tak složitého mixu americké měnové politiky. Ostatně samotné republikánovy výroky jsou značně proměnlivé a kroky často kontroverzní…

Trumpův vlastní coin za miliardy

Do kategorie těch hodně sporných patří uvedení TrumpCoin. Už samotné jméno zní jako satira, jenže není. Donald a Melania Trumpovi představili svůj token v lednu 2025 jako „kryptoměnu pro vlastence“ a token se rychle stal senzací.

Hodnota takzvaného memecoinu vystoupala na necelých 75 dolarů a zařadila se na sedmé místo v žebříčku nejhodnotnějších kryptoměn světa. Od té doby však její hodnota upadá, protože se opírá spíše o název a prezidentovu reklamu než o skutečné kvality, jimiž oplývají relevantní tokeny.

Co je memecoin

  • Kryptoměna inspirovaná internetovými memy nebo vtipy.
  • Často vzniká jako recesistický nebo komunitní projekt bez konkrétního užitku nebo technologické inovace.
  • Mezi nejznámější memecoiny patří dogecoin (DOGE), který byl původně vytvořen jako parodie na bitcoin, ale díky své komunitě a mediální pozornosti získal značnou popularitu. Hodně ho zpopularizoval Elon Musk.

Zdroj: ChatGPT

„TrumpCoin je jenom sběratelská kartička, respektive miliarda sběratelských kartiček, protože tolik jich poslal prezident USA do světa. Jde o naprosto bezprecedentní situaci, která všechny šokovala. Ve chvíli, kdy Trump oznámil vznik coinu na sociální síti X, lidi zevnitř kryptosvěta i ti mimo něj nemohli uvěřit tomu, že to Trump udělal. Trh se v tu chvíli zbláznil,“ popisuje Lukáč. Produkt z Oválné pracovny však podle něj není kvalitní a trhu rovněž nic nepřináší.

„Naštval mě, protože strhl pozornost a peníze od investorů na úplnou blbost. V decentralizovaných financích existuje řada vynikajících projektů, jenže velká část kryptotrhu je stále kasino, které táhne hazardní hráče. Takový typ lidí si koupí i TrumpCoin. Vzhledem k tomu, že Trump vypustil do světa jen 20 procent všech mincí a zbytek vlastní on, vydělal na hazardérech,“ vyjmenovává neduhy měny expert.

Pokud v nejvyšší moment stály všechny prezidentovy tokeny 75 miliard dolarů, pak tržní kapitalizace měny v digitálních peněženkách investorů dosahovala zhruba 15 miliard dolarů. To znamená, že tvůrce – prostřednictvím svých „uzamčených“ mincí – teoreticky vlastnil v jeden moment zhruba 60 miliard dolarů.

Nový šerif na Divokém západě

Ve stejnou chvíli, kdy republikánský prezident nabízí lidem svůj vlastní TrumpCoin, snaží se o zavádění regulací, které mají přispět k solidnosti kryptoměn a přinést „transparentnost a ochranu“ do jednoho z nejméně regulovaných sektorů globální ekonomiky.

Prezident tento týden jmenoval Hester Peirceovou, komisařku Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) do čela nově zřízené „pracovní skupiny pro kryptoměny“. Mezi chystané regulace patří například zavedení povinné registrace kryptoměnových burz. SEC plánuje také zvýšit transparentnost u nových projektů a posílit kontrolu nad podezřelými transakcemi.

Kritici upozorňují, že tato opatření mohou brzdit inovace v odvětví. Z druhé strany zaznívají i výroky jako: „Je na čase, aby kryptoměnový sektor přestal fungovat jako divoký západ a stal se respektovanou součástí ekonomiky,“ a ani jeden tábor neví, jak to dopadne. Portfolio manažer kryptoměnového fondu Crypviz Petr Sanetrník považuje regulace odvětví za zbytečné.

„Podle mě je naprosto v pořádku, jak kryptoměnový trh funguje dnes. Vždy, když investujete své finanční prostředky, musíte jít na kryptoburzu, která by transakci měla zajistit potřebnou míru relevance. Na ní prováděnou transakci vidí stát a může posoudit, jestli jsou peníze zdaněné a podobně,“ interpretuje expert pro SZ Byznys.

„Jako přínos vidím, že když začnou technologii kryptoměn Spojené státy brát vážně, vzroste o ně zájem a stanou se zase o kus víc přijímanou součástí ekonomického ekosystému,“ dodává.

Doporučované