Článek
Zakladatel a šéf největší světové kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao se v úterý přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz, načež odstoupil z funkce generálního ředitele firmy.
Souhlasil přitom, že on sám zaplatí pokutu ve výši 50 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy korun), aby mohla burza dále fungovat. Musí ale opustit americký trh. Zhao přitom veřejnosti sdělil, že úřady Binance neobviňují ze zpronevěry finančních prostředků klientů ani z manipulace s trhy.
„Přiznávám, že nebylo snadné se emočně odpoutat. Ale vím, že je to správné. Udělal jsem chyby a musím za ně nést odpovědnost. Je to nejlepší pro komunitu, pro Binance i pro mě samotného,“ uvedl dnes již bývalý šéf kryptoburzy, na níž se denní obchodní objemy pohybují v průměru kolem 65 miliard dolarů.
Pokutu zaplatí ovšem i Binance jako firma, která oficiálně uznala svou vinu a souhlasila s uhrazením 4,3 miliardy dolarů. Dohoda s americkým ministerstvem spravedlnosti tak ukončuje dlouhodobé vyšetřování. Zprávu o pokutě a chystané rezignaci Changpeng Zhaa už dříve přinesl s odkazem na zdroje obeznámené se situací web deníku The Wall Street Journal (WSJ).
„Obávám se, že Binance bude bez Zhaa jako Apple bez Steva Jobse – naoko skvělé výsledky, ale jinak prázdná schránka kdysi extrémně inovativní společnosti,“ uvedl na sociální síti X bývalý marketingový ředitel Binance pro Česko Matt Okša.
„Pro kryptoměny to ale není žádný velký problém. Krátkodobě to jistě přinese zvýšenou volatilitu a možná přelévání prostředků mezi burzami. Ale z dlouhodobého hlediska se nic neděje. Každý je nahraditelný. Bohužel,“ shrnuje aktuální kauzu odborník na kryptoměny Kamil Pošvic ze serveru Kryptomagazin.cz.
Porušení sankcí
Binance čelila právnímu stíhání kvůli obvinění z praní špinavých peněz, spiknutí k provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování sankcí USA tím, že dovolila používání svých služeb uživatelům z Íránu, Sýrie nebo Donbasu.
Americký generální prokurátor Merrick Garland uvedl, že Binance sloužila zločincům po celém světě. „Využívali ji k přesunu ukradených finančních prostředků a dalších výnosů z trestné činnosti,“ uvedl.
Zpravodajská agentura Bloomberg s odkazem na vyjádření bývalého zaměstnance Binance uvedla, že v roce 2019 měly přes tuto kryptoměnovou burzu proudit prostředky mimo jiné i k teroristické organizaci Hamás.
Binance se podle amerických úřadů mimo jiné provinila i tím, že prováděla miliardové transakce, aniž by shromažďovala požadované informace o svých klientech. Samotný Zhao měl podle obžaloby přímo navádět své zaměstnance, aby se zákazníky komunikovali telefonicky a zároveň nezanechávali žádné stopy.
Pochroumaná důvěra
Čerstvý skandál největší kryptoměnové burzy, přes kterou jen za loňský rok protekly více než dvě třetiny všech kryptoměnových obchodů, je dalším škraloupem pro celé odvětví kryptoměn. Binance není první a zřejmě ani poslední kryptoměnová firma, která se dostala do křížku se zákonem, což podkopává důvěru v odvětví. Za zmínku stojí i aktuální dění kolem další významné kryptoměnové burzy.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) totiž v pondělí zažalovala firmu Kraken, která podle regulátora provozuje služby bez potřebné licence. SEC tvrdí, že burza Kraken od roku 2018 vydělala stovky milionů dolarů zprostředkováváním obchodů s kryptoměnami, aniž by brala ohledy na zákony o cenných papírech, které mají chránit investory.
Firma podle regulátora směšovala peníze zákazníků s vlastními finančními prostředky a hradila své provozní náklady přímo z klientských účtů. Vklady klientů musí být přitom striktně odděleny od peněz firmy pro případ, že by například burza zkrachovala.
„Rozhodnutí společnosti Kraken upřednostnit nezákonné zisky před ochranou investorů je něčím, co v tomto sektoru vidíme až příliš často,“ uvedl Gurbir Grewal, který v SEC vede sekci vymáhání práva. Kryptoburza Kraken se však hodlá žalobě bránit.
V posledních měsících či letech jsme byli svědky také několika dalších případů, které otřásly důvěrou v odvětví kryptoměn:
- Kolaps FTX
Jedna z největších a nejpopulárnějších burz pro obchodování s kryptoměnami zkrachovala na konci loňského roku. Burza v čele s jejím zakladatelem Samuelem Bankmanem-Friedem byla obviněna z manipulace s trhem, porušování regulací a podvodu na svých zákaznících.
Burza údajně prováděla falešné obchody, aby uměle zvyšovala cenu svého tokenu FTT, který sloužil jako záruka pro půjčky a pákové obchody. Pákové obchody jsou způsob obchodování, kdy obchodník používá peníze půjčené od burzy nebo brokera, aby mohl nakupovat nebo prodávat větší množství kryptoměn, než by si mohl dovolit se svými vlastními prostředky. Tím zvyšuje svůj potenciální zisk, ale také riziko ztráty.
Burza také nezajišťovala dostatečnou likviditu a bezpečnost pro své uživatele, což vedlo k masivním ztrátám. Z platformy zmizely peníze zákazníků v hodnotě zhruba miliardy dolarů. Úřady případ označily za jeden z největších podvodů americké historie.
- Minus 4,7 miliardy stupňů Celsia
Úřady ve Spojených státech v polovině letošního července zadržely zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alexe Mashinského kvůli obviněním z podvodů a manipulací s cenou kryptoměny firmy Celsius.
Společnost Celsius Network vyhlásila bankrot loni v červenci. Úřady tvrdí, že Mashinsky v letech 2018 až 2022 prezentoval zákazníkům firmu Celsius jako moderní typ bankovního ústavu, ve kterém mohou bezpečně uložit svá kryptoaktiva a dostávat z nich úrok. Mashinsky přitom podle úřadů firmu Celsius provozoval jako riskantní investiční fond.
V době, kdy firma požádala o ochranu před věřiteli, dlužila 4,7 miliardy dolarů. Celsius ze svých problémů vinil „extrémní tržní podmínky“. O měsíc později však vedení přiznalo, že má v hotovosti 167 milionů dolarů, což vedlo některé skeptiky k označení firmy za Ponziho schéma neboli další pyramidovou hru.
- Tři miliardy vysátých dolarů
V roce 2019 slibovala čínská podvodná platforma PlusToken uživatelům nereálné zhodnocení peněz a vylákala od nich kryptoměny v hodnotě miliard dolarů. Sektorem kryptoměn tak proletělo další velké „letadlo“, které slibovalo až 600procentní zhodnocení vložených virtuálních měn – včetně odměn za získání nových uživatelů.
Platforma vylákala podle čínských médií z lidí prostředky v celkové hodnotě přes tři miliardy dolarů. Kryptoanalytická společnost Chainalysis z těchto peněz vystopovala zhruba dvě miliardy dolarů v bitcoinech a dalších kryptoměnách.
Kromě podvodů se na reputaci virtuálních měn dlouhodobě podepisují i četné hackerské útoky spojené s krádežemi finančních prostředků. Hackeři loni investory do kryptoměn podle Chainalysis připravili o rekordních 3,8 miliardy dolarů. Předloni investoři přišli o 3,3 miliardy dolarů.