Článek
Měna Spojeného království se řítí do propasti. Vůči dolaru libra od začátku roku oslabila přibližně o 20 procent a během pondělního obchodování se dokonce propadla na historické minimum 1,0327 dolaru za libru. Výrazný pokles zahájila již v pátek, kdy ztratila 3,6 procenta hodnoty.
Nicméně část ztrát dokázala libra umazat a během pondělního poledne se kurz nacházel kolem 1,0737 dolaru za libru.
Mezinárodní investoři se libry horečně zbavují, neboť už před víkendem je vyděsil záměr nového kabinetu premiérky Lizy Trussové „nakopnout“ ostrovní ekonomiku razantními daňovými škrty.
Podle analytiků nyní existuje zhruba 60procentní pravděpodobnost, že se kurz libry k dolaru do konce roku dostane na paritu, tedy na kurz jedna ku jedné. Přitom ještě v pátek tato pravděpodobnost lehce přesahovala úroveň 30 procent.
Pokud by se tak stalo, šlo by o historicky vůbec první paritu libry s dolarem. Nejblíže paritě se kurz dostal koncem února 1985, kdy se libra prodávala pouze za 1,05 dolaru.
Libra oslabuje nejen vůči měně Spojených států. Na své historické minimum se dostala i vůči koruně, když se v pondělí v ranních hodinách dostala až na úroveň 26,60 koruny za libru, jak ukázaly údaje agentury Bloomberg. To může být dobrá zpráva pro Čechy, kteří nakupují například v britských e-shopech. Zboží po přepočtu z liber na koruny může být nyní cenově výhodnější.
Ještě začátkem roku přitom britská měna mírně posilovala. Tamní centrální banka totiž začala jako jedna z prvních předních centrálních bank zvedat úroky, což hrálo měně do karet.
Ovšem s tím, jak centrální bankéři dostávali nepříznivé ekonomické prognózy, začala Bank of England tempo zvyšování sazeb zpomalovat. Vzhledem k tomu, jak je libra citlivá na vývoj hospodářství v Británii, byl její propad víceméně otázkou času.
Vládní opatření
Investoři a obchodníci prodávají libru kvůli obavám, jaký dopad bude mít nový ekonomický plán vlády, který v pátek představil britský ministr financí Kwasi Kwarteng, na britské finance.
Britská vláda chystá soubor opatření, která mají v zemi podpořit hospodářský růst a pomoci zmírnit nejhorší krizi životních nákladů za desítky let. Součástí pomoci jsou miliardové daňové škrty, největší od roku 1972, a dotace zhruba 60 miliard liber (1,7 bilionu Kč), která má snížit účty za plyn a elektřinu pro domácnosti a podniky.
„Návrhy rozpočtu Británie neodrážejí potřebu a realitu tamní ekonomiky, která patrně potřebuje, aby podniky platily více, a vláda tak měla vyšší příjmy,“ konstatoval analytik Juan Perez ze společnosti Monex USA.
„Růstový plán britské vlády velkolepě narazil na již tak nervózní měnové a dluhopisové trhy. Podpora energetických účtů a snížení daní pomůže mnohým, protože ekonomika balancuje na hraně recese, ale propad trhů dnes mnoha spotřebitelům zvyšuje značné náklady a vládě zbývají jen omezené možnosti řešení,“ dodává britský analytik a stratég pro globální trhy ve společnosti eToro Ben Laidler.
Investoři se v této souvislosti začali obávat, že fiskální stimuly vyvolají zadlužení země na nedostupnou úroveň a dál podpoří inflaci v krátkodobém a střednědobém horizontu. Inflace je v Británii zhruba desetiprocentní, nejvyšší za čtyřicet let.
Pokles kurzu libry naopak pomohl americkému dolaru, považovanému za bezpečnou investici, dostat se na další dvacetileté maximum vůči koši hlavních světových měn. Dolarový index poprvé od května 2002 vystoupil na 114,58 bodu. Od začátku roku je pak výše o 18 procent.
Důležitý úkol
Libra byla pod tlakem už poté, co britská centrální banka minulý týden rozhodla o zvýšení úroků jen o 0,5 procentního bodu, zatímco americká centrální banka (Fed) zvýšila základní sazby razantněji o 0,75 procentního bodu.
K negativní náladě vůči libře přispívají také obavy z inflace v Británii, rekordně nízká spotřebitelská důvěra a známky poklesu výrobního sektoru i sektoru služeb. Spotřebitelská důvěra v Británii v září klesla na nejnižší úroveň od poloviny 70. let minulého století, kam sahají záznamy.
Britská vláda má nyní před sebou nelehký úkol. Pokud se jí podaří přesvědčit trhy, že i přes vysoké tempo růstu zadlužení veřejných financí v prostředí relativně vysokých úrokových sazeb dokáže všechny své závazky bez problému dodržet a zaplatit, může alespoň přibrzdit další propad své měny.
„Spojené království nemá příliš možností, jak současnou měnovou krizi řešit, přičemž potenciál pro mimořádné zvýšení úrokových sazeb roste. Ostatní země od Číny po Japonsko v posledních dnech intervenovaly, aby se pokusily omezit oslabování svých měn. Velká Británie je však v obtížnější situaci s vyšší inflací, mnohem nižšími devizovými rezervami a fiskální politikou, která nyní táhne opačným směrem,“ doplňuje Laidler z eToro.