Článek
Letní sezóna se nezadržitelně blíží a mnohé z nás zajímá, co vše si budeme moci nakoupit na dovolené v zahraničí. Abychom vám pomohli lépe se orientovat, přinášíme přehled oblíbených destinací a kupní síly české koruny v každé z nich.
Vybrali jsme několik desítek zemí napříč světem a většinou jejich hlavní města, ke kterým existují aktuální data o místních cenách na základě online databáze Numbeo. Jako výchozí částku jsme vzali 1000 korun. Pokud je v dané zemi kupní síla koruny nižší, znamená to, že za 1000 korun si tam koupíte méně než doma.
Z tabulky níže lze jednoduše vyčíst, že například v oblíbeném Chorvatsku je čistě z hlediska kupní síly koruny o něco levněji než u nás. Konkrétně na Zadaru nám stačí zhruba 862 korun na to, co bychom si v Česku koupili za tisícovku.
Nutno však podotknout, že některé služby nebo produkty mohou být v Chorvatsku o něco dražší v porovnání s Českem, to platí zejména v turistických oblastech.
Srovnejte, kde je levněji než v Česku a kde dráž, v následující tabulce:
Vedle samotné kupní síly musíme brát v potaz také inflaci v cílové destinaci. Například v Turecku, které je mezi Čechy velmi oblíbené, může být inflace ve výši 75 procent významným faktorem ovlivňujícím vaši kupní sílu. Slabá turecká lira vůči koruně to ale do jisté míry Čechům zpříjemní, jak vysvětluje hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
„Inflace v Turecku vypadá opravdu velmi divoce. Ale vlastně je produktem turecké hospodářské politiky. Není to tak dávno, co s vysokou inflací tamní centrální banka bojovala snižováním úrokových sazeb. Výsledkem je nejenom tato šílená inflace, ale i oslabování turecké měny,“ říká ekonom pro SZ Byznys.
Mapa srovnání cen v Česku a ve světě:
Právě slabá lira podle něj zajistí, že turista nepocítí pětasedmdesátiprocentní inflaci v plné síle. Ke koruně turecká měna jen za poslední dva roky oslabila zhruba o 50 procent. Většinou lidé jezdí do Turecka v rámci organizovaných zájezdů, jejichž ceny se stanovují předem. Na druhou stranu, pokud si někdo vyjde ven z hotelového areálu, musí podle Dufka počítat s výrazně dražšími službami.
„Jen ceny hotelů a restaurací za poslední rok vzrostly v místní měně o 93 procent. Vzhledem k tomu, že Turecko je stále oblíbené pro své nižší ceny, tak je vše možná dražší, ale pro cizince rozhodně ne nedostupné. Ceny hotelových a restauračních služeb byly ještě v roce 2022 na poloviční úrovni ve srovnání s EU,“ dodává ekonom.
Turecko podle něj bude nejspíš dražší než nyní, ale stále ještě výhodnější než řada bližších lokalit.
Devizový expert Marek Radecki ze společnosti Ebury poukazuje na to, jak výkyvy směnného kurzu české koruny mohou ovlivnit náklady na dovolenou.
„Koruna všechny v první polovině roku překvapila prudkým oslabením, a tudíž mohla poměrně dost prodražit dovolené. Dnes naopak překvapuje pozitivně, a to především ty, kteří nevyužívají služeb tradičních cestovek. Zajímavými destinacemi z pohledu značného oslabení kurzů v posledním roce jsou samozřejmě Egypt nebo Turecko,“ říká pro SZ Byznys.
Na druhou stranu, v Chorvatsku a Bulharsku, které jsou tradičními destinacemi, se podle Radeckiho zdá, že ceny služeb neodpovídají inflaci, což může znamenat, že i přes příznivý směnný kurz jsou ceny stále vysoké.