Článek
Koruna je k jednotné evropské měně nejslabší od předloňského července. Její kurz se ve středu dopoledne pohyboval na úrovni kolem 24,75 za euro. Za oslabením tuzemské měny stojí podle analytiků především vyhlídky na postupné snižování úrokových sazeb Českou národní bankou.
Týden před vánočními svátky bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022 – je to také první změna, k níž ČNB přistoupila pod vedením guvernéra Aleše Michla.
„Česká koruna pokračuje v oslabování, které zahájila minulý týden a oslabuje jak proti euru, tak i proti americkému dolaru. Ve výhledu není aktuálně žádná zpráva, která by měla sílu tento stav zvrátit,“ uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.
Podle analytika Dominika Rusinka z ČSOB bude koruna v prvních měsících tohoto roku jen těžko hledat impuls k silnějším úrovním, a to především kvůli zužujícímu se rozdílu v úrocích mezi korunou a eurem, takzvanému úrokovému diferenciálu. Tím totiž tuzemská měna v očích investorů ztrácí na atraktivitě.
„Zatímco ČNB již uvolňování měnové politiky zahájila, Fed a Evropská centrální banka se k tomuto kroku dle nás odhodlají až v polovině letošního roku. Z tohoto titulu očekáváme na korunovém trh převahu prodejních tlaků, kdy se česká měna přiblíží hranici 25,00 Kč/EUR,“ očekává Rusinko.
Dále soudí, že proti koruně může jít i horší nálada na globálních trzích, na kterých koncem loňského roku převládal možná až nezdravý optimismus.