Článek
Finanční správa zjistila u obchodníků s kryptoměnami za roky 2019 a 2020 špatné zdanění příjmů za stovky milionů korun. Někteří daň z příjmů plynoucích z transakcí s kryptoměnami nepřiznali či neodvedli. Kontroly obchodníků s kryptoměnami budou nadále pokračovat, sdělila ČTK mluvčí Generálního finančního ředitelství Hana Baráková.
„Rozdíl mezi zjištěnými příjmy a údaji tvrzenými daňovými subjekty v přiznáních k dani z příjmů fyzických či právnických osob těchto subjektů, včetně případů, v nichž daňová přiznání nebyla vůbec podána, činil souhrnně stovky milionů korun,“ uvedla Finanční správa.
Obchodníkům umožnila Finanční správa podle mluvčí dodatečně přiznat daňovou povinnost. Někteří na základě výzev správce daně podali daňová přiznání rovněž za období, které správa zatím neprověřovala.
Zjištění správy vedla podle Barákové i k identifikaci dalších subjektů, u nichž existuje podezření na nepřiznání příjmů plynoucích z obchodování s kryptoměnami.
„Zachyceny byly například i případy kolektivního investování fyzických osob do kryptoměn, při jejichž odprodeji byly zhodnocené peněžní prostředky vyplaceny na bankovní účet zástupce investujících osob, který je následně převedl podle smlouvy na účty jednotlivých investorů, z nichž většina nesplnila svou povinnost přiznat a zaplatit daň,“ píše se v tiskové zprávě.
Transakce s kryptoměnami bude správce daně kontrolovat i dále. Finanční správa spolupracuje například s útvary, které dohlíží na regulaci v boji proti praní špinavých peněz, či se zahraničními daňovými správami, jež během své činnosti detekují subjekty, kterým plynou příjmy v souvislosti s kryptoměnami a jde o rezidenty České republiky.
Finanční správa se zaměřuje i na kryptosměnárny, kryptoburzy či subjekty provozující těžbu kryptoměn. Informace ke zdanění příjmů z kryptoměn najdou obchodníci na webu Finanční správy.
Češi letos od začátku ledna do konce května nakoupili kryptoměny za 1,9 miliardy korun, tedy o 40 procent méně než ve stejném období loni. V květnu se objem obchodů pohyboval okolo 400 milionů Kč, což bylo meziročně zhruba stejně. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
Většina obchodů stále připadá na bitcoin a ethereum. Od začátku letošního roku bitcoin ztrácí více než 50 procent, podle analytiků mu uškodilo hlavně zpřísňování měnové politiky a řada problémů v sektoru digitálních měn. V pátek se bitcoin dostal nad 22 000 dolarů (533 000 Kč), v pondělí se však pohybuje kolem 20 500 dolarů, tedy necelých 500 tisíc korun.