Hlavní obsah

Dolar bude i nadále králem. Za Trumpa se čeká jeho další posílení

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Pondělní inaugurace Donalda Trumpa jako 47. prezidenta Spojených států je klíčovým momentem nejen pro americkou politiku, ale i pro globální ekonomiku a finanční trhy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta budí pozornost nejen kvůli jeho politické rétorice, ale také kvůli možnému dopadu na světovou ekonomiku. Investoři pečlivě sledují jeho sliby ohledně obchodních cel, daňových úlev a deregulace, což jsou faktory, které mohou podle mnoha expertů posunout americký dolar na ještě silnější úrovně.

Jenže při pondělním inauguračním projevu nový prezident opět potvrdil, že bude při výkonu své funkce nevyzpytatelný – o okamžitém zavedení cel, natož o jejich konkrétnější podobě, neztratil jediné slovo.

Na tuto možnost ještě předtím upozornil list Wall Street Journal, podle jehož informací Trump namísto místo exekutivních příkazů pouze vyzve federální úřady k přezkoumání obchodní politiky a posouzení vztahů s obchodními partnery. Na to dolar reagoval oslabením, které se po projevu ještě prohloubilo.

Jenže krátkodobé zhoupnutí podle analytiků Goldman Sachs nic neznamená, posílení dolaru totiž ve své analýze opírají hlavně o dobrou kondici americké ekonomiky. Ta těží z nízké nezaměstnanosti a rostoucí spotřeby. Kromě toho mohou dolar podpořit i potenciálně zaváděná cla, jež by měla podle dřívějších Trumpových vyjádření posílit domácí produkci a omezit závislost USA na dovozu. A přestože vyšší cla mohou narušit mezinárodní obchod, pro měnu bývají krátkodobě impulsem k růstu.

„Očekáváme, že dolar v příštím roce posílí o zhruba pět procent díky realizaci nových cel a pokračujícímu výkonu ekonomiky USA,“ uvádějí stratégové Goldman Sachs. „I po této úpravě stále vidíme, že rizika jsou nakloněná směrem k větší síle dolaru.“

Foto: TradingView, Seznam Zprávy

Podle Goldman Sachs by evropská měna mohla do půl roku proti dolaru oslabit směrem k 0,97 EUR/USD, což jsme naposledy viděli krátce po ruské invazi na Ukrajinu.

Banka ale připomíná, že společně s vyššími cly hrozí nárůst inflace, takže by americká centrální banka (Fed) mohla omezit původně plánované snižování úrokových sazeb. To by euro – podle výhledu Goldman Sachs – mohlo do půl roku oslabit k hranici 0,97 EUR/USD, což jsme naposledy viděli krátce po ruské invazi na Ukrajinu.

Také hedgeové fondy, tedy speciální investiční fondy, které téměř nepodléhají regulaci a jde proto o vysoce rizikovou investici, a další investoři zůstávají optimističtí a podle dat agentury Bloomberg navyšují své sázky na silný dolar. Pozice spekulující na růst americké měny tak dosáhly nejvyššího bodu od ledna 2019.

Komu dolar pomáhá a komu škodí?

Na dalším posilování dolaru by podle Ondřeje Hartmana, soukromého investora a zakladatele portálu FXstreet.cz, mohl profitovat zejména americký trh, alespoň co se týče přísunu kapitálu.

„Americký dolar od prezidentských voleb v USA trendově posiluje, když si připsal několik procent na všech hlavních měnových párech. Očekávání se tedy do kurzu dolaru propsaly ještě před inaugurací Trumpa,“ říká Hartman pro SZ Byznys. Zdůrazňuje však také, že případné celní bariéry a nižší daně mohou vyvolat nerovnováhu nejenom v USA, ale po celém světě.

Cla přitom mají potenciál udržet dolar nahoře vůči měnám, jako je euro, britská libra nebo čínský jüan. Místní centrální banky totiž budou pravděpodobně reagovat snižováním sazeb, aby podpořily konkurenceschopnost svých exportérů.

„Na předpokládaný výpadek exportů a zpomalení HDP budou centrální banky reagovat snížením úrokových sazeb kvůli podpoře domácí poptávky, což dá americkému dolaru další munici pro posílení,“ vysvětluje Hartman.

Silný dolar ale může zkomplikovat situaci firmám, které jsou závislé na mezinárodním obchodu nebo mají náklady denominované v dolarech. Dotknout se to může například technologických firem nebo automobilového průmyslu, kde jsou dodavatelské řetězce rozprostřené po celém světě.

„Pro akciový index S&P 500 budou případné přicházející obchodní překážky od prezidenta Trumpa špatnou zprávou. Negativně se projeví i globální příjmy a zisky, protože ty budou po přepočtu do amerických dolarů jen kvůli silnému kurzu dolaru klesat,“ dodává Hartman.

Riziko přehřátí ekonomiky?

Kromě přímého dopadu cel na zahraniční obchod by mohla roli sehrát i fiskální politika. Pokud Trump opravdu sníží daně a zároveň navýší vládní výdaje, je pravděpodobné, že se prohloubí rozpočtový deficit. To by mohlo motivovat Fed držet úrokové sazby na vyšších úrovních, aby nedošlo k přehřátí ekonomiky.

Vyšší sazby by dál lákaly investory k nákupům dolarových aktiv, což by ještě posílilo kurz dolaru.

„Silný dolar, vyšší výnosy z dluhopisů a úrokové sazby už nejsou tak pozitivní například pro domácnosti či firmy, kterým se prodražuje financování dluhů či jejich exportní ceny,“ konstatuje k tomu hlavní ekonom brokerské společnosti XTB Pavel Peterka.

Navzdory možným otřesům ale americká měna zůstává pro investory synonymem stability. „Dolar ukazuje, že má ve světě stále své pevné postavení, které může v následujících letech naopak posilovat. Opírá se o velmi silnou americkou ekonomiku a tamní finanční trhy. Jeho hodnota vůči euru, ale také například vůči souboru hlavních měn (dolarový index), se nyní dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2022,“ upozorňuje Peterka.

Foto: Visual Capitalist

Americký dolar ukázal svou dominanci už v loňském roce. Dolarový index, kteří měří hodnotu dolaru ke koši šesti zahraničních měn, loni posílil o sedm procent. Vůbec nejhůře si loni proti dolaru vedl brazilský real, jenž ztratil přes pětinu své hodnoty.

Spojené státy se tak ocitají v jiné situaci než například eurozóna nebo Spojené království, kde se letos očekává snížení sazeb, aby se podpořil hospodářský růst. Tato rozdílná měnová politika ještě více zdůrazňuje silnou pozici dolaru. Na druhé straně je taková situace pro některé americké vývozce nebo dlužníky nevýhodná a může přinést určitou nejistotu na akciových trzích.

Výhled do budoucna

Trumpův přístup „America First“ v kombinaci s nízkou nezaměstnaností a relativně svižným hospodářským růstem dává dolaru prostor k dalšímu posílení. Otázkou je, zda protekcionistická opatření nenaruší rovnováhu světového obchodu natolik, že to zpětně ovlivní i samotné Spojené státy.

Z krátkodobého hlediska se tak zřejmě vyplatí bedlivě sledovat, do jaké míry nová administrativa opravdu uskuteční slíbené kroky a jak na to zareagují centrální banky v Evropě či Asii.

Dlouhodobě je však americká měna i nadále považována za hlavní světovou rezervní měnu, která se díky robustní ekonomice USA těší mimořádné důvěře investorů po celém světě. Pokud se Trumpovi podaří ekonomiku dál stimulovat a současně udržet silný dolar, může to jeho voličům i zastáncům vynést plusové body.

Doporučované