Článek
Česká měna proti většině světových měn meziročně posílila, Češi tak před letními dovolenými dostanou za koruny více než před rokem. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu, o které informovala ČTK. K euru i dolaru česká koruna zpevnila o čtyři procenta, proti egyptské libře o 76 procent a k turecké liře o 29 procent.
Nejčastěji Češi při svých zahraničních dovolených potřebují eura, kterými se platí v destinacích, kam lidé z ČR jezdí nejvíc, a to v Chorvatsku, Itálii, Slovensku, Rakousku a Německu. Koruna k euru za poslední rok posílila o téměř čtyři procenta.
„Pokud by si rodina vyměnila částku 40 tisíc korun, kterou v průměru utratí za týden dovolené, za eura před rokem, dostala by 1624 eur. Dnes by to bylo ale o 64 eur víc,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška.
Od poloviny dubna koruna k euru spíše oslabuje, kurz se posunul z 23,46 koruny za euro na současných 23,71 Kč/EUR. Ani dlouhodobě se neočekává, že by česká měna zůstala na podobně silných úrovních delší dobu. Pro Čechy tak podle něj může být výhodné s výměnou dlouho neotálet.
Podobně je na tom i vývoj kurzu k americkému dolaru. Koruna meziročně posílila o více než čtyři procenta na 21,97 Kč/USD, tento měsíc pak spíše oslabovala. Při využití modelového příkladu by nyní česká rodina získala o 80 dolarů více než loni. Stejně jako ve vztahu k euru bude podle analytika koruna v budoucnu spíš dál oslabovat. Čekat s případnou výměnou na později patrně nemá velký smysl, míní Raška.
„Mezi hlavní faktory silné koruny během prvního čtvrtletí patřil úrokový diferenciál, psychologický efekt intervencí České národní banky, náklady spekulativních pozic na oslabení koruny, silná poptávka po eurových úvěrech, které byly následně převedeny do korun, a nakonec i nad očekávání lepší vstup do nového roku ze strany celé evropské ekonomiky,“ napsal devizový analytik skupiny Roklen Jan Berka.
Velká meziroční změna nastala při porovnání kurzu koruny s egyptskou librou. Česká měna proti té egyptské posílila o 76 procent. Při využití modelového příkladu, kdy před rokem získala česká rodina za 40 tisíc korun přes 32 tisíc egyptských liber, by dnes měla víc než 56 tisíc liber.
České směnárny často ani egyptskou libru nenabízí, koruny v Egyptě směnit také nelze. Časté doporučení je proto si na cestu do Egypta směnit koruny za eura nebo americké dolary a případnou směnu udělat až na místě.
Turecko pod tlakem
Koruna posílila meziročně i v porovnání s tureckou lirou. Při směně dnes je česká měna proti turecké silnější o 29 procent. Se současným kurzem 1,11 Kč za liru v modelovém příkladu rodina při směně získá o 8000 lir více než před rokem.
Na další vývoj kurzu liry bude podle analytiků mít vliv především druhé kolo tureckých prezidentských voleb. Současný prezident Recep Tayyip Erdogan má totiž na tureckou centrální banku velký vliv, a pokud by znovu vyhrál, politika banky se podle analytiků pravděpodobně nezmění a bude pokračovat trend oslabování liry.
„Pravděpodobné vítězství Erdogana totiž znamená pokračování v neortodoxní měnové politice nízkých úrokových sazeb a vysoké inflace. Vzhledem k tomu, že před volbami byl kurz liry držen uměle vysoko a turecká centrální banka již nemá příliš prostředků, jak by svou měnu vůči dolaru bránila, bude muset dříve nebo později dojít k řízené devalvaci. Razantní krok směrem ke zvýšení úroků na 30 až 40 procent, který by sice turecké měně pomohl se stabilizovat, ale poslal ekonomiku do hluboké recese, nečekáme,“ uvedl Ondřej Hartman z tradingového portálu FXstreet.cz.
„Turecká spotřebitelská inflace na konci loňského roku dosahovala 85,5 procenta a průmyslové ceny tehdy rostly téměř o 160 procent. Nekompetentními kroky na příkaz Erdogana šla centrální banka se sazbou dolů, čímž dále roztáčela inflační spirálu. Dnes inflace roste už ‚jen‘ o 43,68 procenta. Na vysokou inflaci reagovat nižšími sazbami je z pohledu ekonomické teorie nesmysl,“ dodal analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Hlavní úroková sazba v Turecku je aktuálně na úrovni 8,5 procenta.
Při meziročním srovnání se zásadně nezměnil kurz koruny k maďarskému forintu. Koruna je sice meziročně o 1,8 procenta silnější než maďarská měna, na přelomu roku byl ale rozdíl významnější a od začátku roku koruna proti forintu ztrácí. V současnosti je kurz 15,85 forintu za korunu.
Podobně se vyvíjí i kurz koruny a polského zlotého. Koruna sice meziročně posílila o 1,7 procenta a kurz je na úrovni 5,27 zlotého za korunu, za poslední dva měsíce ale koruna oslabuje, doplnil Raška z Portu.