Hlavní obsah

Z těchto příběhů se dělá investorům mdlo. Rok 2024 jich napsal dost

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Skupiny lákající na investice do „farem budoucnosti“ nebo do obnovitelných zdrojů, firmy vábící na vysoké výnosy z kryptoměn. To jsou příklady společností, jimž lidé svěřili miliardy korun, nyní se však k penězům nemohou dostat.

Článek

Rok 2024 přinesl podobně jako roky předešlé opět vícero případů firem s kapitálem od drobných investorů, které se ocitly ve vážných problémech. Průšvihy potkaly jak firmy vydávající dluhopisy, tak ostřejší hráče lákající lidi na kryptoměny.

V některých případech investoři ještě čekají na řešení, které jim firma hospodařící s jejich penězi představí. V dalších kauzách je však hlavní starostí investorů již jen to, aby nezmeškali termín pro podávání přihlášek do insolvenčního řízení.

V takových případech pak často nevědí, zda ze svých peněz ještě někdy něco uvidí.

GFF a Future Farming

Uplynulý rok přinesl zhroucení významné části brněnské skupiny GFF a s ní propojené společnosti Future Farming lákající investory na příběh o budování ekologických akvaponických farem.

Holding ovládaný podnikatelem Ondřejem Bartošem (nemá nic společného s jmenovcem a startupovým investorem ze společnosti Credo Ventures) vybral od investorů podle dostupných údajů přes jednu miliardu korun. V závěru svého působení však již společnost neměla ani na výplaty svým zaměstnacům. Výsledkem bylo uzavření jediné větší farmy, kterou firma provozovala v Brně-Dolních Heršpicích.

Skupina ještě v první polovině roku prosila investory o trpělivost s tím, že jedná s různými investory o záchraně. Tyto přísliby se však zatím alespoň navenek nezhmotnily v nic konkrétního. Aktuální realita je taková, že řada firem z holdingu čelí insolvenčnímu řízení.  U některých společností byl již dokonce prohlášený úpadek a jsou v konkurzu.

Geen

Do potíží se v roce 2024 dostala rovněž energetická skupina Geen podnikající hlavně v obnovitelných zdrojích. Firma dlouhodobě ke svému byznysu využívá velkou míru zadlužení. Půjčuje si od bank, ještě více ale od drobných investorů prostřednictvím dluhopisů. Skupina jich vydala za 2,3 miliardy korun.

Přestože většinu posledního roku skupina své závazky splácela, tak se na podzim 2024 objevily první problémy. Firma oznámila, že důvodem byly povodně, které poškodily vodní elektrárny, jež společnost plánovala prodat.

Držitelé dluhopisů se spolu s tím dozvěděli, že peníze v den splatnosti nedostanou a že musejí být trpěliví. Zároveň firma slíbila představit řešení. V prosinci firma obeslala věřitele s návrhem základních obrysů reorganizačního plánu. O jeho schválení požádala firma držitele dluhopisů pro případ, že by na společnost byl podán insolvenční návrh. Zároveň Geen vyjádřil obavy z nepřátelského převzetí.

Glocin

V roce 2024 skončila bezstarostná jízda také pro nejméně jedenáct tisíc lidí, kteří svěřili své peníze společnosti Glocin řízené bývalým parťákem Radovana Krejčíře Alešem Kohoutkem. Společnost Glocin lákala investory na vysoké zhodnocení mimo jiné prostřednictvím operací s kryptoměnami. V listopadu soud vyhlásil úpadek Glocinu.

Věřitelé mají čas na přihlašování pohledávek do 13. ledna 2025. Zastoupení nabízí investorům nejen množství advokátů, ale také například sdružení založené bývalými obchodníky Glocinu. Tedy lidmi, kteří investiční produkty Glocinu šířili.

Příběh Glocinu nevyniká jen množstvím investorů, kteří do společnosti vložili peníze. Glocin se totiž mihnul na okraji několika jiných významných kauz z tuzemského byznysu.

První z nich je případ společnosti Xixoio. Firma i její představitelé jsou v současnosti stíhaní kvůli podezření z podvodu při vydávání digitálních tokenů. Když se v minulosti Xixoio dostalo do finančních problémů, získala firma záchrannou kapitálovou injekci právě od Glocinu.

Druhou kauzou spojenou s Glocinem představuje případ Podnikatelské družstevní záložny. Ta Glocinu otevřela účty v době, kdy banky o něčem takovém nechtěly ani slyšet.

Refork

Výrobce biologicky rozložitelných příborů a brček Refork v minulých letech přilákal množství lidí na investici do svých tokenů. To je digitální investiční nástroj nepodléhající dosud žádné regulaci. Loni se hodnota tokenů Reforku zhroutila téměř na nulu a od té doby se nepohnula. Refork navíc prodělává.

Firma z celé situaci viní nekalou konkurenci a slibuje, že již v roce 2025 bude v zisku, který podle svých vyjádření hodlá využít i na vylepšení hodnoty tokenu.

Téměř nulová hodnota tokenů a dosavadní prodělky však nejsou jediným otazníkem vyskakujícím u ekologického startupu. Redakce SZ Byznys zjistila, že v pozadí Reforku je také podnikatel Daniel Rudzan obžalovaný v kauze miliardových daňových úniků z pohonných hmot.

Refork je navíc jedním z významných aktérů v kauze kryptoměnového odborníka Tomáše Smetky, který loni za zvláštních okolností zemřel po pádu z balkonu. Také jeho smrt označuje Refork za jednu z příčin svých potíží.

Trebitsch

Do potíží se v posledním roce dostala také společnost Trebitsch Holding podnikatele Ondřeje Chládka. Lákala lidi na investice do sudů s whisky. Když však investoři začali žádat peníze zpět, nedostali nic. Majitel firmy se hájí tím, že povinnost odkupovat sudy s destilátem neměl, pokud se mok dostatečně nezhodnotil.

Soud již v případě Trebitsch Holding prohlásil úpadek. Pohledávky přihlásilo 480 věřitelů a případ vyšetřuje policie.

Doporučované