Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Velkoobchodní cena plynu na evropském trhu se v úterý pohybovala kolem čtyřtýdenního minima, když se snížila zhruba na 47 eur za megawatthodinu, což odpovídá asi 1180 korunám. Ve středu obchodníci platili kolem 49 eur za megawatthodinu (MWh).
Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v následujícím měsíci klesla podle agentury ČTK ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem úterních 11:30 hodin středoevropského času zhruba o dvě procenta na 47,13 eura. Plyn tak byl nejlevnější od 20. ledna.
„Ceny plynu na evropském trhu vystřelily počátkem února a nyní se vrací na úroveň z počátku roku. Hlavními faktory je skutečnost, že právě v posledním týdnu narostly dodávky LNG a také vliv počasí – namísto pokračování neobvykle silných mrazů pracují nyní předpovědi počasí s prudkým oteplením již na konci tohoto týdne,“ zdůvodnil pokles generální ředitel Českého plynárenského svazu Josef Kotrba pro SZ Byznys.
Cena plynu klesla krátce poté, co vzrostla na dvouleté maximum. Minulé pondělí se na virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku obchodoval za více než 58 eur, což je asi 1454 korun za MWh, tedy nejvýš od roku 2023. Loni touto dobou byla cena plynu na úrovni 25 eur, v přepočtu zhruba 635 korun za MWh, jak nedávno napsal SZ Byznys.
„Co se týká faktorů ovlivňujících kolísání krátkodobé velkoobchodní ceny, tak překotný vývoj na globální scéně obecně zvyšuje volatilitu trhů a konkrétně aktuální nejistota přispívá spíše k růstu cen,“ vysvětluje tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu Jan Hamrník.
Změna o jednotky procent v průběhu týdne podle něj navíc výjimečná není, dokonce ani v klidných obdobích. „Krátkodobé ceny (dodávky plynu následující den nebo následující měsíc) jsou v současnosti dále výrazně ovlivněny předpovědí vývojem počasí a stavem zásobníků plynu, které jsou po celé Evropě na nižších úrovních, což omezuje jejich flexibilitu a schopnost stabilizovat ceny,“ popisuje mluvčí.
Změny velkoobchodních cen posléze pocítí i koncoví zákazníci. „Snížení velkoobchodních cen se okamžitě promítá do spotových cen pro koncové zákazníky a s několikaměsíčním zpožděním, v závislosti na obchodní strategii dodavatele, i do dalších produktů,“ uvádí pro SZ Byznys výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
„Současná nabídka fixovaných kontraktů pro domácnosti je stále ovlivněna obdobím levných burzovních cen z minulého roku a další vývoj může znamenat spíše její udržení, těžko ale významnější vylepšení. To by burzovní ceny musely klesnout ještě podstatně níže,“ říká.
„Případná jednání o ukončení války na Ukrajině bych jako cenotvorný faktor nepřeceňoval, výsledek není zdaleka jasný a to, zda a kdy dojde k obnovení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu, nelze dost dobře odhadnout,“ dodává Kotrba.
Expert naráží na předpokládané jednání hlav Spojených států a Ruska o případném ukončení války na Ukrajině, které by se podle některých zdrojů mohlo konat v nejbližších měsících, jak napsala agentura ČTK. Už v úterý se v saúdskoarabském Rijádu sešli zástupci jak USA, tak Ruska, což některá média vnímají jako přípravu pro setkání prezidentů.