Hlavní obsah

Válka na Ukrajině i v Gaze ničí obrovský byznys leštění diamantů

Foto: Bjoern Wylezich, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Diamanty představují nejen ohromný byznys při jejich těžbě a prodeji, ale i při jejich leštění. V Indii pracuje téměř 800 000 leštičů, kteří ale nyní přicházejí o práci. Důvodem jsou sankce na ruské kameny i válka v Gaze.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nikunj Tank, dělník v hlavním městě broušení diamantů Suratu na západě Indie, byl zoufalý od chvíle, kdy v květnu přišel o práci. Jednotka, v níž pracoval sedm let, se zavřela, takže on a více než tucet dalších lidí zůstali bez práce. Tank živil rodiče, manželku a dceru a neměl žádné úspory. „Nemohl najít práci a neunesl ztrátu, a tak se rozhodl pro krajní krok,“ řekl jeho otec, který je v důchodu. Příběh Tanka, který nakonec spáchal sebevraždu, popsal server BBC.

Posledních několik let totiž bylo pro indický diamantový průmysl opravdu těžkých. Město Surat ve státě Gudžarát zpracovává 90 % světových diamantů ve více než 5000 pracovních jednotkách a zaměstnává více než 800 000 leštičů. Město má 15 velkých leštících jednotek s ročním obratem více než 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

Podle BBC klesl indický vývoz broušených a leštěných kamenů z 23 miliard dolarů (přes půl bilionu korun) v roce 2022 na 16 miliard dolarů (366 miliard korun) v roce 2023 a očekává se, že v roce 2024 dále poklesne na 12 miliard USD (274 miliard korun).

Podle analytiků se cena leštěných diamantů v roce 2023 propadla o 5 % v důsledku nižší poptávky a nadměrné nabídky. Mahesh Virani ze společnosti Star Gems serveru vysvětlil, že k nadměrné nabídce došlo proto, že leštící jednotky pokračovaly ve výrobě navzdory omezené poptávce, aby udržely provoz, což ale v konečném důsledku zvýšilo jejich ztráty.

Státní svaz pracovníků s diamanty BBC řekl, že jen za posledních šest měsíců přišlo o práci více než 30 000 lidí.

Ruské diamanty na černém seznamu

Odborníci tvrdí, že omezení v době covidu-19, rusko-ukrajinská válka, konflikt na Blízkém východě i klesající poptávka na klíčových trzích zásadně poškodily indický diamantový průmysl.

„Obchod s leštěnými diamanty se v důsledku globální recese snížil o více než 25-30 %,“ uvedl pro BBC Vallabh Lakhani, předseda společnosti Kiran Gems, předního výrobce leštěných diamantů.

Indie dováží 30 % surových diamantů právě z ruských dolů, brousí je a leští a poté je prodává převážně na západních trzích. Na ruské diamanty jsou nyní ale kvůli válce uvaleny sankce.

V březnu oznámila Evropská unie a země G7 nový zákaz na dovoz ruských nebroušených diamantů, včetně těch, které se zpracovávají v Indii a prodávají se na Západě prostřednictvím třetích zemí.

Po tomto novém zákazu ministr zahraničních věcí Subrahmanjam Džajšanka v dubnu prohlásil, že opatření více než samotné Rusko poškozují hlavně ty, kteří se nacházejí níže v dodavatelském řetězci. Výrobci si totiž obvykle nacházejí „alternativní“ cesty. A obchodníci v Suratu to jen potvrzují.

„Indie je na spodním konci řetězce diamantového průmyslu. Země je velmi závislá na globálním trhu, a to jak v případě surovin, tak i v případě konečného prodeje,“ uvedl vývozce Kirti Shah.

Kromě toho ovlivnil obchod s diamanty také hospodářský pokles v zemích G7, ve Spojených arabských emirátech a Belgii - klíčových státech, kam Indie vyváží již upravené drahé kameny.

Krize postihla dělníky i velké hráče

Na útlum má ale také vliv nárůst poptávky po laboratorních diamantech, které jsou levnější alternativou přírodních diamantů. Dalším faktorem je válka v Gaze, neboť tyto drahokamy tvoří značnou část indického obchodu s Izraelem.

„Diamantový sektor v Suratu prochází špatnou fází,“ řekl Kumar Kanani, poslanec ze státní vládní strany Bharatiya Janata Party pro BBC. „Vláda je připravena poskytnout leštičům, obchodníkům a podnikatelům veškerou možnou pomoc,“ dodal.

Většina propouštění se týkala pracovníků pro kontrolu kvality surových diamantů a jejich leštění a tvarování.

Dopad to však má i na větší hráče. Minulý měsíc požádala společnost Kiran Gems svých 50 000 zaměstnanců o desetidenní dovolenou a jako důvod uvedla zpomalení růstu byznysu.

V červenci dokonce Svaz pracovníků v diamantovém průmyslu zřídil linku důvěry, na kterou se obrátilo více než 1600 leštičů, kteří hledali práci nebo finanční pomoc.

Také makléři a obchodníci čelí problémům. „Už několik dní nečinně sedíme. Téměř nic se neprodává ani nenakupuje,“ cituje server BBC Dilipa Sojitra, jednoho z 5000 zprostředkovatelů v Suratu, kteří prodávají diamanty zákazníkům, obchodníkům a dalším zprostředkovatelům.

Také laboratorně pěstované diamanty, po nichž byla kdysi velká poptávka, zaznamenaly v důsledku nadprodukce pokles cen z 300 na 78 dolarů za karát, což ovlivnilo celý trh.

Navzdory zpomalení ale někteří doufají, že se průmysl zotaví, stejně jako se to stalo po velké recesi v roce 2008, kdy byly uzavřeny stovky leštících jednotek a tisíce lidí zůstaly bez práce. Leštič Sojitra věří, že nadcházející svátky, včetně Diwali, Vánoc a Nového roku, pomůžou zvýšit obchod. „I to ale pomine,“ říká.

Doporučované