Hlavní obsah

Unie v dalším sankčním balíčku omezí dovoz ruského hliníku. LNG nestopne

Foto: Lea Rae, Shutterstock.com

Slévání hliníku. Ilustrační foto.

V rámci připravovaného šestnáctého balíčku sankcí chystá Evropská unie zákaz dovozu ruského hliníku. V reakci na tuto zprávu cena kovu pomalu roste.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Součástí šestnáctého balíčku sankcí namířených proti Rusku má být zákaz dovozu hliníku. Opatření mají být schválena na konci února letošního roku, tedy u příležitosti třetího výročí začátku ruské agrese na Ukrajině.

Podle zdrojů, na něž se odvolává Bloomberg, by evropští odběratelé po dobu jednoho roku mohli dovézt 275 000 tun ruského kovu. Následně by ale vstoupil v platnost úplný zákaz dovozu.

V reakci na zprávy o blížícím se zákazu vzrostla cena lehkého kovu na londýnské burze o 0,7 procenta na 2 590 dolarů za tunu.

Po opatřeních zakazujících dovoz kovu z Ruska volaly některé členské státy již od začátku války na Ukrajině. Unie s ním ale váhala, jelikož část zemí proti zákazu protestovala s odůvodněním, že pro surovinu je těžké najít vhodnou alternativu.

Dodávky hliníku z Ruska do Evropy od začátku konfliktu klesají. I přesto země Evropské unie v prvních jedenácti měsících roku 2024 nakoupily od Putinova režimu přibližně 320 000 tun této suroviny, což činí 6 % celkového dovozu hliníku do EU. Čísla vyplývají z údajů databáze OSN o mezinárodním obchodu (Comtrade).

Zatímco ruský vývoz materiálu do Evropy v posledních letech klesal, rapidně rostl export do Číny. Ceny hliníku a dalších kovů mohou růst i v budoucnu. Obavy panují hlavně kvůli možné obchodní válce se Spojenými státy.

Kromě hliníku se balíček zaměřuje na stínovou flotilu

Připravovaný balíček se kromě zákazu dovozu lehkého kovu zaměřuje na dalších 74 plavidel z takzvané ruské stínové flotily – sítě anonymních tankerů, které pomocí obcházení mezinárodních sankcí vyvážejí do světa ruskou ropu. Dále se opatření týkají vybavení pro videohry, jako je například Xbox od firmy Microsoft. Podle EU tuto technologii Rusko využívá k pilotování dronů, které používá k vojenským účelům.

Navzdory očekávání balíček ale nebude obsahovat úplný zákaz dovozu ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). To i přesto, že po tomto kroku volalo ve společném prohlášení deset zemí sedmadvacítky. Mezi nimi i Česko.

Evropská unie se ale k úplnému zákazu zdráhá sáhnout, jelikož některé země stále dovážejí plyn od agresora ve velkém. Mezi nimi například Belgie, Francie či Španělsko.

Česko dále usilovalo i o omezení pohybu ruských diplomatů v prostoru Schengenu. Zda se tento krok nakonec prosadí, není zatím jasné. Český návrh má ale podporu Polska, tedy země, která momentálně Evropské unii předsedá.

Překládky ruského plynu (LNG) zakazoval již čtrnáctý balíček unijních sankcí, schválený loni v červnu. V pořadí patnáctý balíček, který byl schválen loni v prosinci, byl zaměřen zejména proti ruské stínové flotile.

Doporučované