Hlavní obsah

Sliby o vyšších výdajích na armádu zdražují Evropě financování

Foto: Alexandros Michailidis, Shutterstock.com

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pomohla akciím zbrojařských firem, ceny státních dluhopisů naopak srazila.

Trhy čekávají zvýšení výdajů evropských zemích na zbrojení a tím i vyšší nabídku dluhopisů. Investoři proto začali požadovat vyšší sazby za půjčení peněz.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Mnichovská bezpečnostní konference a zejména vystoupení představitelů americké administrativy rozhýbala nejen evropské politiky, ale i finanční trhy. Prudce vzrostla cena akcií evropských zbrojařských společností, ale zároveň se zvýšily výnosy u evropských dluhopisů, a to zejména těch s delší splatností. To znamená, že nyní investoři požadují vyšší úrokovou sazbu za to, že si koupí státní obligace.

„Nárůst výnosů státních dluhopisů napříč zeměmi Evropské unie za poslední týden (nejčastěji o cca 10 až 15 bazických bodů, pozn. red.) pravděpodobně souvisí nejen s úvahami o navýšení výdajů na zbrojení, ale i se zdrojem jejich financování,“ říká Jaromír Gec, ekonom Komerční banky. Jeden procentní bod představuje sto bazických bodů.

Na konferenci předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová totiž prohlásila, že by se na zbrojní výdaje nevztahovalo fiskální pravidlo. To nyní stanoví, že poměr schodku veřejných financí k hrubému domácímu produktu nesmí překročit tři procenta.

Výnosy u německého státního dluhopisu na deset let se tak zvýšily od minulého čtvrtka z 2,43 na 2,55 procenta. O více než desetinu procentního bodu nad čtyři procenta pak vyskočily výnosy u desetiletého státního bondu Česka. „Zatím se nejedná o tak zásadní pohyb, aby se nějak významně odrazil v nákladech na dluhovou službu. Rizikem by bylo z našeho pohledu spíše pokračování tohoto trendu,“ dodává Gec.

Opačným směrem se pak oproti výnosům vydaly ceny dluhopisů, které klesly. Státy totiž budou vydávat více dluhopisů, z jejichž prodeje chtějí financovat vyzbrojování armád. Nabídka tak bude růst, což tlačí ceny dolů, očekávají trhy.

K vývoji na trzích kromě očekávaného pumpování peněz na nákup zbraní přispěla i data o britské inflaci, která nepříjemně překvapila. V lednu nečekaně silně vzrostla, když se z prosincového tempa 2,5 procenta dostala na tři procenta. Ceny zboží a služeb tak byly nejvyšší za posledních deset měsíců. Ekonomové ovšem očekávali meziroční změnu cen jen ve výši 2,8 procenta.

Výnosy u dluhopisů by navíc neměly klesat ani v budoucnosti. „Obáváme se, že výnosy dluhopisů velkých států EU s delší splatností momentálně prostor pro pokles nemají a v horizontu několika měsíců existuje riziko jejich dalšího nárůstu,“ upozorňuje Gec. Důvodem je dle něj to, že v řadě zemí nejsou veřejné finance v dobrém stavu. „Co se týče tuzemských státních dluhopisů, jsme vzhledem k fiskální pozici České republiky optimističtější,“ doplňuje Gec.

Záměr států Evropské unie více zbrojit přišel po projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance, který byl pro evropské politiky studenou sprchou. V projevu zaznělo, že USA nebudou bezpečnostně, ekonomicky ani z pohledu energetiky podporovat ty evropské země, jež nesdílí vidění světa současné americké administrativy.

Další potíží bylo, že USA nepozvaly zástupce EU ani Kyjeva k jednáním o míru na Ukrajině. Američtí představitelé se tak setkali jen s Rusy. A evropské politiky znepokojily rovněž útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského. Mimo jiné ho označil za diktátora.

Doporučované