Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Firma Pro věřitele, která se zabývá vymáháním pohledávek, podala v úterý ke Krajskému soudu v Ostravě insolvenční návrh na společnost Glocin. Návrh se krátce po poledni objevil v Insolvenčním rejstříku.
Návrh uvádí pouze tři věřitele s celkovou výší pohledávek přes 850 tisíc korun, podle jednatele firmy Pro věřitele Milana Drtila je však počet poškozených i objem pohledávek mnohem vyšší.
„V současnosti zastupujeme desítky klientů a na základě našeho pátrání odhadujeme, že poškozených může být až 15 tisíc,“ řekl SZ Byznys Drtil. „Celková výše pohledávky dosahuje až jedné miliardy korun,“ dodal.
Zakladatel firmy Aleš Kohoutek v dubnu Seznam Zprávám sdělil, že Glocin od více než deseti tisíc klientů vybral na 110 milionů eur.
Společnost Glocin zaregistroval Kohoutek ve Velké Británii v červnu 2017, jen měsíc poté, co byl odsouzen k osmiletému nepodmíněnému trestu za úvěrový podvod a obchod s nezdaněným lihem. Ještě předtím pomáhal Radovanu Krejčířovi s pokusem o vytunelování státního podniku Čepro, za tento případ však vzhledem k pozdějším trestům odsouzen nebyl.
Investiční firma lákala klienty na 20procentní roční zhodnocení vložených peněz. Jak popsaly Seznam Zprávy, investory sháněla například prostřednictvím influencerů na sociální síti Instagram.
„Desítky procent poškozených tvoří ženy, další velkou skupinou jsou důchodci. Mužů v produktivním věku je mezi nimi menšina,“ popsal Drtil složení klientů, jejich pohledávky skoupil.
Další desítky klientů zastupuje i pražská advokátní kancelář Michala Žižlavského, která se specializuje na insolvenční řízení. „Naše kancelář zatím zastupuje desítky věřitelů společnosti Glocin s pohledávkami v řádu vyšších desítek milionů korun. Obracejí se na nás další poškození,“ napsal Žižlavský SZ Byznys.
„Na základě poznatků, které máme k dispozici, se domníváme, že Glocin působil jako tzv. černá banka. Podávali jsme proto trestní oznámení. Uplatňujeme nároky našich klientů v trestním řízení,“ uvedl právník.
Kohoutek: Nic nedlužíme
Zakladatel Glocinu Aleš Kohoutek údaje obsažené v insolvenčním návrhu odmítl. „U všech klientů, kteří jsou v návrhu jmenovaní, můžeme jednoduše prokázat, že jim podle smlouvy nic nedlužíme,“ řekl Kohoutek SZ Byznys. „Vůbec nechápu, co se v tomto případě děje a proč tam tyto informace jsou, protože pohledávky uvedené v návrhu nejsou aktivní, neexistují,“ dodal.
Kohoutek také odmítl, že by Glocin fungoval jako takzvané letadlo, tedy že by závazky vůči klientům splácel z peněz vybraných od nových investorů. „My jsme v roce 2020 prošli policejním vyšetřováním a prokazovali jsme, že nejsme letadlo. Glocin Limited byla centrální část holdingového uspořádání, ale byla tam samozřejmě i jiná firma, která provozovala datová centra, stavěla oční kliniku a další věci,“ tvrdí.
Ostravský krajský soud nyní požádá o vyjádření firmu Glocin a následně vyzve ostatní věřitele, aby se k insolvenčnímu řízení připojili. „Vzhledem k registraci firmy ve Velké Británii to může být komplikovanější, ale nic nebrání tomu, aby soud insolvenční řízení zvládl. Podobné případy už jsme řešili,“ říká mluvčí soudu Igor Krajdl.
Aktualizace: Text jsme rozšířili o vyjádření právní kanceláře Michala Žižlavského a reakci Aleše Kohoutka