Hlavní obsah

Sklizeň hroznů byla letos o 12 procent nižší než loni, klesá i spotřeba

Foto: Pixabay.com

Ilustrační snímek.

Letošní sklizeň hroznů v Česku byla o 12 procent nižší než v loňském roce, ve srovnání s desetiletým průměrem byla nižší o 18 procent.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

I kvůli podzimním mrazům se letos v Česku sklidilo méně vína. Dnes o tom informoval Svaz vinařů. Letošní sklizeň byla o 12 procent nižší než v minulém roce. Údaje jsou předběžné, budou ještě upřesněny.

Letošní sklizeň hroznů v Česku byla o 12 procent nižší než v loňském roce, ve srovnání s desetiletým průměrem byla nižší o 18 procent. Dnes o tom informoval Svaz vinařů. Údaje jsou předběžné, budou ještě upřesněny. Svaz také uvedl, že klesá i spotřeba tichého vína.

„Letošní výnos se doposud pohybuje na úrovni 4,5 tuny na hektar. Oproti loňskému roku, kdy dosáhl 5,1 tuny na hektar, jde téměř o dvanáctiprocentní pokles, a v porovnání s desetiletým průměrem 5,5 tuny na hektar je to dokonce více než 18 procent. Zřetelně také klesá podíl modrých odrůd, kterým se paradoxně s ohledem na klimatickou proměnu začíná na vybraných polohách mimořádně dařit,“ uvedl prezident svazu Martin Chlad. Dodal, že vyhodnocování ještě není u konce, čísla už by se ale zásadně měnit neměla.

Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) na konci listopadu informovala, že světová produkce vína se v letošním roce patrně opět sníží a bude nejslabší od roku 1961. Podle jejího odhadu by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni. Hlavní příčinou je špatné počasí. OIV odhadovala, že produkce v Česku klesne o 28 procent. Tato prognóza se podle aktuálních údajů Svazu vinařů nenaplnila.

Největší škody na letošní produkci v Česku způsobily jarní mrazy, které nejvíce dopadly na pěstitele v Čechách. „Pokles produkce hroznů se projevil u většiny pěstitelů, avšak s velkými regionálními rozdíly. Je zřejmé, že moravského vína bude z ročníku 2024 málo,“ doplnil Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie.

Svaz vinařů upozornil, že klesá také spotřeba tichého vína. „Změny spotřebitelského chování a nižší zájem zejména u mladší generace pociťují všechny státy EU. Do nižších prodejů se u nás letos navíc výrazně promítlo také zrušení daňové uznatelnosti tichého vína jako firemního dárku, které vstoupilo v platnost v lednu. Pro řadu tuzemských vinařů přitom šlo o jeden z hlavních příjmů,“ konstatoval Chlad.

V posledních dvou letech klesal prodej tichých, tedy neperlivých vín balených ve skleněných lahví o objemu 0,75 litru, ve kterém se prodává drtivá většina moravských vín. Za první pololetí 2024 šlo o meziroční pokles o šest procent, uvedl Svaz vinařů.

Související témata:

Doporučované