Článek
Vláda Saúdské Arábie plánuje u své ropné společnosti Aramco spustit tzv. bookbuilding, tedy proces, kdy manažer emise sbírá cenové nabídky a na základě poptávky stanoví konečnou cenu akcií a přidělení akcií investorům.
Chystá se totiž v neděli spustit sekundární nabídku akcií ropného gigantu Aramco. Nabídka by mohla vynést více než deset miliard dolarů, tedy asi 229,4 miliardy korun, a zařadit se tak mezi největší tohoto druhu za několik let. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
Objednávky bude přijímat do příštího čtvrtka. Transakce už podle zdrojů agentury vzbudila neformální zájem investorů z Blízkého východu a Evropy.
Nabídka bude pravděpodobně oceněna se slevou až deset procent ze současné ceny na trhu, i když se může snížit na základě poptávky investorů, dodal jeden zdroj. To je v souladu se sekundární nabídkou společností Saudi Telecom a Tadawul Group Holding, která provozuje burzu cenných papírů v zemi.
Konečné rozhodnutí o době nabídky zatím ještě nepadlo. Podmínky transakce, včetně její velikosti, se tak mohou ještě změnit, dodaly zdroje.
Informace o nabídce přicházejí poté, co cena akcií firmy Aramco klesla nejníže za více než rok. Zahájení nabídky se bude shodovat se setkáním skupiny OPEC+, na kterém se bude jednat o politice těžby ropy na další měsíce. Většina analytiků očekává, že skupina zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem zachová současné omezení dodávek. To by udrželo produkci Saúdské Arábie blízko nejnižší úrovně za poslední zhruba tři roky.
Sekundární nabídka akcií přichází téměř pět let poté, co Saúdská Arábie získala z primární nabídky akcií firmy zhruba 30 miliard dolarů. Ta se tak stala největším prodejem akcií na světě.
Výnos z prodeje pomůže investovat velké iniciativy spojené s transformací saúdskoarabské ekonomiky. Program transformace korunního prince Muhammada bin Salmána zahrnuje rozvoj umělé inteligence, sportu a cestovního ruchu či ambiciózní projekt na vybudování futuristického města a ekonomické zóny na severozápadě země, u pobřeží Rudého moře, nazvaný Neom.
Saúdská Arábie vlastní ve firmě Aramco podíl 82 procent. Hodnota firmy činí zhruba 1,9 bilionu dolarů. Ceny ropy jsou ale nyní pod úrovní, kterou vláda potřebuje k vyrovnání rozpočtu, a země také zaostává za svým cílem přilákat více než 100 miliard dolarů přímých zahraničních investic ročně. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) vláda potřebuje, aby se cena ropy pohybovala kolem 100 dolarů za barel, aby mohla zaplatit své výdajové plány. Cena ropy Brent se v současnosti pohybuje kolem 85 dolarů za barel, příští rok má klesnout na 79 dolarů a v následujícím roce pak na 75 dolarů za barel, odhadla agentura Bloomberg.
Těžbu firmy Aramco pak omezují restrikce dohodnuté OPEC+. Saúdská Arábie, která je faktickým vůdcem ropného kartelu OPEC, se tak snaží oživit trh a zvýšit ceny. Firma má kvůli tomu velké nevyužité těžební kapacity a vláda jí na počátku roku nařídila zastavit další rozšiřování kapacit.
V této situaci a v době otázek týkajících se změny klimatu a budoucnosti fosilních paliv bude nabídka testovat chuť globálních investorů. Při primární nabídce akcií se firma spoléhala především na místní investory, kteří čelili tlaku vlády, aby transakci podpořili, protože většina zahraničních správců aktiv měla námitky proti ocenění. Velkým lákadlem může být masivní výplata dividend, ale akcie firmy jsou drahé, když poměr jejich ceny k zisku je téměř o 50 procent vyšší než u americké ExxonMobil a dvojnásobný ve srovnání s firmou Shell.
Nabídka také přichází v době oživení saúdskoarabského trhu s prodejem nových akcií. V posledních týdnech investoři vložili do objednávek čtyř transakcí celkem 176 miliard dolarů. To je více, než činily objednávky na primární nabídku akcií firmy Aramco. Hlavní index saúdskoarabské burzy poprvé od pandemie zaostává za protějšky z rozvíjejících se trhů. Ze svého březnového maxima klesl již o téměř osm procent, částečně kvůli investorům, kteří si drží hotovost, aby mohli investovat do nabídek.
Saudi Aramco
Saudi Aramco, oficiálně Saudi Arabian Oil Group nebo jednoduše Aramco (dříve arabsko-americká ropná společnost saúdskoarabské státní ropné společnosti), je státní ropná společnost Saudi. Od roku 2022 je druhou největší společností na světě podle tržeb a sídlí v Dahránu. Opakovaně dosáhla nejvyšších ročních zisků v globální firemní historii. Saudi Aramco má druhé největší prokázané zásoby ropy na světě, kolem 270 miliard barelů (43 miliard kubických metrů), a největší denní produkci ropy ze všech společností produkujících ropu.
Zdroj: Wikipedia