Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Státní tajemník pro hospodářské záležitosti Sven Giegold uvedl, že německá vláda se dohodla na zrušení poplatku za tranzit plynu. Ten zavedlo Německo na podzim roku 2022 a má sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících.
Vzhledem k tomu, že to vyžaduje změnu zákona, je nejbližším možným termínem pro zrušení poplatku podle něj začátek roku 2025.
Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela už dříve potvrdil, že Česká republika požaduje jeho úplné zrušení. Dodal, že je potřeba se také zamyslet nad tím, co udělat s penězi, které už Praha zaplatila. Osobně prý vždy dává přednost dohodám před soudy.
Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko stupňovaly tlak na Evropskou komisi (EK), aby zakročila proti spornému poplatku. Ve společném dokumentu žádaly Komisi o konkrétní kroky.
Poplatek, který má sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících, zavedlo Německo v době nedávné energetické krize spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Společnost Trading Hub Europe GmbH, která je správcem německého trhu s plynem, minulý týden oznámila, že poplatek se od července ještě zvýší o více než třetinu, a to na 2,50 eura (zhruba 62 korun) za megawatthodinu (MWh) z nynějších 1,86 eura. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh na klíčovém trhu v Amsterdamu se nyní pohybuje blízko 34 eur (840 korun) za MWh.