Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na cenu zlata má vliv řada faktorů, mezi které například patří výše úrokových sazeb, inflace, politické i globální krize, poptávka po zlatě, ať už ve formě slitků, nebo šperků, i očekávaný vývoj v produkci zlata.
Momentální rekordní ceny jsou pak důsledkem konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě, obav z recese a očekávání, že centrální banky zpomalí růst sazeb.
Zájem o zlato ale z největší části stojí na snaze nějak se ekonomicky chránit před nejistotou, kdy je kov obecně brán jako bezpečný přístav v nejistém světě.
Ukázku jsme mohli vidět před volbami nového amerického prezidenta, kdy investoři i lidé neměli jistotu, kam se bude největší ekonomika světa ubírat, a proto se obraceli ke zlatu a jeho cena rostla.
Trojská unce
- Je to základní váhová jednotka, která se používá na národních a mezinárodních trzích se zlatem, stříbrem, platinou, drahými kovy nebo i s drahokamy.
- Pro trojskou unci je používána zkratka „oz t“. Jedna trojská unce (1 oz t) má hmotnost 31,103 gramu.
Motiv nejistoty a obav hnal zlato vzhůru i například v polovině října kvůli situaci na Blízkém východě. „Zlato dělá v posledních dnech jeho držitelům velkou radost, protože neustále proráží nová historická maxima. Přestože se objevují odhady, že smrt vůdce Hamásu Sinvára je začátek konce války, nemusí tomu tak být. Tuto nejistotu reflektuje právě trh se zlatem, který slouží v době napjaté geopolitické situace jako bezpečný přístav,“ uvedl tehdy analytik XTB Tomáš Cverna.
Na konci října tak stála trojská unce zlata 2790 dolarů, tedy 66 909 korun. Od roku 2019 se cena zvedla téměř dvojnásobně a od začátku roku do konce října se zvýšila o 33 procent.
Vliv na výši ceny zlata mají i nákupy centrálních bank. Ty si tím zajistí cenovou stabilitu své měny a zároveň se tím chrání proti kolapsu bankovního systému. Například z tohoto důvodu začala v roce 2022 skupovat Čína zlato ve velkém, a za rok 2023 tak pořídila přes tisíc tun vzácného kovu – to je více, než nakoupily všechny centrální banky na světě dohromady. Čína se tak řadí na první místo největšího zásobovatele zlata na světě. I Česká národní banka patří mezi banky, které nakupují zlato ve velkém, a řadí se tak na žebříček nejvíce zásobovaných bank.
K poklesu ceny zlata by došlo v případě výrazného posílení dolaru, růstu úrokových sazeb nebo zmírnění geopolitické situace. Snížení poptávky centrálních bank po zlatě, jako je situace v Číně, či výrazně vyšší nabídka způsobená rostoucí těžbou by rovněž mohly vést k poklesu ceny.
Jak Trump hýbe cenou zlata
Se zlatem je na burze obchodováno v dolarech a na ostatní měny se převádí podle aktuálního kurzu dolaru. Pokud tedy dojde k oslabení dolaru, cena zlata roste. K hlavním faktorům na ovlivnění ceny tak patří dění ve Spojených státech.
Když tedy po zvolení Donalda Trumpa prezidentem došlo během čtyř dnů ke krátkodobému posílení dolaru, cena zlata šla dolů o tři procenta. K dlouhodobému poklesu ceny by mohlo dojít, pokud Trumpova politika posílí dolar a zvýší důvěru investorů v ekonomiku. To by vedlo k přesunu prostředků do akcií místo do zlata. Nic ale není tak jednoduché. Otázkou totiž stále zůstává, jak se bude vyvíjet geopolitická situace na Blízkém východě a obchodní napětí - to by mohlo cenu zlata opět navýšit.
„Předpokládám vyšší riziko na trzích, které by měly cenu kovu podporovat. Zároveň však vyšší úrokové sazby budou tlačit na nižší cenu zlata. Dle mého názoru bude kov nadále růst, i když výrazně nižším tempem než v tomto roce,“ říká Tyleček.
Investoři by ale měli počítat s možným růstem inflace ve Spojených státech, která může být zapříčiněna Trumpovým snižováním daní. „Pokud Federální rezervní systém nebude adekvátně reagovat zvyšováním úrokových sazeb, inflace by mohla negativně ovlivnit hodnotu dluhopisů. Investoři by však mohli těžit z růstu ceny zlata, které tradičně slouží jako ochrana proti inflaci v dlouhodobém horizontu,“ říká Tyleček. Platí totiž pravidlo - čím vyšší je inflace, tím vyšší je cena zlata.
Dle analytika Pavla Ryby ze společnosti Golden Gate je zlato výhodnou investicí a mělo by se vyskytovat v investičním portfoliu okolo 14 až 18 procent. „Očekávám, že se cena během deseti let ještě zdvojnásobí. Češi letos poprvé kupují zlato jako investici, a nejen kvůli zajištění. Zlato totiž tradičně hraje v investičních portfoliích roli bezpečného přístavu a uchovatele hodnoty úspor,“ říká Ryba.