Hlavní obsah

Káva prudce zdražuje. Neurodilo se a navíc na ni dostali chuť Číňané

Foto: Unsplash.com

Brazílie, která patří k největším exportérům kávových zrn, čelí suchu i potížím s dopravou. Ilustrační foto.

Poptávka po kávě po celém světě roste, úroda však klesá. Výsledkem je, že káva zdražovala už loni, a letos to nebude lepší. Čeští kavárníci ale nechtějí rostoucí ceny beze zbytku přenášet na zákazníky a raději si snižují marže.

Článek

Neúroda, potíže s lodní dopravou, rostoucí spotřeba kávy v Číně i ochrana deštných pralesů v Jižní Americe zvedly ceny kávy na světových trzích na rekordní úroveň. Ve čtvrtek se libra (0,45 kilogramu) kávy arabica prodávala za historicky nejvyšší cenu 3,76 dolaru, zhruba dvakrát více než před rokem.

„K tomu přispívá i hrozba cel ze strany Spojených států. Hodně kávy také nakupují různí spekulanti a hedgeové fondy,“ říká Michal Šorejs, jednatel společnosti Mezzo Caffe, jedné z největších českých pražíren kávy.

Dalším faktorem je rostoucí spotřeba kávy v Číně. Země v absolutních číslech zaostává za kávovými velmocemi jako jsou Brazílie a Spojené státy, kde se v přepočtu na osobu vypije několikanásobně více kávy než v Číně. Ale tamní spotřeba roste závratným tempem přes 21 procent ročně, a Čína také předloni překonala USA coby země s nejvyšším počtem poboček kavárenských řetězců, kterých bylo v prosinci v Číně téměř 50 tisíc.

Pražírna Mezzo Caffe, která ročně zpracuje zhruba 300 tun kávových zrn, kvůli rostoucím cenám přestala s dodavateli uzavírat dlouhodobé kontrakty a raději nakupuje na spotovém trhu. Kvůli vysokým cenám už musela zdražit i své výrobky.

„Koncem roku cena vždycky mírně stoupala a klesala, takže jsme neměli důvod zdražovat, protože jsme to absorbovali ve svých maržích. To už teď není možné,“ popisuje Šorejs.

Levnější, takzvaná komoditní káva, zdražuje ještě rychleji než výběrovější druhy, jejichž ceny mohou být i několikanásobně vyšší. Cenová hladina však roste u všech druhů káv.

„Když se podíváme na naše nákupy zhruba před rokem, tak jsme téměř ve všech kavách téměř o 100 procent nahoře,“ říká Václav Durďák, ředitel Čokoládoven Janek, které provozují pražírnu Coffeespot.

Jeho firma se proti růstu cen bránila nakupováním do zásoby, ty však v posledních měsících klesly. „Máme nižší zisky, nemůžeme zdražit tak, abychom si zachovali stejnou marži. Trochu jsme zdražili, ale nebylo to ani o to, co nám v absolutní hodnotě zdražila káva,“ vysvětluje. Cena kilogramu pražené kávy od Coffeespot se podle něj loni zvýšila o 50 až 70 korun.

Kafe za stovku?

Pražená káva tvoří jen malou část celkové ceny nápoje prodávaného v restauracích a kavárnách. Rostoucí cena kávy však začíná dopadat i na maloobchodní ceny.

„Ve srovnání se zahraničními řetězci jsme pořád levnější a předpokládáme, že letos zdražíme o 10 až 15 procent,“ říká Radek Klein ze společnosti Trdlokafe, která v Česku a několika dalších zemích provozuje řetězec minikaváren.

Mírně zdražuje i síť kaváren Mama Coffee. Ta kávu odebírá přímo od pěstitelů na základě dlouhodobých smluv, takže nárůst cen pro jejich zákazníky nebude podle majitele Daniela Kolského dramatický.

„Částečně to do cen přenášíme. Loni nám vzrostly samozřejmě i další náklady jako nájmy a mzdy a čekáme, že tento rok by mohl být výrazně lepší. Samozřejmě si ale přiznejme, že největší náklady jsou mzdy a ne káva,“ řekl SZ Byznys Kolský.

Tuzemský řetězec Cross Café, který v Česku provozuje 26 kaváren, musel zdražit nápoje i praženou zrnkovou kávu, kterou ve svých provozovnách prodává. „My jsme se dlouhou dobu snažili to na zákazníky promítnout co nejméně, ale když to překročilo nějakou míru, tak jdeme nahoru také. Ale ne úplně proporčně s trhem,“ říká spolumajitel firmy a její hlavní pražič Michal Král.

„Když už by se některé kávové nápoje prodávaly za více než 100 korun, tak si to spousta lidí rozmyslí. Takže si uvědomujeme, že nemůžeme zdražovat s trhem, protože bychom mohli přijít o velké množství zákazníků,“ uvažuje.

Káva jen tak nezlevní

Rostoucí ceny mohou zemědělské podniky v Jižní Americe přimět k investicím do pěstování kávy. Oblíbená plodina se také ve velkém začíná pěstovat v některých asijských zemích včetně Číny. Od prvotní investice do první sklizně však typicky uplynou až čtyři roky, takže české pražírny v dohledné době výraznější pokles cen kávy na světovém trhu nečekají.

„Trend je jasný, poptávka roste a úroda je nižší. Pokud nepřijde dobrá sezona a kávy se nevypěstuje víc, než se čekalo, tak ceny dolů nepůjdou,“ domnívá se Michal Král z Cross Café.

Doporučované