Hlavní obsah

Ikonické americké výrobky, které by mohly zdražit kvůli Trumpovým clům

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Donald Trump oznámil uvalení 25% cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Krok, který má bránit americký trh, ale může zásadně zdražit výrobky, jež jsou pro Američany téměř symbolické, píše server BBC.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na veškerý dovoz oceli a hliníku do USA má být uvalena 25% daň, čímž skončí výjimky z pravidel pro zboží od hlavních obchodních partnerů včetně Kanady, Mexika, Brazílie a Evropské unie. Opatření oznámená Donaldem Trumpem by měla vstoupit v platnost příští měsíc. Mnoho amerických podniků, které budou chtít tyto kovy i přes cla dovážet, tak bude muset platit více a zvýšené náklady nebo jejich část přenesou na spotřebitele.

Vzhledem k tomu, že ocel a hliník jsou klíčovými součástmi mnoha výrobků, analytici BBC odhadují, jaké položky by se Američanům mohly zdražit.

Konzervované potraviny, pivo a perlivé nápoje

Dle údajů Institutu výrobců konzerv se dnes přibližně 70 % oceli používané v USA k výrobě potravinových konzerv dováží především z Německa, Nizozemska a Kanady.

Když Trump v roce 2018 zavedl cla na ocel, mnoho výrobců plechovek si přes námitky ocelářů vymohlo „výjimky“ z těchto dovozních daní kvůli omezené výrobě typu oceli, jež se v USA k výrobě plechovek používá.

Od té doby ale výrobci oceli ještě více omezili výrobu, což zase vedlo ke zvýšení cen, varovala Asociace výrobců konzerv (CMI). Ta proto počátkem února zaslala Trumpově administrativě dopis podepsaný velkými potravinářskými společnostmi, včetně General Mills, Del Monte a Goya.

Robert Budway, prezident asociace, pro server uvedl, že bez výjimek pro výrobce konzerv, kteří mohou dovážet ocel bez cel, se ceny potravinářských konzerv vyrobených v USA pravděpodobně zvýší.

„Prezident se sice může domnívat, že tato cla chrání ocelářský průmysl, ale rozhodně podkopávají naši potravinovou bezpečnost a odolnost dodávek amerických konzervovaných potravin, na něž se Američané každý den spoléhají,“ řekl Budway.

Pokud jde o hliník, tak pivovary a výrobci perlivých nápojů, jako je Coca-Cola, rovněž varovali, že tento krok zvýší náklady a může vést k růstu cen pro zákazníky.

Trump prohlásil, že tentokrát nebudou z pravidel udělovány žádné výjimky, a to ani pro jednotlivé výrobky, ani pro konkrétní země, nicméně některá odvětví doufají, že od tohoto postoje ustoupí.

Automobily

Už krátce poté, co Trump během svého prvního funkčního období uvalil cla na ocel a hliník, varovaly automobilky včetně Ford a General Motors, že opatření zvýší náklady přibližně o jednu miliardu dolarů.

Společnost Morningstar tehdy odhadla, že pro zákazníky by tarifní náklady znamenaly zhruba 1%, tedy 300dolarový nárůst koncové ceny.

Dle Michaela Walla, automobilového analytika společnosti S&P Global Mobility, se prodeje vozů zatím nevrátily ani na úroveň roku 2019. Proto je otázkou, jak velkou část nových nákladů se společnosti rozhodnou přenést na kupující, když se musí snažit o cenovou dostupnost. Stále ale je „realistické“ očekávat, že část nákladů plynoucích z cel na kovy se do cen pro kupující nakonec promítne, uvedl pro BBC.

Poznamenal také, že mnohem větší dopad na kupující bude mít Trumpovo oznámení cel na veškeré zboží dovážené z Kanady a Mexika, které je v současné době až do března pozastaveno.

Šéf společnosti Ford Jim Farley na podnikatelské konferenci zase varoval, že Trumpovy nedávné kroky způsobují jeho odvětví „spoustu nákladů a chaos“.

Společnost TD Economics odhadla, že pokud by vstoupila v platnost plošná cla na zboží z Mexika a Kanady, mohly by automobily zdražit přibližně o 3 000 USD.

Stavebnictví, bydlení a zařízení

Stavebnictví jako odvětví je jedním z největších uživatelů oceli, kterou developeři a stavitelé domů potřebují na vše od rámů budov až po spotřebiče. V USA je totiž nejrozšířenějším způsobem výstavby postup, kdy se na kovovou konstrukci montují dřevěné desky.

Předseda Národní asociace stavitelů domů Carl Harris BBC řekl, že rozhodnutí zavést cla na ocel a hliník je v „naprostém rozporu“ s Trumpovým deklarovaným cílem zvýšit dostupnost bydlení, a varoval, že krok zvýší náklady a odradí od výstavby i rekonstrukcí. Asociace proto vyzvala Trumpa, aby z navrhovaných cel vyňal právě stavební materiály.

„V konečném důsledku za tato cla zaplatí spotřebitelé v podobě vyšších cen domů,“ varoval Harris.

Poté, co Trump v roce 2018 zavedl svá první cla na ocel, čelil například světoznámý výrobce spotřebičů Whirlpool skokovému nárůstu nákladů o 350 milionů dolarů, jenž byl dle něj způsoben právě zdražením oceli.

Společnosti, které by nebyly schopny tyto náklady absorbovat, by je pravděpodobně promítly do vyšších cen v obchodech.

Doporučované