Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hailey Welchová, známá pod přezdívkou Hawk Tuah Girl, se letos v létě proslavila na sociálních sítích svými vtipnými hláškami. Získané popularity dokázala dobře využít a spustila vlastní podcast Talk Tuah.
K tomu se dvaadvacetiletá influencerka rozhodla prosadit i na trhu s kryptoměnami a ve středu 4. prosince vydala vlastní digitální token Hawk.
Krátce po spuštění ve 22:00 na blockchainu Solana jeho cena raketově vzrostla o více než 900 procent a dosáhla tržní hodnoty 490 milionů dolarů, uvádí BBC. Z tohoto maxima se ovšem během několika hodin zase propadla na pouhých 60 milionů dolarů.
Investoři Welchovou a její tým obvinili ze schématu „pump and dump“. V něm si podvodníci nakoupí velké množství dané kryptoměny za nízkou cenu a poté její hodnotu propagací v podobě nafouknutých či lživých prohlášení uměle zvýší. Jakmile cena dosáhne maxima, rychle svůj podíl prodají, a tím ji zase srazí zpátky.
K obvinění se kromě jiných přidal i Stephen Findeisen známý jako Coffeezilla, který se na svém YouTube kanále věnuje online podvodům.
„Bohužel v takových situacích se podvodníci nezaměřují na zkušenou kryptoměnovou komunitu, ale na skutečné fanoušky, kteří se v krypto prostoru neorientují,“ řekl ve videu, které má momentálně pět milionů zhlédnutí.
Ve videu také sdílel klip, na němž telefonicky hovoří s některými lidmi z týmu stojícího za měnou Hawk. Dodal, že nikdo z nich nebyl ochoten za podvod převzít jakoukoliv odpovědnost.
Všechna obvinění Welchová v příspěvku na X popřela. „Tým neprodal ani jeden token,“ napsala. Dodala také, že se její tým snažil vysokými poplatky zabránit takzvaným „sniperům“, kteří rychle nakupují a prodávají kryptoměny v okamžicích, kdy pravděpodobně vydělají nejvíce peněz na rozdílu v nákupní a prodejní ceně.
Diskutující pod tímto příspěvkem však její slova rozporovali a poukazovali na to, že její tým prodával své tokeny už od spuštění.
Sázka na Trumpa
Trh s memecoiny, jako je právě Hawk, reprezentujícími online virální momenty se podle serveru Financial Times od začátku listopadu rychle rozšířil. Investoři totiž vsadili na to, že nastupující administrativa prezidenta Donalda Trumpa zavede ke kryptoměnám a jejich regulaci vstřícnější přístup.
„Do memecoinů investuje stále více mladých lidí, ale mnoho z nich o peníze přichází,“ upozornila v rozhovoru pro BBC profesorka financí na Univerzitě v Sussexu. Často se na ně totiž pohlíží jako na méně rizikové než na kryptoměny, jako jsou bitcoin nebo ethereum, ale nebezpečí s sebou nesou stejné.
Pomocí online generátorů si navíc může svůj memecoin vytvořit úplně každý bez pokročilejších programátorských dovedností. Třeba na platformě Pump.fun tak díky podvodu „pump and dump“ nedávno vydělal přes 30 tisíc dolarů prodejem své měny Gen Z Quant pouze třináctiletý chlapec z Kalifornie, napsal server Wired.
Právě stránka Pump.fun podle serveru Cryptotimes také nedávno čelila kritice. Ta se strhla kvůli funkci živého vysílání, která měla původně pomáhat vývojářům propagovat jejich projekty. Jenže streamy se v honu za vyšší tržní hodnotou jejich kryptoměn zvrhly a zahrnovaly třeba vyhrožování sebepoškozováním či ubližování domácím zvířatům.