Článek
Zrnka kávy, ze kterých si v příštích letech připravíme kávu, budou možná pocházet od jiného pěstitele než dosud. Mnozí producenti, hlavně ti drobní, totiž velmi pravděpodobně nebudou schopni dostát požadavkům regulace EU proti nadměrnému kácení lesů.
EU Deforestation Regulation (EUDR), jež vstoupila v platnost na konci letošního června, požaduje, aby na unijní trh neměly přístup výrobky spojené s odlesňováním. V zemědělství to znamená, že každý, kdo chce dodávat do EU, bude muset nejpozději od roku 2025 doložit, že jeho produkce tuto podmínku splňuje.
Jinými slovy, od ledna přespříštího roku bude dodavatel povinen doložit až na úroveň jednotlivého pěstitele, že dovezená káva nepochází ze sklizně na pozemcích, kde stál nejpozději na konci roku 2020 les.
Vzhledem k tomu, že značná část světové produkce kávy pochází od drobných pěstitelů, mohou být takové technické požadavky nad jejich finanční možnosti. Produkce by se tak mohla přesunout k větším producentům, kteří působí spíše mimo Afriku, například ve světové kávové jedničce Brazílii.
Jednou ze zemí, na které může regulace EU tvrdě dopadnout, je Etiopie, jejíž produkce kávy pochází do značné míry právě od menších a drobných pěstitelů, kterých je v této východoafrické zemi zhruba pět milionů.
„Do budoucna nevidím možnost, jak v Etiopii nakupovat nějaké významnější množství kávy,“ řekl agentuře Reuters manažer firmy Dallmayr Johannes Dengler. Firma, jejíž automaty na kávu zdomácněly i v Česku, nakupuje zhruba jedno procento světové produkce kávy.
Regulace EUDR se kromě kávy významně dotýká také produkce dřeva, kakaa, palmového oleje nebo například dovozu masa. Zatímco globálně představuje zemědělská produkce zhruba čtyři procenta celkového ekonomického výkonu, v méně rozvinutých zemích, jako jsou například ty africké, může tento podíl vyskočit až na 25 procent. Zároveň kvůli nižší intenzitě dané slabším rozvojem může zemědělský sektor zaměstnávat většinu populace dané země.
„Potřebujeme pracovat na tom, abychom se shodli na společném cíli. Potřebujeme postupovat kolektivně, protože žádný jednotlivý hráč nemá návod, jak čelit odlesňování v dodavatelských řetězcích. Pokud nebude EUDR fungovat pro africké farmáře, nebude fungovat pro nikoho,“ napsal v komentáři pro African Business Abraham Baffoe z neziskové společnosti Proforest.