Článek
Těžařský gigant Anglo American odmítl už dvě nabídky na převzetí od BHP. První přišla v dubnu a nacenila společnost na 31 miliard liber. Druhá nabídka byla navržena na začátku května, v té se nabídka zvýšila o 3 miliardy liber, uvedla agentura The Guardian. Anglo si ale přeje, aby navrhovaná cena byla minimálně 38,6 miliardy liber, což je v přepočtu přes 1,1 bilionu korun.
Konkurenční a hlavně větší společnost BHP stále doufá, že se jí koupě podaří. Kdyby se obchod zdařil, vznikl by tak největší těžař mědi na světě.
Tento kov se stává strategickou surovinou a poptávka po něm neustále stoupá, je totiž klíčový pro výrobu elektromobilů nebo pro obnovitelné zdroje energie a obě firmy jsou si toho dobře vědomy. Měď je důležitá zejména v elektromobilech a nejvíce se používá v kabelech. Na výrobu jednoho elektromobilu se spotřebuje až 80 kg mědi, což je čtyřikrát více než u klasických vozů.
BREAKING: Anglo American agreed to enter talks (until May 29th) with larger rival BHP Group after rejecting a third takeover proposal, opening the door for the first time to what would be the biggest mining deal in over a decade. However, BHP called its offer “final” | $BHP $AAL pic.twitter.com/jPANtonWD9
— Javier Blas (@JavierBlas) May 22, 2024
Klíčovými jsou podle Guardianu především měděné doly společnosti Anglo American v Chile a Peru. Společnost ve svém vyjádření oznámila nový termín, do kterého může BHP dodat novou nabídku, a stanovila ho na 29. května. BHP ale podle reportéra Bloombergu uvedl, že poslední návrh byl finální a neplánuje podat žádný nový. I takové vyjádření ale může být součástí vyjednávací strategie.
Měď se používá ve výrobě technologií, elektromobilů, na stavbách, ale i v solárních panelech. Cena suroviny se za poslední dva roky na londýnské burze kovů zvýšila na přibližně 8700 liber za tunu, což je historické maximum.