Hlavní obsah

Boom tepelných čerpadel si dal loni pauzu. Letos se má vrátit

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Loni se do sítě připojilo o 27 tisíc čerpadel více než v roce 2023.

Instalační firmy hlásí za rok 2024 propad prodejů. Důvodem byly i vyšší distribuční poplatky, které se však od letošního ledna naopak snížily a tak dodavatelé věří v oživení trhu. Navíc do roku 2030 mají přibýt statisíce dalších.

Článek

V Česku loni přibylo 27 tisíc nových tepelných čerpadel a byly tak druhým nejčastěji připojeným obnovitelným zdrojem energie k elektrizační síti. Celkem jich v Česku funguje přes 250 tisíc kusů o celkovém tepelném výkonu 4 219 MWt.

„Dynamika je poměrně slušná, elektrický výkon se zvýšil kolem 120 MW, což je zhruba polovina elektrárny Mělník, která zásobuje teplem Prahu,“ říká místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček.

Počet čerpadel připojených do sítě se však může lišit od prodejů. Celková čísla za sektor zatím nejsou k dispozici, ale počet nových instalací byl podle Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) vyšší než prodeje.

„To je samozřejmě zapříčiněno vysokou poptávkou a doběhem instalací z roku 2023, kdy byl zájem o tepelná čerpadla enormní. Co se týká prodejů tepelných čerpadel na českém trhu, očekáváme ale, že firmy za loňský rok vykáží podobný pokles, jaký sledujeme na trhu s rezidenční fotovoltaikou,“ říká ředitel asociace Jan Potucký.

Už v roce 2023 byl na trhu patrný pokles, tehdy se podle AVTČ prodalo přes 55 tisíc čerpadel, v roce 2022 to bylo rekordních více než 60 tisíc.

Společnost IVT Tepelná čerpadla loni dodala přes 2 200 tepelných čerpadel, což představuje návrat prodejů do dob před energetickou krizí – tedy než se v Česku strhnul čerpadlový boom. „Oproti roku 2023 je to sice výrazný pokles, ale z hodnot, které byly výjimečně vysoké a o kterých jsme věděli, že se nebudou opakovat,“ říká jednatel společnosti IVT Tepelná čerpadla Marek Bláha.

Stejný trend potvrzuje i dodavatel MasterTherm, který na českém trhu prodal nízké stovky čerpadel. „Co se týče počtu instalací jako takových, ten byl dle informací od montážních firem vyšší než předloni. Jde o čerpadla námi již dříve vyrobená a prodaná, která se však dostávala do realizací postupně,“ říká specialista českého výrobce tepelných čerpadel Master Therm Vojtěch Formánek.

Jak funguje tepelné čerpadlo

  • Obecně platí, že teplý vzduch se šíří z teplejšího prostředí do chladnějšího. Tepelné čerpadlo však tento proces umí otočit.
  • Tepelné čerpadlo odebírá teplo z okolí vytápěného objektu (ze vzduchu, země, nebo vody) a předává ho kapalině cirkulující v otopné soustavě. Ta se pak dá použít pro vytápění obydlí a ohřev vody.

Zájem o instalace tepelných čerpadel však pokračuje, i když v menší míře než loni a předloni. „ČEZ Prodej jich instalovala přes 600. Nejpopulárnějším typem tepelného čerpadla je dnes vzduch–voda, protože jeho instalace je poměrně snadná a vyžaduje méně náročné technické úpravy než třeba typ země–voda, který potřebuje prostor pro pokládku kolektorů nebo vrtání do země. Navíc je levnější než ostatní typy,“ říká mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

I když v Česku trh s tepelnými čerpadly ochladl, některým firmám se dařilo dosáhnout stejného počtu instalací jako předloni. Zachraňovaly je totiž především dodávky do zahraničí. „Zcela jiný trend panoval v Německu, kde jsme rostli v řádu stovek procent. Zcela jistě tomu pomohla i jasná a transparentní dotační politika tamní vlády,“ říká výkonný ředitel firmy Schlieger Pavel Matějovič.

Počet čerpadel může opět růst

Výrobci i prodejci jsou podle AVTČ letos více optimističtí a mají k tomu hned několik důvodů. K větší poptávce by mohly přispět lepší podmínky v dotačním programu Nová zelená úsporám, které jsou oproti původnímu očekávání přívětivější. „Na druhé straně vidíme, že je český trh ve srovnání se zahraničím v instalacích výrazně pomalejší a neodpovídá očekáváním,“ popisuje Potucký.

Podpora byla zachována, za určitých podmínek i zvýšena. Obecně na nový kotel či čerpadlo domácnost dostane až 130 000 Kč. Senioři a domácnosti s nižšími příjmy mohou v rámci NZÚ Light dostat vyšší podporu na výměnu neekologického zdroje vytápění, a to až 150 000 Kč.

Doposud firmy instalovaly tepelná čerpadla hlavně k rodinným domům, nyní vidí příležitost i u bytovek. „Zajímavý růst si slibujeme v případě bytových domů, kde dobře fungující společenství vlastníků tepelná čerpadla stále častěji zvažují. Ve srovnání s některými zahraničními trhy ale v instalacích stále výrazně zaostáváme,“ říká Formánek z MasterTherm.

Nové zájemce o tento zdroj vytápění odrazovaly také vyšší provozní náklady, které však od ledna klesnou. Energetický regulační úřad totiž loni podstatně navýšil poplatky za distribuci elektřiny pro zákazníky se sazbou D57d, oproti roku 2022 jim tak elektřina zdražila o více než třetinu.

Pro letošní rok očekáváme opět zvýšení zájmu, a to jak díky poklesu ceny regulované složky elektřiny, tak především díky nově vyhlášeným dotačním titulům.
Pavel Matějovič, výkonný ředitel firmy Schlieger

Pro letošní rok jim úřad naopak regulovanou složku ceny elektřiny zlevnil. I proto by se měl zájem o tento typ vytápění navýšit. „Pro letošní rok očekáváme opět zvýšení zájmu, a to jak díky poklesu ceny regulované složky elektřiny, tak především díky nově vyhlášeným dotačním titulům,“ říká Matějovič.

IVT Tepelná čerpadla letos očekává vyšší prodeje než loni. Starším čerpadlům, která byla postavena před 20 či 30 lety, bude končit životnost a je třeba je vyměnit za nová a úspornější.

„Ukázalo se, že když dodáváte zákazníkům kvalitní čerpadla a dlouhodobě se staráte o jejich servis, rádi se k vám i po desítkách let vrátí pro nové čerpadlo. To nám nyní přináší množství zakázek i když poptávka od nových zákazníků na trhu stagnuje,“ uvádí Bláha.

Právě tepelná čerpadla by měla přispět k dosažení cíle, který má Česko v oblasti ekologického vytápění. „Všechny predikce nasvědčují tomu, že počet tepelných čerpadel bude růst. Jsou základem dekarbonizovaného vytápění a budoucím nástrojem pro flexibilitu,“ dodává Vnouček.

Do roku 2030 by tak podle Ministerstva průmyslu a obchodu bylo třeba zapojit ještě zhruba 600 tisíc tepelných čerpadel, aby Česko dosáhlo cíle vytápět ekologičtějšími zdroji. Instalace by tak měly pokračovat tempem 100 tisíc čerpadel ročně.

Doporučované