Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slavný Big Mac index ukázal, že teoreticky by směnný kurz dolaru a koruny měl být kolem 19,16 koruny za dolar. Aktuální kurz však je 23,53 koruny za dolar. V USA totiž jeden Big Mac stál 5,69 dolaru, zatímco v Česku 109 korun. ČTK to s poukazem na data indexu řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.
Prakticky stejné hodnoty dosáhl podle něj index i při posledním srovnání na konci ledna. Ještě v minulém červenci přitom byla koruna podhodnocená jen o 13 procent.
Big Mac index
- Index Big Mac, pojmenovaný po slavném hamburgeru, srovnává kupní sílu různých světových měn.
- Porovnává, kolik stojí Big Mac v různých zemích, a má naznačovat nadhodnocení nebo podhodnocení měnového kurzu.
- Sendviče Big Mac jsou totiž dostupné prakticky po celém světě, a jde tak o dobré srovnání jednotlivých měn. Index sestavuje deník The Economist dvakrát ročně – v lednu a červenci.
„Zajímavé je také srovnání z pohledu inflace. V ČR Big Mac meziročně zdražil zhruba o čtyři procenta, v USA jen o 1,7 procenta. Červnová meziroční inflace v ČR přitom dosáhla na 2,0 procenta, v USA na 3,0 procenta,“ uvedl Lajsek.
Za výraznějším podhodnocením koruny ve srovnání s dolarem stojí podle něj zejména úrokové sazby. Zatímco Česká národní banka už začala cyklus snižování úrokových sazeb v minulém prosinci a dále pokračovala v tomto roce zatím na každém zasedání, tak v USA stále drží úrokové sazby na nezměněné hodnotě. Dolar tak zejména do dubna výrazně posiloval, podotkl.
Polský zlotý je podle indexu vůči dolaru podhodnocený o 7,4 procenta a maďarský forint o 31,5 procenta. U polského zlotého tak jde o výrazné posílení, ještě na konci tohoto ledna byl vůči dolaru podhodnoceny o téměř 13 procent. Polská měna je pro spekulanty stále atraktivní díky vysokým úrokovým sazbám. Extrémně podhodnocený je stále japonský jen, o 43,9 procenta. Souvisí to se stále uvolněnými měnovými podmínkami na japonském trhu.
Ke konci července ubylo měn, které jsou vůči dolaru nadhodnocené. Na konci tohoto ledna jich bylo osm, nyní jich je jen šest. Nejnadhodnocenější je stejně jako před rokem a na konci ledna švýcarský frank, a to o 41,8 procenta. Druhé je uruguayské peso, které je vůči dolaru nadhodnocené o 24,3 procenta. Třetí je norská koruna, a to o 18,9 procenta. Následují argentinské peso s nadhodnocením o 15 procent, euro s nadhodnocením o 6,5 procenta a britská libra s nadhodnocením o 3,6 procenta.
Index Big Mac, pojmenovaný po slavném hamburgeru, srovnává kupní sílu různých světových měn. Porovnává, kolik stojí Big Mac v různých zemích, a má naznačovat nadhodnocení nebo podhodnocení měnového kurzu. Sendviče Big Mac jsou totiž dostupné prakticky po celém světě, a jde tak o dobré srovnání jednotlivých měn. Index sestavuje deník The Economist dvakrát ročně – v lednu a červenci.