Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po dramatickém propadu, který během pár dnů z akciových trhů v USA odmazal šest bilionů dolarů, přišel náhlý a rychlý růst. Prezident Donald Trump totiž ve středu nečekaně oznámil, že na 90 dní pozastaví uvalení většiny nově chystaných cel – s výjimkou těch na čínské zboží.
Akciové indexy okamžitě vystřelily k mohutným ziskům. Dow Jones vylétl o 2900 bodů, tedy o téměř osm procent. Index S&P 500 přidal bezmála 9,5 procenta, což byl jeho nejlepší výsledek od roku 2008 a Nasdaq dokonce zaznamenal druhý největší jednodenní růst ve své historii, když vyrostl o více než 12 procent.
„Myslím, že říkají, že to byl největší den v historii financí,“ pochlubil se Trump novinářům. A s úsměvem pak špitl senátorovi: „Trh je nahoře skoro o sedm procent. Nikdo o tom nikdy neslyšel. Bude to rekord,“ cituje Trumpa zpravodajská stanice CNN.
Tato euforie však nepřebije fakt, že akcie se stále obchodují hluboko pod cenami z doby před týdnem – tedy předtím, než prezident oznámil plošná cla téměř na veškerý dovoz a dramaticky zvedl tarify na čínské zboží.
Optimismus se následně přelil i na evropské trhy – hlavní indexy po čtvrtečním poledni přidávaly zhruba pět procent.
Chvíle oddechu, nebo skutečný obrat?
Reakce Wall Street na Trumpův obrat ale není vítězství investorů, spíše zoufalý pokus nadechnout se v situaci, kdy nevíte, co prezident udělá zítra, popisují situaci hlasy z trhů.
V podobném duchu hovoří například Radim Kramule, portfolio manažer Erste Asset Management. „Je to spíš oddechnutí než potvrzení změny trendu. Prvotní šok sice polevil, ale dlouhodobou jistotu to trhům nedodalo,“ říká pro SZ Byznys.
Trump přitom nepřestal používat trhy jako ukazatel „úspěšnosti“ své politiky. Když se začaly akcie propadat, bagatelizoval význam burzovních propadů a vinu přisuzoval svým předchůdcům či zahraničním vládám. Jakmile se trh zotavil, netajil se nadšením a na své sociální síti Truth Social uvedl: „Teď je skvělý čas na nákup!!!“ – načež o pár hodin později skutečně oznámil dočasné zmírnění celní politiky.
Stále vysoké riziko recese
Podle mnoha odborníků však krátkodobá úleva investorů neřeší podstatu problému. Poradenská společnost RSM zvýšila pravděpodobnost recese v USA z 20 procent na 55 procent a její hlavní ekonom Joe Brusuelas varuje, že americká ekonomika už utrpěla zásadní rány.
„Myslím, že se recesi stejně nevyhneme,“ uvedl Brusuelas pro CNN. Goldman Sachs pak odhaduje pravděpodobnost hospodářského poklesu na 45 procent, což je v podstatě hod mincí.
„Opakované šoky, které trhy v posledních dnech zažily, nutí firmy i spotřebitele k opatrnosti,“ potvrzuje Kramule. „Na udržitelný růst by se musela cla odvolat, ne pouze dočasně pozastavit, a hlavně by musela přijít větší fiskální podpora,“ vysvětluje.
Dodává, že se zároveň podstatně zdražuje financování, protože výnosy dluhopisů rostou. „To ovlivňuje jak státní rozpočty, tak náklady firem, a pro vysoce zadlužený americký byznys to může být velká rána.“
Bondy spustily poplach
Ještě větší obavy než akciová horská dráha vzbudil paralelní výprodej amerických vládních dluhopisů. V normálních časech by investoři v okamžiku nejistoty prchali právě do těchto bezpečných vládních bondů, což by jejich cenu zvýšilo a výnos snížilo. Jenže tentokrát se akcie i dluhopisy propadaly společně, což způsobilo prudký nárůst dluhopisových výnosů.
„To je neklamné znamení nedůvěry,“ komentuje situaci Christian Hoffman, šéf dluhopisového oddělení ve společnosti Thornburg Investment Management.
Ed Yardeni z Yardeni Research prohlásil, že právě trh dluhopisů „vyděsil prezidenta“. Trump dokonce přiznal, že svůj postup částečně přehodnotil, když sledoval „velmi záludný“ vývoj dluhopisového trhu. „Ale teď, když se dívám, je to krásné,“ pravil pak s narážkou na obrat, k němuž došlo po oznámení celní pauzy.
Problém je, že výnosy amerických dluhopisů vylétly nahoru i v letech 2008 a 2020 – obě tato data přitom předznamenala prudké zhoršení hospodářské situace.
Někteří analytici se domnívají, že současný nárůst může být způsoben také tím, že investoři začali hromadně uzavírat rizikové spekulativní sázky. Tyto strategie spoléhají na klidné trhy a levné financování, a když se podmínky změní, mohou se rychle rozpadnout.
Chaotická komunikace
Za extrémní nejistotou stojí podle mnohých expertů především nevyzpytatelná rétorika Bílého domu a Trumpova záliba v nečekaných zvratech.
Trumpova cla na Seznam Zprávách
Americký prezident Donald Trump ve středu večer 2. dubna 2025 oznámil tvrdá cla na zboží z téměř celého světa. Cla poškodí i Evropskou unii a především její průmysl, na kterém stojí i Česká republika. Akcie a trhy reagovaly okamžitým propadem.
Seznam Zprávy publikovaly články, analýzy a rozhovory k tomuto tématu. Zde vám přinášíme ty nejdůležitější.
„Americká administrativa teď chrlí zásadní ekonomické informace několikrát denně,“ poznamenává pro SZ Byznys investiční stratég Conseq Investment Management Michal Stupavský. „Trh okamžitě všechno započítává do cen, což přirozeně zvyšuje volatilitu.“
Dan Ives, technologický investor a komentátor, označil obchodní válku s Čínou za „epický průšvih“, který už reálně poškodil ekonomiku.
Už před pár dny se objevily spekulace, že by mohlo dojít ke krátkodobému snížení cel. Trhy na to zareagovaly pozitivně a krátce výrazně posílily. Jenže když Trump vzápětí zprávu označil za nepravdivou, nálada se rychle obrátila a trhy opět klesly.
Tahle krátká „vlna“ však ukázala, jak moc investoři touží po jakékoli známce jistoty – a jak citlivě reagují i na pouhý náznak, že by se situace mohla uklidnit.
Výhled: Další extrémní výkyvy
Zatímco Trump dává najevo, že je pyšný na „největší dny v historii“ akciového trhu, většina investorů zůstává ve střehu. Podle Jána Hladkého z J&T Investiční společnosti bychom se zdaleka neměli nechat ukolébat jedním růstovým dnem.
„Americká administrativa si včera těžce krvácející ránu převázala tenkým pruhem červené gázy s nápisem MAGA a řekla, že tohle ‚škrábnutí‘ se zhojí samo,“ komentuje situaci černým humorem. Zkratka MAGA odkazuje na Trumpovo volební heslo Make America Great Again, které se stalo symbolem jeho politiky i podpory mezi voliči.
Nejistota kolem recese také nekončí – investoři musejí postupovat opatrně, ale zároveň nechtějí zůstat úplně mimo trh, aby nezmeškali případný obrat. „Krize je víceméně politická, nemá žádnou vnější příčinu,“ domnívá se Hladký.
„Když se tým v Bílém domě rozhodne, může tu spirálu zaseklých obchodních jednání uvolnit. Ale kdo si vsadí na to, co Trump udělá zítra?“ ptá se.
Podle odborníků je tak velmi pravděpodobné, že horská dráha amerických trhů zdaleka nedojela do cíle. Krátkodobou euforii může vystřídat další propad při sebemenší změně prezidentových nálad a vyjádření.