Článek
Americký akciový index S&P 500 by mohl v roce 2025 pokračovat v růstu, který nastartoval už v roce 2023 po předchozím poklesu. Alespoň tak to vidí přední bankovní a analytické domy na Wall Street. Současně však upozorňují na vyšší volatilitu, kterou může způsobit politická nejistota spojená s příchodem administrativy prezidenta Donalda Trumpa.
Letošní rok je pro index S&P 500 mimořádně úspěšný a již si připsal přes 25 procent, čímž zvýšil svou tržní hodnotu o téměř šest bilionů dolarů. Tento růst je podpořen nejen mimořádnými výsledky předních technologických firem, ale také snižováním sazeb americké centrální banky (Fed), která dokázala stlačit inflaci na dohled dvouprocentního cíle, což je pro pro akciové trhy příznivé prostředí.
Široce sledovaný index v posledních dvou letech předvádí výkony, které se řadí k historickým milníkům. Letos, stejně jako v roce 2023, přesahuje růst indexu 20 procent, což se děje poprvé od období 1995 až 1998 během boomu internetových akcií. Celkově od začátku roku 2023 index vzrostl o 56 procent, což podle amerického magazínu Forbes představuje nejlepší dvouleté zhodnocení od konce 90. let.
Výraznou měrou k tomuto růstu přispěly technologické akcie firem jako Amazon, Meta, Nvidia a Tesla, z nichž každá v tomto období posílila minimálně o 130 procent. Tyto firmy nejen že dominovaly růstu celého indexu, ale také zdůraznily význam technologického sektoru jako klíčového motoru americké ekonomiky.
Firmy zařazené v indexu S&P 500 vykazují vynikající výsledky. Ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhly celkového zisku 527,4 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 8,8 procenta. Podle prognóz by tento trend měl pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se očekává další meziroční růst zisků o 9,8 procenta.
Analytická společnost LSEG pak předpokládá, že v roce 2025 by mohly zisky firem stoupat o 14,1 procenta, což by představovalo solidní základ pro další růst indexu.
Přes optimistické vyhlídky ale zůstávají na trhu určité otazníky, například vysoké ocenění, kdy se S&P 500 aktuálně obchoduje kolem 23násobku očekávaných zisků, což je nad průměrem posledních pěti let (20,7násobek). Další významnou výzvou je volatilita, která by mohla v příštím roce narůstat. Podle hlavního investičního stratéga Sama Stovalla z CFRA je první rok prezidentských období historicky spojen s vyššími tržními výkyvy.
„Téměř 90 procent prvních roků prezidentských období od roku 1949 zaznamenalo poklesy větší než pět procent, s průměrným poklesem o 17,5 procenta, což naznačuje zvýšenou volatilitu,“ uvedl.
Atraktivní USA
Podle Morgan Stanley je americký akciový trh stále atraktivnější než trhy v jiných částech světa, zejména v Evropě. „Americké valuace jsou vysoké, ale tomu napomáhá lepší makro v USA a potenciální budoucí celní politika USA, která je pro růst ve zbytku světa negativnější,“ uvedli podle agentury Bloomberg stratégové této banky.
Očekávají, že americké akcie budou i nadále překonávat své evropské protějšky, přičemž index MSCI Europe bude hledat směr, dokud nebude větší jistota ohledně americké obchodní politiky.
Investiční stratég Michael Wilson z Morgan Stanley, který se v roce 2022 proslavil správnou předpovědí výprodejů akcií, zůstává pro rok 2025 opatrným optimistou.
„Očekáváme, že prodloužení růstu zisků bude pokračovat, protože Fed v příštím roce sníží sazby a ukazatele hospodářského cyklu se budou nadále zlepšovat,“ napsal Wilson ve svém výhledu. Připouští však širší rozpětí možných výsledků než obvykle, což je dáno politickou nejistotou spojenou s novou administrativou.
Zavádění Trumpovy ekonomické agendy, včetně deregulace, může podle Wilsona tržní náladu dále podpořit, ale investoři by měli být při výběru akcií obezřetní. Mezi nejasnosti, které mohou ovlivnit trh, patří politika týkající se imigrace, obchodu a vládních výdajů.
Optimismus s výhradami
Přední investiční banky a analytické společnosti se shodují, že S&P 500 má před sebou další růst, ale jejich odhady se liší v míře optimismu. Zde jsou jejich cílové hodnoty (od pondělní uzavírací hodnoty 5987 bodů) v základním scénáři pro příští rok:
- UBS: UBS Global Wealth Management nastavila svůj základní cíl na 6600 bodů (+10 procent), přičemž optimismus spojuje s očekávaným pozitivním ekonomickým dopadem návratu Donalda Trumpa do Bílého domu.
- BMO Capital Markets: BMO odhaduje ještě vyšší růst na 6700 bodů (+12 procent), přičemž podle hlavního stratéga Briana Belského „vlak už vyjel ze stanice díky vyhlídkám na další snižování úrokových sazeb Fedem".
- Yardeni Research: Nezávislá analytická firma cílí na 7000 bodů (+17 procent), přičemž uvádí, že „Trump 2.0 představuje zásadní změnu režimu, která je pozitivní pro ekonomiku i akcie".
- Morgan Stanley: Banka odhaduje, že hodnota indexu S&P 500 by se mohla v základním scénáři vyšplhat na 6500 bodů (+8,6 procenta). Banka však nabízí i dva alternativní scénáře: v případě největšího pesimismu by mohl index klesnout až na 4600 bodů (-23 procent), zatímco velmi optimistický výhled počítá s růstem na 7400 bodů (+23,6 procenta).
- Goldman Sachs: Investiční banka Goldman Sachs, stejně jako Morgan Stanley, očekává, že index zakončí rok 2025 na úrovni 6500 bodů. Její hlavní analytik David Kostin zdůrazňuje, že růst bude poháněn mimo jiné i širším zapojením trhu, jelikož dominance takzvané Velké sedmičky – největších technologických firem – by měla oslabit.
- Deutsche Bank: Banka nastavila svůj cíl na 7000 bodů (+17 procent) do konce roku 2025. „Z hlediska poptávky a nabídky zůstává americký akciový trh stabilní, přičemž faktory posledních dvou let – velké kapitálové přílivy a silné zpětné odkupy akcií – budou pokračovat i v roce 2025,“ uvedli analytici banky.
- Barclays: Tato banka zvýšila svůj odhad pro rok 2025 na 6600 bodů (+10 procent) z předchozích 6500. Barclays očekává, že americká ekonomika zůstane odolná díky klesající inflaci, silnému růstu velkých technologických firem a pokračujícímu cyklu snižování sazeb ze strany Fedu. Velké technologické společnosti podle banky zůstanou hlavním tahounem zisků indexu S&P 500.
Není však překvapením, že vzhledem k nepředvídatelné povaze finančních trhů mohou být cílové ceny i těch nejuznávanějších jmen na Wall Street poněkud nedokonalé.
V listopadu loňského roku například Goldman Sachs a Morgan Stanley předpokládaly, že index S&P 500 skončí v roce 2024 na úrovni 4700, respektive 4500 bodů, což je o více než 20 procent pod současnou hodnotou. Tento rozdíl podtrhuje, jak složité může být přesně odhadnout tržní vývoj.