Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americký prezident Donald Trump během svého pondělního inauguračního projevu opět zdůraznil, že Spojené státy musí zůstat na špici vesmírného výzkumu.
Jeho slova vyvolala vlnu optimismu i mezi investory, kteří začali nakupovat akcie společností zaměřených na kosmické technologie. Hned v úterý tak vesmírný sektor zažil na burzách výrazné cenové posuny na vyšší hodnoty.
Pasáž Trumpova projevu o vesmíru a současných prioritách NASA, například o misi Artemis, jejímž cílem je návrat lidí na povrch Měsíce, nebyla příliš dlouhá. Vsadil na méně konkrétní, ale o to na odvážnější slova.
„Budeme pokračovat v naší cestě ke hvězdám a vyšleme americké astronauty, aby zasadili hvězdy a pruhy (tedy americkou vlajku) na planetu Mars,“ uvedl Trump ve svém projevu. Na tato slova vzápětí bouřlivě reagoval šéf SpaceX Elon Musk, který v publiku nadšeně tleskal a zdvihl palce na znamení podpory.
Jak reagovaly akcie
V pondělí byly burzy ve Spojených státech zavřené, ovšem hned v úterý v reakci na Trumpova slova začaly ceny akcií kosmických firem prudce růst. Mnohé z nich přidaly během dne desítky procent.
- Redwire – výrobce vesmírného vybavení – povyskočil o více než 50 procent na historické maximum. Firma, která nedávno oznámila záměr akvizice společnosti Edge Autonomy za téměř jednu miliardu dolarů, zveřejnila také ambiciózní výhled tržeb na rok 2025 ve výši 605 milionů USD, což by bylo dvojnásobné navýšení oproti loňskému roku.
- Rocket Lab USA, klíčový poskytovatel startovacích služeb pro malé satelity, vyskočil o 30 procent, rovněž na nová historická maxima.
- Intuitive Machines, společnost stojící za nedávnou úspěšnou lunární misí s modulem Odysseus, vzrostla o 24 procent. Další hráči jako Planet Labs či Momentus rovněž zakončili úterní obchodní den s vysokými zisky.
- Tradiční giganti Boeing a Lockheed Martin si připsali okolo dvou procent – i u nich se tedy projevil optimismus, byť ne tak prudce jako u menších specializovaných firem.
Přepálená ocenění
Tento sektor se v minulých letech 2021 až 2023 potýkal s velkými propady, z nichž se nyní zotavuje. Fakt, že akcie některých firem od konce roku 2023 vyskočily i o stovky procent, může podle ekonomů znamenat, že tržní ceny jsou nyní již dosti „přepálené“.
Podle společnosti FactSet akcie vesmírných společností po prezidentských volbách obecně vzrostly a ceny akcií některých z nich se za poslední tři měsíce zdvojnásobily, za poslední rok některé dokonce narostly na hodnotě osminásobně.
„Neočekávám, že by se tento bláznivý růst z roku 2024 zopakoval i v roce 2025,“ zdůraznil pro televizní stanici CNBC akciový analytik Deutsche Bank Edison Yu. Vysvětluje to tím, že ceny už přestávají odrážet hodnotu firem, které se do této chvíle obchodovaly spíše na nižších úrovních.
Prostor v tomto sektoru každopádně není jen o akciových spekulacích. SpaceX, symbol komerčního úspěchu v oblasti kosmického průmyslu, plánuje podle slov Elona Muska do dvou let vyslat k Marsu pět nepilotovaných raket Starship, a to i přes nedávné selhání při sedmém testovacím letu.
Musk k tomu na sociální síti X uvedl, že toto selhání bylo jen „drobné zaškobrtnutí na cestě“ a že SpaceX hodlá pokračovat v rychlém tempu vývoje.
Nový šéf NASA a komerční partnerství
Odborníci vysvětlují raketový růst akcií několika faktory. Především se předpokládá, že federální vláda výrazně posílí financování vesmírných projektů v řádu miliard dolarů.
„Tržní nadšení je reakcí na Trumpovu ambiciózní agendu v oblasti průzkumu vesmíru, kterou lze realizovat buď prostřednictvím programu NASA Artemis v hodnotě 100 miliard dolarů, nebo prostřednictvím rozšířeného modelu komerčních partnerství,“ uvedli ve svém komentáři analytici brokerské společnosti XTB.
Právě komerční partnerství hraje už dnes klíčovou roli. SpaceX Elona Muska se stala důležitým pilířem zásobovacích misí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a podporuje i lunární projekty dalších firem včetně Intuitive Machines.
Dalším důležitým krokem je Trumpovo jmenování miliardáře a leteckého podnikatele Jareda Isaacmana do čela NASA – to podle znalců jen podtrhuje příklon k užší spolupráci soukromého a veřejného sektoru.
Podle analytika Deutsche Bank se právě tato konstelace významně propisuje do zájmu investorů. „Po volbách se zdá, že se objevilo hluboké a široké nadšení pro otevírání nových soukromých vesmírných příležitostí,“ uvedl Yu.
Analytik vidí za růstem vesmírného odvětví více důvodů. Prvním z nich je právě jmenování Isaacmana šéfem NASA, což investoři vnímají jako signál většího uvolňování federálních prostředků do komerčního sektoru.
„Dalším faktorem je nárůst obchodů ze strany drobných investorů, kteří se snaží využít příležitosti a svézt se na nové vlně zájmu o vesmírný průmysl. Nejdůležitější jsou však očekávání masivních federálních zakázek v řádu miliard dolarů, které by mohly proudit do soukromého sektoru a podpořit jeho expanzi,“ uzavírá Yo.