Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Evropa se probouzí do nového týdne s optimismem. Ve Francii, kde se o víkendu konalo první kolo předčasných parlamentních voleb, sice v prvním kole vyhrála dle očekávání pravicově orientovaná strana Marine Le Penové, ovšem podle průzkumů je její šance na získání absolutní většiny hlasů podstatně menší.
Francouzské akcie v reakci v úvodu pondělního obchodování posilovaly. Index CAC 40 kolem deváté hodiny rostl o více než dvě procenta. Index tak umazává červnový pokles o 6,5 procenta, který byl zapříčiněn právě vyhlášením předčasných voleb.
Pozitivně výsledky přijal také širší evropský index STOXX Europe 600, který zahrnuje střední a malé kapitalizační společnosti ze 17 evropských zemí. Krátce po otevření trhu přidával přibližně jedno procento.
Nahoru směřovaly po otevření trhu také akcie francouzské banky Société Générale, pod níž spadá Komerční banka – přidávaly kolem pěti procent. Z výsledku prvního kola voleb profitovalo také euro, které vůči ostatním hlavním světovým měnám přidávalo až několik desetin procenta.
Podle průzkumů získalo Národní shromáždění (RN) Marine Le Penové přibližně 34 procent hlasů a pohodlně tak předstihlo levicové a centristické soupeře. Šance euroskeptické a protiimigrační RN na získání moci ale budou záviset na politických dohodách jejích soupeřů v nadcházejících dnech.
Pozornost se tak nyní soustředí na druhé kolo voleb, které se bude konat v neděli 7. července a bude záviset na tom, jak se strany rozhodnou spojit své síly v každém z 577 francouzských volebních obvodů pro druhé kolo, v němž by ještě mohla získat většinu RN.
„Je cítit úleva, že první kolo francouzských voleb nedopadlo tak výrazně ve prospěch Le Penové, jak naznačovaly průzkumy,“ uvedl pro Bloomberg Tony Sycamore, analytik společnosti IG.
„Pokud by po druhém kole získalo Národní shromáždění většinu (samo či v koalici s někým), může Francie čelit ústavní krizi, kdy prezident a premiér budou v rozporu, což negativně ovlivní fungování francouzských institucí, ekonomiky, institucí EU a nebyla by to dobrá zpráva ani pro Ukrajinu,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.
Je podle něj otázkou, proč Macron vyhlásil předčasné volby v okamžiku, kdy jeho popularita je nízká. „Napadá mě, zdali to neudělal i proto, aby ‚pustil‘ krajní pravici k moci, protože její sliby jsou buď nesplnitelné, nebo mohou negativně ovlivnit francouzskou ekonomiku,“ dodává.