Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Loňský rok se nesl ve znamení technologického boomu, kdy se umělá inteligence (AI) stala klíčovým tématem nejen mezi odborníky, ale i investory. Když se podíváme na dnešní technologické trendy, je zřejmé, že AI stojí v centru všeho.
Přesto se mnozí stále ptají: není to všechno jen bublina, která brzy praskne? A co vlastně přinese rok 2025 – skutečný pokrok, nebo zklamání? Těmito otázkami se zabýval Jan Kvapil, portfolio manažer nizozemské pobočky Goldman Sachs, kde spravuje aktiva v hodnotě přibližně pět miliard eur.
Během čtvrtečního Investičního fóra s podtitulem „Vítězné portfolio“ nabídl svůj pohled na aktuální technologické trendy, potenciál umělé inteligence a strategie, jak z této technologické revoluce vytěžit maximum.
„Když začal fungovat ChatGPT, měl v prvním týdnu návštěvnost 100 milionů lidí, což z něj udělalo nejrychleji přijatý produkt v historii. To je typický příklad technologie, která je tak ‚vyhypovaná‘, že lidé mohou mít pocit, že jde o bublinu. Ale když se podíváme o pár let dál, ta návštěvnost a počet lidí, kteří používají ChatGPT, je dnes více než třicetkrát vyšší než v tom prvním týdnu,“ říká Kvapil, rodák ze Slovenska, který má zároveň české i nizozemské občanství.
„Takže z tohohle pohledu bych řekl, že to rozhodně není bublina,“ má jasno. Kvapil tedy nevidí AI jako pomíjivý trend, ale jako skutečnou revoluci, která se teprve rozjíždí.
Pokud jde o sektory, které budou i v roce 2025 významně těžit z investic do umělé inteligence, Kvapil zdůrazňuje, že se bude dařit zejména výrobcům čipů, jako jsou Nvidia či Broadcom, a firmám poskytujícím cloudovou infrastrukturu, například Amazonu, Googlu nebo Microsoftu. Tyto společnosti v minulém roce těžily z rozmachu AI velmi přímo, což se projevilo i na jejich výsledcích.
Kvapil ale upozorňuje, že otázkou zůstává, zda se tento benefit rozšíří i na další firmy. „Mnoho společností investovalo do umělé inteligence v posledních letech, ale některé z těchto investic zatím nepřinášejí očekávané výsledky. To způsobuje určitou nervozitu mezi investory,“ vysvětluje portfolio manažer Goldman Sachs.
Jak tedy investovat?
Pokud jde o to, jak správně investovat v současném technologickém prostředí, Kvapil doporučuje širší investice.
„V rámci našeho týmu investujeme prostřednictvím širší expozice na relevantní sektory, konkrétně IT a komunikační sektor. Tyto sektory mají silnou přítomnost amerických společností a investice do indexů jako Nasdaq nám umožňují získat expozici na firmy, které benefitují z AI.“
Tento přístup je podle něj efektivní, protože zahrnuje širokou škálu firem, které mohou z AI profitovat, a to jak přímo, tak i nepřímo. „Například AI bude pravděpodobně široce aplikována v různých oblastech, jako je zdravotní péče nebo kybernetická bezpečnost. To může mít pozitivní dopad na firmy, které se v těchto oblastech angažují,“ dodává.
Jak AI mění ekonomiku?
Ačkoliv se o umělé inteligenci mluví jako o technologii, která má zefektivnit pracovní procesy a přinést produktivitu, Kvapil upozorňuje na jednu zajímavou věc.
„Adopce AI ve firmách je stále poměrně malá. V různých průzkumech uvádí jen pět procent amerických firem, že AI nějakým způsobem využívají, ale když se zeptáte zaměstnanců, mezi 10 až 30 procenty z nich tvrdí, že AI používají. To ukazuje na rozdíl mezi tím, jak technologie funguje na papíře a jak je implementována v praxi,“ tvrdí Kvapil.
Dále připomíná, že klíčovým úkolem je přetavit technologii do skutečného zvýšení produktivity a efektivity, což se zatím podle něj neděje.
„Když se podívám na různé statistické ukazatele produktivity, například růst mezd v USA zůstává nadále vysoký. Pokud by AI opravdu zásadně zvyšovala efektivitu práce, tlak na mzdy by byl nižší. To ale momentálně nepozorujeme. Je tedy možné, že jsme skutečně teprve na začátku této cesty. Adopce nových technologií totiž často trvá i desítky let,“ vysvětluje Kvapil.
S ohledem na rostoucí význam AI a technologických inovací se objevuje otázka regulace. „Zatím se to tváří, že přístup Donalda Trumpa bude pro AI pozitivní. Jeho přístup ke kryptoměnám, fakt, že spolupracuje s Elonem Muskem, který má také AI ambice, a další kroky naznačují pozitivní přístup. Tesla ostatně patří mezi největší technologické firmy,“ uvedl Kvapil.
Dodal však, že skutečný vliv Trumpových kroků bude záležet na konkrétní politice. „Uvidíme, jakou politiku bude skutečně vést a jaká rozhodnutí bude ochoten a schopen přijmout. Ne vždy jsou slova a skutky politiků stejné,“ poznamenal.
Na základě současných indikací však zmínil, že expanzivní fiskální politika, deregulace a další opatření by měly mít pozitivní dopad na ekonomiku Spojených států. Druhá otázka podle Kvapila zůstává, jaký vliv tato politika bude mít na zbytek světa.